Cestovanie

Z malej rybárskej dediny svetovou metropolou

Reč je o jednom z najľudnatejších miest sveta a hlavnom meste Japonska Tokiu. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží hlavného japonského ostrova Honšú s viac ako 37 miliónmi obyvateľov.

Ako sa stalo Tokio hlavným mestom? 

Kedysi dávno bolo Tokio len malou rybárskou dedinou. V 15. storočí tu bol vystavaný hrad a v roku 1603 sa mesto stalo sídlom vlády. Oficiálne sa Tokio stalo hlavným mestom v roku 1868, kedy sem presídlil cisár Meiji z Kjóta a Tokio tak dostalo svoj oficiálny názov. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Aj napriek tomu, že Tokio bolo viac krát zrovnané so zemou a čelilo viacerým útokom, v súčasnosti je popredným finančným centrom sveta. Väčšina budov je veľmi moderných a historických stavieb je tu naozaj málo. Jeho ekonomike významne pomáha turizmus, ktorý je veľmi rozšírený. Okrem betónovej džungle tu totiž turisti nájdu aj niekoľko národných parkov, záhrady alebo turistické atrakcie. 

Tokio je dopravným uzlom Japonska 

Doprava v Tokiu má veľký význam nielen pre samotných obyvateľov a turistov, ale pre celú krajinu. Tokio je dopravným uzlom medzinárodnej železničnej, leteckej a cestnej dopravy. Primárnym dopravným prostriedkom je vlak, pretože železničné trate sú v Tokiu najrozsiahlejšie. Obľúbeným je tiež využívanie taxíkov. Pri dlhých tratiach na niektoré z ostrovov sú vyťažené najmä trajekty. Okrem spomínaných prostriedkov ponúka verejná doprava k preprave ľudí aj monoraily, električky alebo autobusy. 

Čo by ste si nemali nechať ujsť? 

Aj napriek tomu, že Tokio niekoľkokrát vstalo z popola zachovalo sa veľmi málo historických budov. Jednou z nich je budova Senso-ju. Ide o budhistický chrám, ktorý je jedným z najstarších a najvýznamnejších v celom Japonsku. Milovníkov umenia určite zaujme Tokyo National Museum, v ktorom sa nachádzajú tie najvzácnejšie diela celého Japonska. 

Tokyo Skytree (zdroj obrázku: canva.com)
Tokyo Skytree (zdroj obrázku: canva.com)

Výhľad na krásnu panorámu Tokia si môžete vychutnať z najvyššej japonskej budovy Tokyo Skytree. Pre návštevníkov je pripravený 360 stupňový pohľad na celé okolie. Obľúbenou výhliadkovou vežou je tiež Tokyo tower

V prípade, že milujete nákupy určite sa zastavte v Shibui. Ide o jedno z najmodernejších módnych centier, kde si na svoje prídu naozaj všetci. Ak chcete navštíviť skôr niečo tradičnejšie, zastavte sa v Tsukiji Fish Market. Ide o najväčší veľkoobchodný trh s rybami a morskými plodmi na svete. Typickým je preň neustály ruch a zápach, ktorým sa však pri návšteve nenechajte odradiť. 

Shinjuku Gyoen National Garden (zdroj obrázku: canva.com)
Shinjuku Gyoen National Garden (zdroj obrázku: canva.com)

Od ruchu veľkomesta si môžete oddýchnuť v rozsiahlom parku Shinjuku Gyoen National Garden s rybníkmi, prekrásnymi výhľadmi a nádhernými kvetmi. Zábavu ponúka aj umelo vytvorený tokijský ostrov Odaiba, v ktorom sa nachádza veľa reštaurácií, ruské koleso alebo tematické parky.

Ostrov Odaiba (zdroj obrázku: canva.com)
Ostrov Odaiba (zdroj obrázku: canva.com)

Ostrov je známy svojou miniatúrnou sochou slobody. V Tokiu sa tiež nachádza jeden z troch Disneylandov v Ázií a tak v prípade, že budete mať pri návšteve mesta viac času určite ho navštívte. Súčasťou je aj obrovský komplex DisneySea, ktorého dominantou je obrovská sopka. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button