PikoškyŠport

Zaujímavé fakty o olympiáde v Pekingu

Olympijské hry patria k najväčším svetovým udalostiam, ktoré dokážu spojiť celý svet. Hrdí športovci reprezentujúci svoju krajinu sa stretnú so svojimi rivalmi na letnej alebo zimnej olympiáde. Úspechom je vôbec účasť, o to cennejšia je výhra. Existuje veľa zaujímavých faktov, ktoré ste o zimných olympijských hrách v Pekingu nevedeli, ktoré to sú?

Prečo boli hry opäť v Pekingu? 

Nie je žiadnym tajomstvom, že Peking je prvým mestom, v ktorom sa konali letné aj zimné olympijské hry. Prečo teda dostal Peking šancu dvakrát? Pravdou je, že Medzinárodný olympijský výbor nemal príliš na výber. Okrem Pekingu sa o organizáciu zaujímal aj Kazachstan a Nórsko. Práve Nórsko sa však nominácie vzdalo po zverejnení kompletných podmienok, ktoré zahŕňali napríklad 24 hodín dostupné vyhradené jazdné pruhy, čo bolo pre Nórsko nereálne.  

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Nakoniec sa podarilo zvíťaziť hlavnému mestu Číny – Pekingu o štyri hlasy. Veľkú váhu pri rozhodovaní zohral fakt, že novovybudované zimné športoviská ďalej poslúžia rozvíjajúcemu sa trhu lyžovania a snowboardingu. Nemalé investície do snežných diel a potrebného vybavenia tak nevyjdú navnivoč. 

Športovisko Ice Cube 

Olympijské športoviská z roku 2008 boli využité aj pri tohtoročnej olympiáde. Viaceré prešli obrovskými zmenami a miesto letných športov sa stali dejiskom zimných disciplín. Veľkou zmenou prešlo napríklad Národné vodné centrum známe ako “Water Cube”. Počas letnej olympiády v roku 2008 tu boli organizované plavecké podujatia, aktuálne však športovisko zmenilo svoj názov na “Ice Cube” a poriadané sú v nich súťaže v curlingu. 

Ice Cube (zdroj obrázku: canva.com)
Ice Cube (zdroj obrázku: canva.com)

Na prerobení športoviska sa podielala spoločnosť z Colorada, ktorej úlohou bolo dosiahnuť, aby bol ľad čo najchladnejší. Navrhnutá bola špeciálna strecha, ktorá pomohla k tvrdšiemu a pevnejšiemu ľadu. Kvôli zimnej olympiáde bolo vystavané len jedno nové športovisko – Národný krasokorčuliarsky ovál.

Nové olympijské disciplíny

V roku 2022 bolo do olympijského programu zaradených viacero nových disciplín. Patrí sem súťaž zmiešaných tímov v snowboardcrosse, skokov a akrobatických skokov na lyžiach, freestyle lyžovanie (Big air), štafeta v rýchlokorčuľovaní na krátku trať a monobob pre ženy. Najmä monobob bol veľkým lákadlom, pretože spočíval na atletických schopnostiach a zručnostiach žien. Tie dostali rovnaké boby, čím sa vyrovnali konkurenčné výhody, ktoré vznikajú kvôli finančným nerovnostiam medzi jednotlivými krajinami. 

Freestyle lyžovanie (zdroj obrázku: canva.com)
Freestyle lyžovanie (zdroj obrázku: canva.com)

Peking 2022 v číslach 

Zimnej olympiády v Pekingu sa zúčastnilo približne 3000 účastníkov, medzi ktorých rátame aj funkcionárov tímov, trénerov a športovcov. Tí súťažili v 15 športoch a zabojovali o 109 cenných kovov. Slovensku sa na tohtoročnej olympiáde darilo tiež a zlatú medialu si odniesla lyžiarka Petra Vlhová. Veľkým prekvapením sa stali naši hokejisti, ktorí pred skončením olympiády vybojovali pre Slovensko cenné tretie miesto v hokejovom turnaji.

Oficiálny maskot olympiády v Pekingu 2022 (reprofoto youtube.com/Beijing 2022)
Oficiálny maskot olympiády v Pekingu 2022 (reprofoto youtube.com/Beijing 2022)

Maskotom zimnej olympiády bola panda Bing Dwen Dwen. Jej vizuál bol vybraný z viac ako 5 800 návrhov, ktoré pochádzali nielen z Číny, ale aj ďalších 35 krajín z celého sveta. Finálny návrh je z dielne muža menom Cao Xue. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button