Chute ÁzieKultúraPikošky

Zelený, biely, či čierny. Fakty o čaji, ktoré vás prekvapia – 2. časť

V článku prinášame druhú časť faktov o čínskom čaji. Tú prvú si môžete prečítať tu.

Čím dlhšie sú niektoré čaje skladované, tým sú drahšie

Medzi milovníkmi čínskeho čaju sa hovorí: Tehlička dobrého čaju Pu’er je cennejšia ako gram zlata. Niektorí považujú čaj skôr za investičnú komoditu ako len za niečo, čo si dajú do pohára na pitie. Za posledné desaťročie sa niektoré špičkové čaje, najmä tie, ktoré sa vylepšujú vekom, stali v Číne rovnako zberateľskými ako najvzácnejšie fľašky vína.

Napríklad Pu’er a biely čaj sú vysoko chválené za to, že sú vhodné na dlhodobé uchovávanie – čím dlhšie sú skladované, tým sú cennejšie. Ale nie každý čaj je vhodný na zber a dlhé skladovanie, pretože niektoré druhy čaju, vrátane zeleného, ​​sa s pribúdajúcim vekom zhoršujú.

Podávanie čaju starším alebo hosťom je prejavom úcty

V tradičnej čínskej kultúre je podávanie čaju hosťom prejavom úcty. Mladší človek môže prejaviť rešpekt a vďačnosť staršiemu človeku ponúknutím šálky čaju. Toto je obzvlášť bežné počas veľkých osláv, ako sú narodeniny alebo jarné slávnosti.

Podávanie čaju starším je prejavom úcty (zdroj obrázku: canva.com)
Podávanie čaju starším je prejavom úcty (zdroj obrázku: canva.com)

Ďalšou zvláštnou príležitosťou, keď sa podáva čaj, je tradičná čínska svadba. V rámci sobášneho obradu si nevesta aj ženích kľaknú pred svojich rodičov a podávajú im čaj. Toto je spôsob vyjadrenia vďačnosti rodičom za ich výchovu.

Číňania veria, že čaj je vhodný na chudnutie

Čaj údajne poskytuje veľa zdraviu prospešných látok a Číňania ho považujú za zdravý nápoj. Ľudia veria, že pitie čaju každý deň by mohlo znížiť riziko mnohých chorôb.

Najbežnejšia viera spočíva v tom, že prispieva k chudnutiu, aj keď neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že zelený čaj pomáha pri chudnutí alebo že má blahodárne účinky na zdravie.

Nahrádza sociálnu sieť

Čaj je ako skvelá sociálna sieť v Číne. Čajovne sú vedľajším produktom čínskej čajovej kultúry. a ľudia všeobecne považujú stretnutie v čajovni za dobrú príležitosť na socializáciu alebo diskusiu o obchodných veciach

Čajová súprava je pre dobrú šálku čaju veľmi dôležitá

Číňania sú zvyčajne veľmi citliví na riad, ktorý používajú na varenie alebo pitie čaju. Veria, že rôzne čajové súpravy ovplyvňujú chuť čaju .

Hlinené čajníky sú v Číne najobľúbenejšie (zdroj obrázku: canva.com)
Hlinené čajníky sú v Číne najobľúbenejšie (zdroj obrázku: canva.com)

Najpopulárnejším čajníkom v Číne je hlinený čajník Yixing (mesto vo východočínskej provincii Jiangsu). Úžasná vlastnosť čajníka Yixing je, že zakaždým, keď sa v ňom varí čaj, absorbuje chuť čaju. Po mnohonásobnom použití môže samotný hrniec ochutiť prevarenú vodu bez pridania čerstvých čajových lístkov.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button