PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o indonézskom hlavnom meste Jakarta

Zaujímavé fakty o Indonézii sme už pre vás publikovali a tak sme sa dnes rozhodli zamerať na jedno z najznámejších indonézskych miest. Jakarta je hlavným mestom Indonézie a v súčasnosti je zároveň jedným z najľudnatejších miest sveta. Prečítajte si viac zaujímavostí o tomto jedinečnom meste.

1. Osobitné postavenie hlavného mesta

Jakarta má osobitné postavenie hlavného mesta Indonézskej republiky a oficiálne sa skladá z piatich administratívnych miest (stredná, severná, východná, západná a južná) a Kepulauan Seribu (známe aj ako Tisíc ostrovov). Nachádza sa na severozápadnom pobreží Jávy, čo je indonézsky ostrov. Je to prosperujúce obchodné centrum, ale hlavne turisticky obľúbené a najnavštevovanejšie mesto v Indonézii.

Jakarty na mape (zdroj obrázku: canva.com)
Jakarty na mape (zdroj obrázku: canva.com)

2. Deň bez automobilovej dopravy

V nedeľu od 6.00 do 9.00 bývajú v meste „Dni bez áut“. Počas týchto nedieľ ľudia športujú a cvičia priamo v uliciach. Bezpochyby je to deň, ktorý pomáha nielen človeku samotnému, ale i celej planéte aspoň trochu, keďže v posledných rokoch sa veľa diskutuje o preťažovaní planéty. Takéto dni by sa kľudne mohli zaviesť v každom meste na svete, čo poviete?

3. Katedrála hneď vedľa mešity

Národná mešita (Istiklal Masjid) bola dokončená v roku 1978. Finálnu podobu získala v roku 1994, kedy prešla veľkou rekonštrukciou. Kapacitou je to najväčšia mešita Juhovýchodnej Ázie a šiesta najväčšia na svete. Počas najväčších sviatkov sa do nej vojde až 250-tisíc veriacich. Jej kupola je vysoká 45 metrov a jediný minaret má výšku až 99 metrov. Hneď oproti mešite stojí ďalšia dominanta mesta a tou je  Rímsko-katolícka Katedrála Sv. Márie dokončená v roku 1901. Pýši sa titulom najväčšej katedrály v meste. Jej poloha hneď vedľa hlavnej mešity nie je náhodná. Demonštruje sa tým náboženská tolerancia a otvorenosť krajiny. Ľudia sú v meste vítaní bez ohľadu na vieru, rasu či akékoľvek presvedčenie.

Národná mešita Jakarty (zdroj obrázku: canva.com)
Národná mešita Jakarty (zdroj obrázku: canva.com)

4. Prechody pre chodcov neexistujú a  metro tiež nenájdete

Zaujímavosťou je, že autá na prechodoch v Jakarte nezastavujú a musíte doslova vyjsť na cestu a auto zastaviť vlastnou rukou. Robia to tak úplne všetci, jednoducho musíte zdvihnúť ruku ako pani učiteľka v škôlke a auto zastaviť. Jakarta nemá metro, ale má podchody, ktoré vyzerajú ako vstupy do metra, čo vás môže zmiasť. Najrýchlejšou prepravou v Jakarte sú vlaky alebo motorky.

5. Možnosť, že sa Jakarta potopí 

Už teraz trápia Jakartu časté povodne, ktoré spôsobuje blízkosť mora a veľký počet riek v oblasti, mestom totiž preteká až 13 riek. Podľa expertov sú však povodne z roka na rok horšie a ich stav sa nebude zlepšovať. Niektoré štvrte Jakarty sú vyľudnené, pretože už sú niekoľko centimetrov pod vodou.

6. Jakarta je známa ako Veľký Durian

Kým americké mesto New Yorku mnohí nazývajú ako „Veľké jablko“ Jakarta je všeobecne známa ako „Veľký Durian“. Durian je bežné a obľúbené miestne ovocie v Indonézii a najmä v Jakarte. Má však veľmi štipľavý zápach a pre mnohých má veľmi nepríjemnú chuť, najmä pre cudzincov. V skutočnosti môže byť zápach durianu taký zlý, že ovocie je skutočne zakázané na mnohých verejných miestach, a tiež v hoteloch.

7. Symbol Jakarty

Ikonou mesta je orol bielohlavý, ktorý je symbolom odolnosti a žije v Kepulauan Seribu, známych ako Tisíc ostrovov.

Symbolom Jakarty je orol bielohlavý (zdroj obrázku: canva.com)
Symbolom Jakarty je orol bielohlavý (zdroj obrázku: canva.com)

8. Raj turistov

Indonézia spolu s Jakartou ponúka veľa turistických atrakcií a jedinečných miest, ktoré môžete počas vašej dovolenky preskúmať. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad GBK City Park, Tribeca Park obklopený nákupným centrom a stovky ostrovov s úchvatným výhľadom a možnosťou plávania alebo potápania.

9. Jakarta bola premenovaná celkom 13-krát

Vedeli ste, že Jakarta bola premenovaná viac ráz za sebou? Od pôvodného holandského osídlenia v roku 1527 a dodnes známeho názvu „Batavia“ sa oficiálny názov mesta zmenil neuveriteľných 13-krát. Okrem Batávie je Jakarta známa aj pod názvami ako „Jayakarta“, „Djakarta“ a „Yayakarta“.

10. Jakarta má viac ako 130 nákupných centier

Nákupné centrá v Jakarte treba vidieť, aby ste im uverili. Jeden z najväčších, Grand Indonesia, má najmenej 9 poschodí obchodov a rozprestiera sa na ploche, ktorá by za normálnych okolností predstavovala niekoľko mestských blokov. Nákupné centrá v Jakarte sú tiež veľmi dobre organizované a obchody sú usporiadané tak, aby sa dali ľahko nájsť. Ak hľadáte obchod s telefónmi, všetky sú blízko seba. To platí pre všetko, od topánok, cez banky až po určitý druh potravín.

Jakarta už nebude hlavným mestom Indonézie 

V roku 2019 sa v Indonézii rozhodli o novele zákona, ktorej cieľom je presunutie hlavného mesta z preľudnenej Jakarty do zalesnenej oblasti na ostrove Borneo. Hlavnými príčinami šťahovania sú časté záplavy, rýchly pokles pôdy a dopravné zápchy. Vláda by sa mala do nového hlavného mesta presťahovať už v roku 2024.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button