TechBiznisPikošky

Volvo – 10 Zaujímavostí, ktoré ste nevedeli

Takmer každý pozná spoločnosť Volvo a jej nádherné vozidlá. Špičková technika, luxusný dizajn a kvalita sú slová, ktoré ich dokonale vystihujú. Existuje však veľa zaujímavostí, ktoré ste o tomto škandinávskom výrobcovi automobilov nevedeli.

1. Založenie spoločnosti

V roku 1924 založili značku Volvo Gustav Larsson a Assar Gabrielsson. Stretli sa spolu na výstave automobilov v Göteborgu. Chceli vytvoriť auto, ktoré by sa lepšie hodilo do drsných švédskych podmienok. Vzniklo Volvo Cars zamerané na výrobu automobilov s materskou spoločnosť Volvo Group.

Zakladatelia spoločnosti Volvo (reprofoto youtube/Volvo Cars)
Zakladatelia spoločnosti Volvo (reprofoto youtube/Volvo Cars)

2. Predaj divízie

Koncom 90. rokov predala švédska spoločnosť Volvo Group svoju divíziu americkej spoločnosti Ford Motor Corporation. Aj napriek tomu, že automobily stále niesli názov Volvo vyrábal ich Ford. V roku 2010 divíziu odkúpila čínska spoločnosť Geely, ale automobily si ponechali značku Volvo. Sídlo spoločnosti je stále vo švédskom Göteborgu a zodpovednosť za výrobu má čínska spoločnosť Geely.

3. Znak Volva

Mnohým môže pripomínať označenie mužského pohlavia, ale to nebol zámer. Tento symbol v minulosti označoval mnohé veci. Napríklad v Ríme bol používaný ako symbol pre Mars, boha vojny. Chemici ho naopak používali ako označenie pre železo. Vo Volve tento znak symbolizuje bezpečnosť, pevnosť a ohľad na životné prostredie.

Znak Volva (zdroj obrázka: pixaba.com/Jabra)
Znak Volva (zdroj obrázka: pixaba.com/Jabra)

4. Trojbodový bezpečnostný pás

V dnešnej dobe je trojbodový bezpečnostný pás podmienkou, ktorú musia automobily spĺňať. Vynašiel ich Nils Ivar Bohlin. Volvo trojbodové bezpečnostné pásy začalo používať ešte dávno predtým ako boli zákonom povinné. Inštalované boli na predné a zadné sedadlá.  Prvý sa objavil v roku 1958 vo Volve Amazon.

Bezpečnostný pás Volvo (reprofoto youtube/Volvo Cars)
Bezpečnostný pás Volvo (reprofoto youtube/Volvo Cars)

5. Laminované čelné sklá

Práve spoločnosť Volvo prišla s myšlienkou laminovaných čelných skiel. Tie sa kedysi klasicky vyrábali zo skla a tak pri dopravných nehodách dochádzalo k početným zraneniam. Laminované čelné sklá niekoľkonásobne zvýšili bezpečnosť posádky v aute a neskôr ich začali využívať aj iné automobilové spoločnosti. 

6. Polstrované palubné dosky

Okrem bezpečnostných pásov, laminovaných čelných skiel prišla spoločnosť Volvo aj s výrobou polstrovaných palubných dosiek. Tie sú považované za najbežnejší ochranný prvok v každom vozidle. Svoju úlohu spĺňajú najmä pri náraze. Spolu s airbagmi, na ktorých vynáleze sa taktiež podieľalo Volvo patria medzi najefektívnejšie ochranné prvky.

7. Námorná divízia

Volvo sa okrem výroby áut a ich dielov sústredí aj na námorné vybavenie. Existujú člny alebo rôzne komponenty, ktoré do lodného sektoru vyrába práve spoločnosť Volvo. 

8. Poľnohospodárska technika

Okrem námorného vybavenia sa Volvo špecializuje aj na výrobu stavebných a poľnohospodárskych strojov. Kľudne si tak môžete zakúpiť napríklad traktor značky Volvo. Výroba začala v 50. rokoch 20 storočia.

Traktor Volvo (reprofoto youtube/ iOWNaFERGUSON)
Traktor Volvo (reprofoto youtube/ iOWNaFERGUSON)

9. Kopírovanie je zakázané

Spoločnosť Volvo priniesla veľa inovácií ohľadom bezpečnosti automobilov, ich vybavenia, prevádzky a ďalších technických detailov. Vlastní niekoľko patentov a dáva si veľký pozor na ich zneužitie. Preto Volvo založilo divíziu na ochranu ich nápadov a pozorne sleduje konkurenciu. Kontroluje sa najmä zneužitie ich patentov a kopírovanie vlastní automobilov Volvo.

10. Predávajú sa po celom svete

Volvo sa po dlhé roky teší obrovskému úspechu a svoje autá predáva po celom svete. Obľube sa tešia najmä v Ázií, USA, Švédsku alebo Veľkej Británii. Existuje viac ako 2 000 predajcov, ktoré tieto autá sprostredkúvajú svojim zákazníkom. 

Zaujal vás niektorý z faktov? Podeľte sa s nami do komentára, o ktorej zaujímavosti ste nevedeli. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button