PikoškyKultúra

Jedinečné umenie z ryže Rice Paddy Art má v Japonsku dlhú históriu

Ryža v Japonsku nie je len súčasť pokrmov, ryža je kultúra. V krajine vychádzajúceho slnka je to najcennejšia surovina, ktorá prispieva k prosperite štátu. Japonci majú túto obilninu tak v obľube a úcte, že jej pestovanie na ryžových poliach povýšili na umenie.

Spoznajte unikátnu japonskú tradíciu dnešnej doby

Rice Paddy Art, teda umenie na ryžovom poli začalo už v roku 1993, keď sa žlté a fialové rastliny ryže použili na vytvorenie obrazu hory Iwaki spolu s písmenami na ryžových poliach. Ako roky plynuli toto umenie sa stále viac zdokonaľovalo. Pri tomto zvláštnom, ale pozoruhodnom umeleckom štýle sa využíva celé ryžové pole v podstate ako plátno, na ktoré sa sadia rôzne druhy ryže, ktoré sa môžu pochváliť všetkými druhmi farieb, od zelenej po červenú. Následne sa nechávajú narásť až do obrovských umeleckých diel, akými sú napríklad anime postavy alebo scenérie rôzneho druhu.

Tento zvláštny umelecký štýl sa prvýkrát začal objavovať v dedine s názvom Inakadate v prefektúre Aomori, a toto veľké krajinné umenie pritiahlo toľko ľudí, že sa téma rozšírila po celom Japonsku a dokonca aj do Južnej Kórei a na Taiwan. K dnešnému dňu existuje viac ako 100 miest, na ktorých nájdete ryžové polia s umeleckými výtvormi z ryže, ktoré chodia turisti z celého sveta nadšene obdivovať.

Kreativite sa medze nekladú (reprofoto youtube.com: Datacube: awesome facts and interesting top lists)
Kreativite sa medze nekladú (reprofoto youtube.com: Datacube: awesome facts and interesting top lists)

Ako vznikajú ryžové umelecké diela? 

Úplne prvým krokom na dosiahnutie nejakého obrazu na ryžovom poli je vytvorenie dizajnu. Často je to návrh, ktorý súvisí s danou oblasťou v ktorej sa ryžové pole nachádza. Námetom zvyčajne bývajú aj ľudia, slávne obrazy od maliarov alebo rôzne anime postavy.

Akonáhle je návrh hotový a schválený prichádza na scénu geodet, ktorý vypracuje plán. Keďže na obraz z ryžových polí sa pozeráme diagonálne zhora alebo z diaľky, musí vyzerať trojrozmerne tak, že ho geodet plánuje perspektívne.

K vytvoreniu obrazu je v prvom rade potrebná ryža, ktorá sa pestuje od mája do júna. Pred zasiatím semien na poli umelci vypestujú sadenice, ktoré zodpovedajú dizajnu. Farby sa značne líšia, vrátane štandardnej zelenej, žltkastej zelenej, tmavofialovej, žltej, bielej, oranžovej, červenej a mnohých ďalších. Čím zložitejší je dizajn, tým viac farieb je potrebných. Niektoré umelecké diela obsahujú aj viac ako 10 druhov ryže.

Po vypestovaní sadeníc nasleduje ďalší krok a tým je vytýčenie poľa, teda miesta, kde budú umiestnené jednotlivé sadenice a v akých farebných kombináciách budú. Výsadba sadeníc sa začína v júni a každá sadenica sa na jednotlivé miesta sadí ručne, tak aby po vyrastení vznikol požadovaný obrazec.

Výsadbou sa ale práca umelcov nekončí pretože o pole sa treba aj náležite starať. Ako ryža rastie, ľudia z celého sveta sa ženú do ryžových polí, aby obdivovali umelecké diela.  Poslednou fázou je zber ryže od septembra do októbra. Pri tejto príležitosti sa konajú podujatia a slávnosti, kde si návštevníci zberu ryžu sami ručne zozbierajú a odnesú domov alebo si ju dajú priamo na poliach uvariť a zjedia ju s nejakou chutnou zeleninou alebo mäsom.

Chystáte sa navštíviť Japonsko v období mája až októbra? Vyskúšajte ryžové umenie!

Umenie na ryžovom poli je veľký projekt, ktorý trvá od mája do októbra, približne pol roka. Vďaka zábavným podujatiam, ako je pestovanie ryže a zber, je tento umelecký štýl obzvlášť obľúbený medzi rodinami, pretože ukazuje, ako sa ryža pestuje a ako si nájde cestu na naše stoly. Umenie ryžových polí je udalosťou nielen pre miestnych obyvateľov, ale priťahuje pozornosť ľudí z celej krajiny a sveta. Mnohé miesta sú vybavené kamerami, ktoré ukazujú vývoj ryžového poľa, od prázdnych po úplne vyrastené, takže vznik umeleckého diela môžete priebežne sledovať aj z pohodlia domova prostredníctvom mobilného zariadenia. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button