KultúraPikošky

TOP 5 Zaujímavostí o J-Pop, hudobnom žánry z Japonska

Japonský pop, alebo skrátene J-Pop, je žánrom hudby, ktorý sa stal jedným z najdôležitejších prvkov japonskej popkultúry a získal si obdiv po celom svete. S jeho zvukom, módnymi trendmi a energickými vystúpeniami sa stal fenoménom, ktorý presahuje hranice krajiny a získal si fanúšikov po celom svete. V tomto článku preskúmame históriu, zaujímavosti a slávnych umelcov japonského popu.

Začiatky japonského popu 

 

Japonský pop vznikol v 20. storočí, pričom jeho počiatky siahajú až do povojnového obdobia. Prvými dôležitými krokmi v jeho vývoji boli príchod západnej hudby, najmä rock and rollu, jazzu a popu. V 60. rokoch začali japonskí umelci produkovať vlastnú interpretáciu týchto žánrov, čím vznikla prvá generácia J-Popu.

 

V 70. a 80. rokoch J-Pop prešiel obdobím rozvoja a rastu popularity. Vznikli nové hudobné skupiny a sóloví interpreti, ktorí kombinovali zvuky rocku, popu a elektronickej hudby. Úspešná bola napríklad skupina Yellow Magic Orchestra, ktorá hrala syntetickú hudbu. V 80. rokoch bol populárny žáner City Pop, ktorý kombinoval prvky popu, jazzu a soft rocku.

 

Komercializácia japonského popu 

Japonský pop vznikol v 20. storočí (zdroj obrázku: canva.com).
Japonský pop vznikol v 20. storočí (zdroj obrázku: canva.com).

 

V 90. rokoch sa J-Pop stal masovou komerčnou silou. S nástupom televíznych programov zameraných na hudbu, hudobných rádií a nástupom hudobných idolov sa stal J-Pop hlavným prúdom hudobnej scény. Skupiny ako SMAP, Speed a Morning Musume sa stali ikonami japonskej popovej kultúry a získali obrovskú popularitu nielen doma, ale aj v zahraničí.

 

J-pop preslávili unikátne videoklipy interpretov

 

Japonský pop je známy pre svoje inovatívne hudobné videoklipy. Tie často kombinujú umenie, módu a futuristické prvky, čím vytvárajú vizuálnu estetiku, ktorá je jedinečná pre tento žáner. Mnohé J-Pop videoklipy sú považované za umelecké diela samy osebe a prispeli ku globalizácii japonskej popovej kultúry.

 

Japonský pop má obrovský vplyv na mládež a módu 

 

J-Pop má veľký význam pre mládež v Japonsku a po celom svete. Mnohí japonskí hudobníci a idolovia sú považovaní za módne ikony a ich oblečenie a účesy často stanovujú trendy v Japonsku aj v zahraničí. Módne značky sa často spájajú s hudobnými umelcami a vytvárajú spoločné kolekcie. J-Pop sa tiež stal súčasťou japonskej popkultúry, ktorá sa prejavuje v anime, mangu a videohrách.

 

 

Najznámejší J-Pop interpreti 

 

Tak ako každý hudobný žáner, aj japonský pop má svoje celebrity. Za tie najväčšie sú považovaní členovia chlapčenskej hudobnej skupiny Arashi, ktorá vznikla ešte v roku 1999. Jednou z najvýraznejších postáv v japonskej hudobnej scéne je aj Utada Hikaru, ktorej hudobný štýl sa pohybuje od popu po R&B a jej piesne často reflektujú osobné a citlivé témy. 

 

Spomenúť musíme aj Ayumi Hamasaki, ktorá je známa ako „Empress of J-Pop“. Je jednou z najúspešnejších sólových speváčok v Japonsku a jej hudobný štýl kombinuje prvky popu, rocku a elektroniky. Hudobné vystúpenia, či videoklipy týchto interpretov nájdete voľne dostupné na viacerých online platformách. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button