Cestovanie

Najkrajšie miesto v Číne – Zhangjiajie

Miesto tak krásne, že inšpirovalo aj Jamesa Camerona pri vytvorení nádherných scén vo filme Avatar. Skaly, ktoré ako by sa medzi oblakmi vznášali, sú úžasnou ukážkou toho, čo všetko matka príroda dokáže. 

Národný park 

Wulingyuan je scénická oblasť s rozlohou 397,5 km 2 . V roku 1992 bola oficiálne uznaná UNESCOM. Jeho súčasťou je čínsky národný lesný park Zhangjiajie s rozlohou 4 810 ha. Najtypickejším prvkom sú v parku stĺpovité útvary. 

Najvyšší výťah na svete

Na inovácie v Číne sme už zvyknutí, no to čo sa im podarilo vybudovať v Zhangjiajie je neuveriteľné. Na najvyšší vrchol stĺpového útvaru Doupeng sa môžu turisti vyviesť výťahom. Ten sa v originále nazýva Bailong Elevator. Je umiestnený na útvar Doupeng, ktorý má výšku 1 890 m.n.m.. Výťah bol vybudovaný v roku 2002 a postavený bol za tri roky. Vozí turistov dĺžku 326 metrov a je považovaný za najvyšší vonkajší výťah na svete. Konštrukcia sa skladá z troch samostatných sklenených výťahov.  Každý samostatne odvezie naraz až 50 ľudí. Jazda výťahom trvá 2 minúty

Najdlhší sklenený most na svete 

Zhangjiajie Grand Canyon je najdlhším skleneným mostom na svete. Bol postavený v auguste 2016, ale po trinástich dňoch musel byť zatvorený kvôli veľkému počtu turistov. Otvorený bol opäť v tom istom roku v septembri. Upravili sa logistické a bezpečnostné opatrenia, aby tak lepšie zvládali väčší nápor turistov. 

Zhangjiajie má najdlhšiu lanovku na svete
Zhangjiajie má najdlhšiu lanovku na svete

Navštívte Zhangjiajie

Ak rozmýšľate kam pôjdete v budúcnosti na dovolenku a milujete prírodu, zvážte návštevu národného parku Zhangjiajie. Na okraji rezervácie v meste Wulingyuan si môžete prenajať ubytovanie v niekoľkých hoteloch. Rezervácia sa potom delí na hornú a dolnú časť. Zaujímavá je najmä tá horná. Tá sa delí na Zhangjiajie, Tianzishan, Yuanjiajie, Wulongzhai a Dingxiangrong. Každá z týchto oblastí ponúka svojim návštevníkom nezabudnuteľné zážitky.  

Okrem najvyššieho výťahu a najdlhšieho skleneného mostu na svete tu nájdete oveľa viac zaujímavostí. Medzi ďalšie obľúbené miesta návštevníkov v okolí patrí napríklad hora Tianmen, jazero Baofeng alebo jaskyňa Yellow dragon. V národnom parku je taktiež niekoľko lanoviek, z ktorých sa vám naskytnú nádherné výhľady. Zhangjiajie môžete navštíviť počas celého roka. Najlepším obdobím je jar alebo jeseň. V lete je lepšie nezabudnúť na pršiplášte, pretože nastáva obdobie dažďov. V zime sú naopak niektoré časti prikryté snehom. 

Zaujímavosti 

Výťah Bailong, inak nazývaný aj výťah sto drakov, je tri krát zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Ocenenia získal za najvyšší výťah s úplnou expozíciou, najrýchlejší osobný výťah na svete s najväčšou nosnosťou a najvyšší dvojpodlažný výťah na svete s vyhliadkou. 

Tvorcovia filmu Avatar sa priznali, že inšpiráciu k filmu hľadali po celom svete a inšpirovali sa aj v národnom parku Zhangjiajie. Na počesť filmu Avatar a jeho tvorcov v roku 2010 pomenovali 1 080 metrov vysokú stĺp „Avatar Hallelujah Mountain.“

Zhangjiajie ponúka úžasné výhľady
Zhangjiajie ponúka úžasné výhľady

Už ste navštívili Zhangjiajie? Podeľte sa s nami do komentárov čo vás najviac zaujalo a čo rozhodne odporúčate navštíviť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button