BiznisPikoškyTech

Japonská automobilka Toyota oslavuje v auguste 84 rokov

Autá značky Toyota majú u nás silné zastúpenie a tak sme sa o nich rozhodli zozbierať niekoľko zaujímavých faktov. Ktoré vozidlo Toyota je najpredávanejšie a kedy bolo vyrobené úplne prvé? Veríme, že vás niektoré fakty určite prekvapia.

Začiatky spoločnosti 

V roku 1924 podnikateľ Sakichi Toyoda založil spoločnosť na výrobu tkaných látok. Okrem toho spoločnosť vyvinula prvý tkáčsky stroj, ktorý niesol názov Toyoda Model G Automatic Loom. Snom zakladateľa však bol automobilový priemysel a tak časť spoločnosti vyhradila miesto pre nové automobilové oddelenie, ktoré nazvali Toyoda Automatic Loom Works Ltd. Dnes ide o samostatnú spoločnosť známu ako Toyota Industries Corporation. 

Prvé automobily 

Aj napriek tomu, že zakladateľ Sakichi Toyoda túžil po výrobe osobných automobilov situácia v krajine a hrozba svetovej vojny ho prinútila plány zmeniť. Spoločnosť sa teda zamerala na výrobu nákladných vozidiel, ktorých využitie by bolo vo vojne efektívnejšie. Prvé vozidlo bolo predstavené v roku 1935 a bol ním Model G1.

Po uvedení tohto modelu sa spoločnosť vrátila k pôvodnému plánu výroby osobných vozidiel. V roku 1936 bol dokončený prototyp Modelu AA. O rok neskôr bola 28. augusta oficiálne založená Toyota Motor Company. 

Toyota vo svete 

Vozidlá značky Toyota boli v Amerike predstavené prvýkrát v roku 1957. Toyota uznáva filozofiu lokalizácie svojich vozov, aby zodpovedala špecifickým požiadavkám zákazníkov zahraničných krajín. To znamená, že aktivity firmy, ktoré sa týkajú napríklad vývoja, výskumu alebo marketingu sú lokalizované priamo na oblasti, ktorým sú ich služby určené. Tento princíp aplikovala spoločnosť Toyota aj v Európe. Prvý oficiálny import automobilov značky Toyota do Európy sa uskutočnil v Dánsku v roku 1963. Bol to prvý krok k tomu, aby sa japonská Toyota priblížila aj Európanom. Po celej Európe si Toyota vybudovala skvelú reputáciu vďaka svojim zákazníckym službám, spoľahlivosti a celkovej spokojnosti. Celkovo pôsobí v 48 krajinách a má viac ako 3 000 predajní. 

Toyota RAV4 (reprofoto yotube.com/ carwow)
Toyota RAV4 (reprofoto yotube.com/ carwow)

Toyota má veľký úspech aj v Austrálii. V auguste roku 2020 tam dokonca hybridná verzia Toyoty RAV 4 predbehla všetky ostatné vozidlá a umiestnila sa na prvom mieste v rebríčku predajnosti. Údaje z roku 2019 poukazujú na fakt, že až 19,4% z celkového predaja automobilov v Austrálii bolo práve značky Toyota. 

Pár zaujímavostí na záver 

V roku 1959 sa rozhodlo Japonské mesto Korona zmeniť svoj názov na Toyota. Urobilo tak na počesť najúspešnejšieho podniku v krajine. Údaje z roku 2015 ukazujú, že vtedy v spoločnosti pracovalo až 70 000 miestnych obyvateľov Toyota City. 

V minulosti sa spoločnosť nazývala Toyoda, ale pravopis tohto slova sa zmenil na Toyota. Zápis do katakany totiž vyžadoval len osem ťahov, pričom číslo osem značí v mnohých ázijských kultúrach šťastie. 

Akio Toyoda (reprofoto youtube.com/ CNBC)
Akio Toyoda (reprofoto youtube.com/ CNBC)

Spoločnosť Toyota sa môže pochváliť svojim vedením, ktoré má na poste generálneho riaditeľa priameho potomka zakladateľa Sikichiho Toyodu, ktorým je Akio Toyoda. Spoločnosť Toyota teda stále môžeme považovať za rodinný podnik. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button