PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o ostrove Srí Lanka

Vedeli ste, že ostrov Srí Lanka prezývajú aj ako perla Indického oceánu alebo slza Indie? Stala sa obľúbeným turistickým cieľom a ročne ju navštívi niekoľko miliónov ľudí. Aké zaujímavosti ste o tejto jedinečnej krajine nevedeli?

1. Pokrútenie hlavou do strán znamená áno 

Vo väčšine krajín sveta vrátane Slovenska znamená kývanie hlavou zhora dole súhlas. Na Srí Lanke to však znamená presný opak. Ak pred vami niekto z miestnych obyvateľov pokrúti hlavou do strán na znak nesúhlasu, v skutočnosti s vami súhlasí. 

Príroda na Srí Lanke je nádherná (zdroj obrázku: canva.com)
Príroda na Srí Lanke je nádherná (zdroj obrázku: canva.com)

2. Vzdelávanie má na Srí Lanke význam 

Gramotnosť obyvateľstva na Srí Lanke je naozaj vysoká. Vzdelávací systém má na Srí Lanke veľký význam a je základným právom každého obyvateľa. Odhaduje sa, že miera gramotnosti v krajine je 92%, čo je najvyššie percento zo všetkých ázijských krajín. 

Volejbal je národný šport (zdroj obrázku: canva.com)
Volejbal je národný šport (zdroj obrázku: canva.com)

3. Národný šport 

V roku 1916 bol na Srí Lanke predstavený volejbal, ktorý si ihneď získal množstvo fanúšikov. Netrvalo dlho a založená bola volejbalová federácia. Neskôr v roku 1991 bol volejbal oficiálne vyhlásený za národnú hru Srí Lanky. Mnohé zdroje však uvádzajú, že najpopulárnejšou hrou v krajine zostáva kriket. 

Škorica (zdroj obrázku: canva.com)
Škorica (zdroj obrázku: canva.com)

4. Pochádza škorica zo Srí Lanky? 

Viacero zdrojov sa zhoduje na tom, že Srí Lanke ďakujeme za škoricu. Objavená mala byť ešte v roku 2000 pred Kristom. V súčasnosti patrí škorica zo Srí Lanky medzi najznámejšie na svete. 

5. Najstarší strom na svete zasadený človekom 

V Anuradhapure sa nachádza najstarší strom na svete, ktorý zasadil človek. Ide o posvätnú figu, ktorá má približne 2 300 rokov. Nazývaná je aj Sri Maha Bodhiya a odhaduje sa, že bola zasadená v roku 288 pred Kristom. 

Čajové plantáže (zdroj obrázku: canva.com)
Čajové plantáže (zdroj obrázku: canva.com)

6. Obchodníci s čajom 

Prvý čajovník bol na Srí Lanku privezený Britmi už v roku 1824. Odvtedy sa stal z pestovania čaju obrovský biznis, ktorý dnes zamestnáva viac ako milión ľudí. Srí Lanka je popredným svetovým vývozcom a výrobcom čaju, a jeho chuť si môžete vychutnať aj na Slovensku. 

Lipton Tea vznikol na Srí Lanke (zdroj obrázku: canva.com)
Lipton Tea vznikol na Srí Lanke (zdroj obrázku: canva.com)

7. Začiatky Lipton Tea 

Značka tohto čaju je známa po celom svete. Vedeli ste však, že má pôvod na Srí Lanke? Sir Thomas Lipton tu v roku 1890 kúpil čajovú plantáž s rozlohou 5 500 akrov a začal sa venovať výrobe čaju.

Názov hotela nemusí označovať len ubytovanie (zdroj obrázku: canva.com)
Názov hotela nemusí označovať len ubytovanie (zdroj obrázku: canva.com)

8. Nie v každom hotely sa ubytujete 

Pri návšteve Srí Lanky vás zaujme jedna nezvyčajná vec. Rôzne kaviarne, či reštaurácie majú označenie hotel, aj keď vôbec neponúkajú ubytovacie služby. Toto označenie tak nájdete nielen na hoteloch, ale aj rôznych ďalších podnikoch, čo môže byť pre mnohých turistov mätúce. Ak sa teda rozhodnete navštíviť nejaký hotel na Srí Lanke, spýtajte sa predtým obsluhy, či ponúka aj ubytovanie.

Nymphaea Stellata - národný kvet Srí Lanky (zdroj obrázku: canva.com)
Nymphaea Stellata – národný kvet Srí Lanky (zdroj obrázku: canva.com)

9. Národný kvet 

Takmer každá krajina v Ázii má svoj národný kvet a inak tomu nie je ani na Srí Lanke. Za národný kvet je tu považovaná Nil Mahanel, známa ako Nymphaea Stellata. Jej názov je možný preložiť ako hviezdicový lotos. 

Na Srí Lanke žije až 245 rôznych druhov motýľov (zdroj obrázku: canva.com)
Na Srí Lanke žije až 245 rôznych druhov motýľov (zdroj obrázku: canva.com)

10. Ríša zvierat 

Aj tak by sme mohli nazvať Srí Lanku, na ktorej nájdeme množstvo živočíchov. Vzhľadom k veľkosti ostrova ide o mimoriadnu rozmanitosť. Žije tu približne 433 druhov vtákov, 245 rôznych motýľov, 96 rozličných hadov, 383 druhov pavúkov vrátane 15 rôznych tarantúl. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button