KultúraAktuálne

Ázijské kroje pre ženy, ktoré vždy zaujmú

Nielen Slovenky, ale aj Aziatky sa môžu pochváliť krásnymi krojmi, ktoré odkazujú na historické pozadie a kultúru.

Hanfu

Hanfu znamená „tradičný kroj Han“. Neodkazuje však na kostým dynastie Han, ale na tradičný kroj národnosti Han. Tento odev inšpiroval aj ostatné ázijské krajiny vrátane Japonska, Južnej Kórey, Vietnamu a ďalších.

K Hanfu patrí priečny golier, Youren (výstrih je v tvare Y) a šnurovanie. Okrem oblečenia zahŕňa aj pokrývky hlavy, samotný účes, ozdoby na tvár, topánky, či doplnky. 

Cheongsam / Qipao

Spomedzi tradičných čínskych krojov musí byť cheongsam ten najreprezentatívnejší a najvplyvnejší. Neustále totiž prispôsobuje moderné západné štýly obliekania tomu tradičnému čínskemu. Typickým je vysoký golier a úzky pás, ktorý zvýrazňuje ženské krivky.

Cheongsam vznikol počas 20. rokov minulého storočia a počas 80. rokov si znovu našiel svojich priaznivcov, keďže spoločnosť opäť ocenila tradičné formy obliekania sa. Od Pekinských ázijských hier z roku 1990 je slávnostným oblečením na olympijské hry, medzinárodné konferencie, či výstavy. Taktiež je diplomatickým odevom žien. 

azia cina cheongsam kroj
Čínske ženy nosia reprezentatívny odev Cheongsam (Zdroj – Canva)

Kimono

Kimono je národným krojom Japonska. Existuje veľa druhov kimon, nielen kimoná pre mužov a ženy, nezosobášené či vydaté, ale aj neformálne a spoločenské. Vzniklo už v treťom storočí nášho letopočtu, kedy do Číny prišli japonskí veľvyslanci a tí prevzali veľké množstvo šiat v čínskom štýle. Kimono je výsledkom ich vylepšenia na základe kostýmov dynastie Tchang.

Pánske kimoná sú jednoduchšie, majú monotónnejšie farby, celkovo sú tmavšie, s tenkým opaskom. Na druhej strane sú dámske kimoná v rôznych štýloch, s nádhernými farbami a širokými ramienkami. Rôzne kimonové opasky majú rôzne uzly a hodia sa k nim rôzne účesy. 

Hanbok

Tradičný kórejský kroj Hanbok je farebný a nemá žiadne vrecká. Medzi dominantné prvky tohto odevu patrí zakrivenie rukávov, vrchná biela časť (klopa) a tvar sukne. V súčasnosti je však len formálnym oblečením, určeným na špeciálne príležitosti. 

kroj saty odev sari
Každý kraj Indie má svoj štýl Sari (Zdroj – Freepik)

Saree / Sari

Sari je druh tradičného odevu, typický pre ženy v Indii, Bangladéši, Pakistane, Nepále, Srí Lanke a v ďalších krajinách južnej Ázie. Je vyrobený z hodvábu, jemný a tenký.

Sari je zvyčajne omotaná okolo spodničky po členky, od pása po pätu, do tvaru rovnej sukne a potom je koncový lem prehodený cez ľavé alebo pravé rameno. Top, známy ako Guli, je korzet s krátkym rukávom s nízkym golierom, navrhnutý podľa zakrivenia hornej časti tela, ktorý zdôrazňuje ženské krivky.

Tento kroj je jedným z najdlhších a najstarších odevov na svete. Má asi 5 až 6 metrov a býva zladený s vrchom a spodničkou. V Indii je tiež symbolom identity. Každý región Indie má svoj jedinečný štýl Sari, čo je vidno najmä na štýle tkania.

Ao Dai

Ao Dai je národným krojom Vietnamu. Zvyčajne používa mäkké tkaniny, ako napríklad hodváb. Vrchná časť je dlhá róba, podobná čínskemu cheongsamu. Je strihaný tak, aby veľmi dobre sedel a zvýraznil postavu. Ide o sukňu s veľkými rozparkami na oboch stranách, ktoré pri chôdzi vejú. Súčasťou sú aj široké nohavice v bielej alebo vo farbe zvyšku kroja.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button