CestovaniePikošky

Týchto 5 krajín Ázie má najviac pamiatok UNESCO

V roku 1972 založila Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) dohovor o svetovom dedičstve. Ten definuje lokality svetového dedičstva ako miesta významné pre kultúrne alebo prírodné dedičstvo. Do kategórie kultúrneho dedičstva patria pamiatky, skupiny stavieb a miest, vrátane archeologických nálezísk. Kategória prírodného dedičstva zahŕňa prírodné lokality, ktoré sú významné z hľadiska vedy, ochrany prírody alebo prírodných krás. Do zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO je v súčasnosti zapísaných 1 199 pamiatok zo 168 krajín sveta. V našom článku sa zameriame na krajiny Ázie, ktoré sa tešia najväčšiemu počtu pamiatok UNESCO. 

Ročne navštívi Čínsky múr 10 miliónov turistov (zdroj obrázku: canva.com)
Ročne navštívi Čínsky múr 10 miliónov turistov (zdroj obrázku: canva.com)

 

Čína je na druhom mieste 

 

Aktuálne má Čína v zozname svetového dedičstva UNESCO zapísaných až 57 pamiatok, vďaka čomu sa v celkovom svetovom rebríčku nachádza na druhom mieste. Na prvom mieste je Taliansko, ktorého počet lokalít sa v posledných rokoch zvýšil na 59. 

 

Najznámejšou čínskou pamiatkou na zozname UNESCO je bezpochyby Čínsky múr, avšak za pozornosť stoja aj ďalšia pamiatky. V zozname nechýba napríklad historické centrum Macaa, ktoré poskytuje jedinečné svedectvo o stretnutí estetických, kultúrnych, architektonických a technologických vplyvov z východu a západu. 

 

Zakázané mesto (zdroj obrázku: canva.com)
Zakázané mesto (zdroj obrázku: canva.com)

 

Spomenúť musíme aj Zakázané mesto, cisárske hrobky dynastie Ming a Qing, Letný palác v Pekingu alebo terakotovú armádu. Menej známou pamiatkov je napríklad archeologické nálezisko Yin Xu, ktoré bolo starobylým hlavným mestom neskorej dynastie Shang alebo lokalita Xanadu, ktorá zahŕňa pozostatky legendárneho hlavného mesta Kublajchána. To navrhol čínsky poradca mongolského vládcu Liu Bingzhdong ešte v roku 1256. 

 

Tádž Mahal (zdroj obrázku: canva.com)
Tádž Mahal (zdroj obrázku: canva.com)

 

India počtom pamiatok UNESCO prekvapila 

 

Na zozname svetového dedičstva UNESCO má India zapísaných až 42 pamiatok. Najznámejším klenotom je jednoznačne Tádž Mahal, ktorý patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Indie. Na zozname však nájdete aj množstvo ďalších kultúrnych a prírodných krás, napríklad observatórium Jantar Mantar – jedno z piatich najväčších observatórií na svete alebo mesto Jaipur, ktoré bolo navrhnuté ako obchodné hlavné mesto a dodnes si zachovalo svoje miestne obchodné a remeselné tradície.

 

Čítajte tiež: Objavte krásne miesta Zlatého trojuholníka Indie

 

Ak sa rozhodnete navštíviť Indiu, určite vám odporúčame pri plánovaní cesty inšpirovať sa zoznamom UNESCO. Nájdete v ňom totiž aj pamiatky, o ktorých ste možno nikdy nepočuli, no svojou krásou vám vyrazia dych. Veľkým prekvapením sú napríklad jaskyne Elephanta, kostoly a kláštory Goa, jaskyne Ajanta alebo skupina pamiatok v Hampi. 

 

Hawa Mahal - Jaipur (zdroj obrázku: canva.com)
Hawa Mahal – Jaipur (zdroj obrázku: canva.com)

 

Japonsko má 25 pamiatok UNESCO

 

V zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete až 25 jedinečných kultúrnych a prírodných pamiatok Japonska. Medzi najznámejšie patrí napríklad hrad Himedži, ktorý je jedným z najstarších a najzachovalejších japonských hradov alebo najvyššia hora Japonska – Fudži, ktorá je symbolom krajiny a má obrovský duchovný významu pre Japoncov. 

 

Čítajte tiež: Odhaľte tajomstvá krajiny vychádzajúceho slnka

 

Pri návšteve Japonska vám však odporúčame navštíviť aj Svätyne a chrámy Nikko, ktoré sú posvätným miestom a domovom architektonických a dekoratívnych majstrovských diel. Z prírodných krás je v zozname zapísaný napríklad prales Jakušima alebo Shiretoko, jeden z najbohatších integrovaných ekosystémov na svete.

 

Japonský hrad Himedži tvorí niekoľko častí a súčasťou sú aj nádherné záhrady (zdroj obrázku: canva.com)
Japonský hrad Himedži tvorí niekoľko častí a súčasťou sú aj nádherné záhrady (zdroj obrázku: canva.com)

 

Južná Kórea 

 

Južná Kórea sa stáva obľúbenou turistickou destináciou a cestovateľský ruch rastie aj vďaka viacerým pamiatkam UNESCO. Tých sa v Južnej Kórey nachádza až 16, z toho 14 je kultúrnych a 2 sú prírodného charakteru. Na zozname môžete nájsť napríklad núdzové hlavné mesto dynastie Joseon – Namhansanseong, svätyňu Jongmyo alebo pevnosť Hwaseong. Ak vás zaujímajú prírodné pamiatky, na výber máte Vulkanický ostrov Jeju a lávové rúry alebo Getbol, ​​kórejské prílivové plošiny. 

 

Borobudur (zdroj obrázku: canva.com)
Borobudur v Indonézii (zdroj obrázku: canva.com)

 

V tom 5 nechýba ani Indonézia 

 

Náš zoznam piatich ázijských krajín s najvyšším počtom pamiatok zapísaných v zozname UNESCO uzatvára Indonézia. Tá má v zozname UNESCO zapísaných 10 pamiatok, napríklad známy chrám Borobudur alebo dedičstvo tropického dažďového pralesa na Sumatre. Do zoznamu sa dostalo aj archeologické nálezisko Sangiran i Dedičstvo ťažby uhlia Ombilin v Sawahlunto.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button