CestovanieAktuálneKultúra

Zakázané mesto – 10 zaujímavostí, ktoré musíte vedieť, časť. I

Kedysi slúžilo Zakázané mesto ako politické centrum a sídlo cisára. Stihlo sa v ňom vystriedať 24 panovníkov, no pre obyčajných ľudí bol vstup viac ako 500 rokov prísne zakázaný. Povolenie k vstupu mali okrem cisárskej rodiny aj členovia cisárskeho dvora a konkubíny. Prečítajte si zaujímavé informácie o Zakázanom meste, ktoré vás určite prekvapia. 

1. Fialové Zakázané mesto

Prvou zaujímavosťou je názov mesta. V čínštine je nazývaný ako „Zijin Cheng“ čo v doslovnom preklade znamená fialové zakázané mesto. Podľa starovekej čínskej astronómie sa hviezda Polaris nachádzala v strede oblohy. Hviezda Polaris bola označovaná ako fialová a predstavovala srdce oblohy. Nakoľko čínski cisári verili, že ich moc im bola daná priamo Bohom, tak aj oni sa považovali za srdce krajiny.

Prívlastok zakázané vychádza priamo zo zákazu návštevy tohto mesta. Ten platil po dobu 500 rokov pre všetkých obyčajných ľudí. Ak ktokoľvek tento zákon porušil riskoval ním popravenie.

2. Najväčší cisársky palác na svete

Budovy a priľahlé záhrady Zakázaného mesta sa rozliehajú na ploche 720 000 m2 . Pre porovnanie s inými známymi mestami Vatikán ma rozlohu 440 000 m2 a ruský Kremeľ 275 000 m2. Na dokončení stavieb pracoval približne 1 milión pracovníkov. Tvorí ho viac ako 90 palácových štvrtí a nádvorí, 980 budov a viac ako 8 700 izieb. Má štyri hlavné brány a každá sa nachádza na inej svetovej strane. 

Mesto rámovali vysoké múry a vodná priekopa (zdroj obrázku: canva.com)
Mesto rámovali vysoké múry a vodná priekopa (zdroj obrázku: canva.com)

Zakázané mesto má obdĺžnikový tvar. Po celej dĺžke je obklopený vysokými múrmi, ktoré siahajú do výšky niekoľkých metrov. Široké sú viac ako 8 metrov a tesne za nimi sa nachádza vodná priekopa.

3. História Zakázaného mesta

Zakázané mesto dal vystavať cisár Jung-le z dynastie Ming v roku 1406. Jeho stavba trvala 14 rokov a náklady boli obrovské. Mesto bolo za celú dobu jeho existencie viackrát poškodené. Vystriedali sa tu spolu 24 panovníkov z dvoch dynastií. Z dynastie Ming 14 panovníkov a z dynastie Čching 10 panovníkov. Vznik Čínskej republiky sa datuje v roku 1912 a vtedy sa skončila vláda cisárov. V roku 1987 bolo Zakázané mesto zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Celý komplex bol v roku 1925 premenený na palácové múzeum.

Budovy a záhrady mesta sa rozprestierajú na ploche 720 000 m2 (zdroj obrázku: canva.com)
Budovy a záhrady mesta sa rozprestierajú na ploche 720 000 m2 (zdroj obrázku: canva.com)

4. Najväčšia zbierka zachovaných stredovekých drevených konštrukcií

Zakázané mesto tvorí najväčšia zbierka zachovaných stredovekých drevených konštrukcií na svete. Okrem veľkosti celého komplexu je zaujímavá aj jeho architektúra. Každý jej detail odráža prvky tradičnej čínskej architektúry a bohatej čínskej kultúry. Známe je napríklad využívanie čísla deväť. Toto číslo v čínskej kultúre predstavuje nadradenosť a večnosť. Preto boli na všetky brány okrem jednej zdobené zlatými klincami deväť krát deväť.

Pozdĺž hrebeňov striech sú umiestnené zvieracie sochy v podobe drakov, fénixov alebo levov. Ich úlohou je vyvolať blahobyt a šťastie.

5. Palácové múzeum

V Zakázanom meste teraz známom ako Palácové múzeum sa nachádza najlepšia zbierka čínskych historických artefaktov na svete. Tisíce rokov čínskej histórie sú obsiahnuté v rôznych predmetoch, budovách, záhradách alebo nádvoriach. V múzeu sa nachádza viac ako 1,8 milióna rôznych predmetov. Vďaka celej zbierke je považované Palácové múzeum za jedno z najlepších múzeí na svete. Medzi najvýznamnejšie artefakty patrí napríklad lakovaná doska, ktorú vyrobil majster Zhang Cheng v 12. alebo 13. storočí. Medzi poklady tiež patrí hodnotný rukopis. Ide o list, ktorý napísal Lu Ji svojmu kamarátovi. Tento list je označovaný za vrchol kaligrafického umenia. Za najväčší poklad je považovaný zlatý pohár na víno, ktorý bol vyrobený pre cisára Qianlonga. Zdobený je zlatom, perlami a drahými šperkami. Pohár mu bol odovzdaný pri príležitosti 30. narodenín 25. septembra 1741. 

Na strechách budov vtáky nenájdete (zdroj obrázku: canva.com)
Na strechách budov vtáky nenájdete (zdroj obrázku: canva.com)

V ďalšej časti článku sa dočítate, aké zaujímavé budovy sa v Zakázanom meste nachádzajú, prečo je v niektorých častiach absencia zelene alebo aký je dôvod, že vtáky nedokážu pristáť na strechách budov.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button