CestovaniePikošky

Máte strach z výšok? Tieto sklenené mosty rozhodne nie sú pre vás

Čína je obrovskou veľmocou, ktorá každý rok láka milióny turistov. Počtu turistov tiež prispôsobuje vznik nových atrakcií, ktorými často posúva hranice nemožného. Čína je známa najmä svojimi sklenenými mostami, z ktorých videá sa stali virálne. Neustále pribúdajú nové, ktoré sa predbiehajú svojim tvarom, dĺžkou alebo veľkosťou. Ktoré sú podľa nás tie najzaujímavejšie?

Sklenená vyhliadková plošina 

V roku 2018 bola otvorená jedna z najväčších sklenených vyhliadkových plošín v Číne spolu so skleneným mostom. Nachádza sa v kaňone Qingyuan Gulong, ktorý je súčasťou malebnej oblasti Gulongxia v južnej Číne. Netradičným je nielen jej tvar, ale aj dĺžka, ktorá spolu s mostom meria neuveriteľných 72 metrov. Plošina tak ponúka nádherný výhľad na celé okolie spolu s krásnym kaskádovým vodopádom, ktorý sa nachádza len neďaleko. 

Najdlhší sklenený most v tvare podkovy Fuxi Mountain Skywalk (zdroj obrázku: VCG/VCG via Getty Images)
Najdlhší sklenený most v tvare podkovy Fuxi Mountain Skywalk (zdroj obrázku: VCG/VCG via Getty Images)

Najdlhší sklenený most v tvare podkovy 

Úžasnou stavbou je aj jedinečný sklenený most vo Veľkom kaňone Fuxi, ktorý sa nachádza v provincii Henan. Vytvorený je zo 150 kusov tvrdené skla a 3 000 ton ocele. Jeho dĺžka je neuveriteľných 30 metrov, čím o 9 metrov prekonal doteraz najdlhší most Grand Canyon Skywalk v Arizone. Ide tak o najdlhší sklenený most v tvare podkovy na svete, ale výhľad z neho si vychutnajú len tí najodvážnejší. 

Najvyšší sklenený most na svete (zdroj obrázku: Fred Dufour/AFP/Getty Images)
Najvyšší sklenený most na svete (zdroj obrázku: Fred Dufour/AFP/Getty Images)

Najvyšší sklenený most na svete 

Sklenený most v čínskom Zhangjiajie je jedným z najznámejších na svete. Nachádza sa v provincii Hunan medzi dvoma vysokými horskými útesmi. Postavený bol už v roku 2016 a okrem toho, že je najvyšším mostom na svete, bol až do roku 2018 aj najdlhším. Jeho dĺžka je neuveriteľných 430 metrov, pričom šírka je 6 metrov. V súčasnosti má most kapacitu 800 ľudí, ktorí na moste môžu stáť súčasne. Denný počet návštevníkov by nemal presiahnuť 8 000 ľudí. Na slávnostnom otvorení bol na horu vyvezený dvoj tonový kamión, ktorý po moste prešiel aby ľuďom dokázal pevnosť jeho skla. Experiment sa podaril a dnes je most veľmi vyhľadávaným nie len u turistov, ale aj milovníkov adrenalínových športov. Na moste sa totiž nachádza aj možnosť bungee jumpingu. Nielen návštevníci, ale aj skokani tak majú možnosť pozrieť si nádherné scenérie národného lesného parku Zhangjiajie, z ktorého si vzali inšpiráciu aj tvorcovia filmu Avatar. 

Tvar mosta je naozaj jedinečný (reprofoto youtube.com/The Structures Guy)
Tvar mosta je naozaj jedinečný (reprofoto youtube.com/The Structures Guy)

Netradičný “ohýbajúci” sa most Číny

Most nesie názov Ruyi a nachádza sa v malebnej oblasti Shenxianju neďaleko Taizhou v provincii Zhejiang. Most je dlhý približne 100 metrov a jeho vertikálna výška presahuje 140 metrov. Preslávil ho najmä jeho netradičný tvar, ktorý pripomína teleso. Celkovo ho tvoria tri mosty, ktoré majú viacero sklenených prvkov. Videá z tohto mostu sa stali virálnymi a viacerí ľudia pochybovali o jeho existencii. Tá však bola potvrdená a dnes sa tento most teší v Číne obrovskej obľube. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button