PikoškyTech

TOP 10: Ako začínala automobilka Mazda a čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Japonci sú skvelými výrobcami automobilov, o tom nie je pochýb. Dnes by sme vám radi predstavili spoločnosť Mazda, ktorej vozidlá si obľúbili aj Slováci. Zozbierali sme pre vás 10 faktov, ktoré vás zaručene prekvapia.

Aktuálne logo Mazda (reprofoto youtube.com/ Alux.com)
Aktuálne logo Mazda (reprofoto youtube.com/ Alux.com)

1. Začiatky spoločnosti 

Aj napriek tomu, že dnes patrí Mazda medzi popredných výrobcov automobilov, nie vždy tomu tak bolo. Spoločnosť bola založená v roku 1920 pod názvom Toyo Cork Kogyo Company a venovala sa výrobe umelého korku. 

2. Názov Mazda

Súčasný názov spoločnosti je Mazda Motor Corporation. Jej názov je odvodený od výrazu Ahura Mazda, ktorý je možné preložiť ako “Boh života”. 

Vývoj loga Mazda (reprofoto youtube.com/Alux.com)
Vývoj loga Mazda (reprofoto youtube.com/Alux.com)

3. Návrh loga 

Za roky pôsobenia Mazda niekoľkokrát zmenila svoje logo. Aktuálne logo môžete vidieť na obrázku vyššie. Dizajnér sa pri jeho vytváraní vyjadril, že si predstavoval sovu a vzhľad otvoreného krídla, ktorý má byť symbolom pre roztiahnutie krídel do budúcnosti. 

4. Slogan spoločnosti 

Dlhé roky bola Mazda známa svojim sloganom “Zoom-Zoom”, ktorý bol inšpirovaný zvukom pohybu, ktorým sú vozidlá Mazda známe. V súčasnosti už má Mazda nový slogan, ktorý znie: “Driving Matters”, teda na šoférovaní záleží.

5. Prvé modely osobných áut 

Úplne prvý osobný automobil predstavila Mazda žv roku 1960. Išlo o malé štvormiestne kupé Mazda R360 s motorom vzadu. O rok neskôr vyrobili pickup s názvom Proceed B-series 1500. Ďalší rok pribudli hneď dva modely, štvordverový sedan Carol 600 a dvojdverový sedan Carol 360.  

(reprofoto youtube.com/ Face Story)
(reprofoto youtube.com/ Face Story)

6. Jedinečné trojkolesové vozidlo 

V roku 1931 prekvapila Mazda trojkolesovým nákladným vozidlom Mazda-Go. Jeho úspech nečakali ani samotný tvorcovia a na trhu sa predával ďalších 14 rokov. 

7. Rotačný motor 

Najväčším prínosom Mazdy do sveta automobilov bol vývoj prvého rotačného motora. Vyvinutý bol v roku 1963 a ide o doteraz najznámejší vynález Mazdy. 

8. 20 miliónov predaných vozidiel

To čo sa iným spoločnostiam nepodarilo za celú dobu prevádzky, Mazda stihla za prvých 50 rokov fungovania. Do svojho 50. výročia predala Mazda Motor Corporation viac ako 20 miliónov vozidiel.

9. Zápis v Guinessovej knihe rekordov 

Rekord a zápis do Guinessovej knihy rekordov získala Mazda za najpredávanejšie dvojmiestne športové auto. V roku 2015 sa dvojmiestnych modelov Mazda MX-5 Roadster predalo takmer milión kusov. Išlo tak o najpredávanejšie dvojmiestne auto vôbec. 

(reprofoto youtube.com/Alux.com)
(reprofoto youtube.com/Alux.com)

10. Úspech na Le Mans a prezentácia v Rýchlo a zbesilo 

Jedným z najväčších úspechov Mazdy, kedy sa značke navždy podarilo zapísať do histórie motoristického športu bola výhra na legendárnych 24 hodinových pretekoch Le Mans, známych tiež ako Grand Prix. Úspech sa podarilo získať pretekárskemu autu Mazda 787B v roku 1991. Dodne zostáva toto auto jediným japonským vozidlom, ktorému sa výhra podarila a zároveň bolo poháňané rotačným motorom. 

Veľký úspech zožali vozidlá Mazda aj po ich zaradení do filmov Rýchlo a zbesilo. Diváci si ich mohli všimnúť v časti s názvom Tokyo Drift, kde sa predstavila najmä Mazda RX-7. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button