KultúraPikošky

TOP 10: Božstiev tretieho najväčšieho náboženstva sveta

Hinduizmus je jedným z najstarších náboženstiev na svete a zároveň tretím najväčším. Má viac ako miliardu veriacich, pre ktorých je typická tolerancia. Hinduisti taktiež veria v karmu, reinkarnáciu a nepretržitý kolobeh života, z ktorého sa však dá vyslobodiť. V hinduizme je uctievaných veľa bohov a bohýň, ktorých presný počet je takmer nemožné zistiť. V tomto článku vám prinášame zoznam 10 najznámejších.

Socha Brahmu (zdroj obrázku: canva.com)
Socha Brahmu (zdroj obrázku: canva.com)

Tri najdôležitejšie božstvá – Brahma, Višnu a Šiva 

Dôležitosť týchto božstiev spočíva vo vytváraní, uchovávaní a ničení vesmíru. Sú najznámejšími božstvami hinduizmu a veriaci ich nazývajú aj Trimurti. Čo by ste o nich mali vedieť? 

Višnu so svojou manželkou bohyňou Lakshmi (zdroj obrázku: canva.com)
Višnu so svojou manželkou bohyňou Lakshmi (zdroj obrázku: canva.com)

Brahma býva najčastejšie zobrazený so štyrmi hlavami a rukami. Hinduistický koncept funguje na princípe, že všetko čo vytvorí Brahma následne zachová Višnu a potom zničí Šiva. Tvorba nie je jednorazovou udalosťou a opakuje sa pravidelne. Višnu je často znázorňovaný ako boh jazdiaci na modrom orle so štyrmi ramenami. Predstavuje spravodlivosť, poriadok, pravdu a jeho úlohou je chrániť svet pred nebezpečenstvom.

Socha Šivu v Indii (zdroj obrázku: canva.com)
Socha Šivu v Indii (zdroj obrázku: canva.com)

Šiva, ktorý je známy ako ničiteľ, je známy pre svoje tretie oko. Zvyčajne ho má pri svojom vyobrazení zatvorené. Hinduistický koncept uvádza, že po jeho otvorení dokáže ničiť. 

Bohyňa Saraswati  je manželkou Brahmu (zdroj obrázku: canva.com)
Bohyňa Saraswati  je manželkou Brahmu (zdroj obrázku: canva.com)

Parvati, Lakshmi a Saraswati 

Bohyňa Parvati je známa ako Božská matka a manželka Šivu. Považovaná je za reinkarnáciu jeho prvej manželky Sati. Často je spájaná s bohyňami Lakshmi a Saraswati, ktoré sú spolu označované ako “Tridevi”. Tento názov predstavuje tri bohyne. Kým Parvati je manželkou Šivu, Lakshmi je manželkou Višnua. Je bohyňou krásy, domácnosti, čistoty a prosperity. Často je zobrazovaná ako zlatá a so štyrmi rukami. Saraswati je manželkou Brahmy. Známa je ako bohyňa umenia, hudby a poznania. Často sa k nej modlia študenti pred skúškami, pretože sa verí, že Saraswati je schopná šíriť múdrosť. 

Krišna (zdroj obrázku: canva.com)
Krišna (zdroj obrázku: canva.com)

Krišna 

Tento boh je často znázorňovaný s modrou pokožkou a známy je aj pod menami Vasudeva, Govinda, Madhusudan alebo Shri Krishna. Typická je pre neho hravá a vtipná povaha. Jeho úlohou je oslobodiť Zem od zlých vládcov a priniesť pre ňu nádej. 

Vyobrazenie Rámu a Hanumána, ktoré bolo vystavené v Jaipure, v Indii (zdroj obrázku: canva.com)
Vyobrazenie Rámu a Hanumána, ktoré bolo vystavené v Jaipure, v Indii (zdroj obrázku: canva.com)

Hanumán a Ráma

Hanumán je známy aj ako opičí boh. Vďaka príbehom z knihy Ramaján o ňom a princovi Ramovi sa pre ľudí stal symbolom sily a oddanosti. V ťažkých bojoch pomáhal princovi v súboji proti démonovi Ravanovi. V Indii má Hanumán svoje chrámy a v niektorých mestách je veľmi populárny. Rám nakoniec Ravana porazil a na jeho počesť sa každoročne oslavuje sviatok známy ako Ram Nawam.

Podobizeň Kartikeya je súčasťou mnohých indických chrámov (zdroj obrázku: canva.com)
Podobizeň Kartikeya je súčasťou mnohých indických chrámov (zdroj obrázku: canva.com)

Kumar Kartikeya

Známy je aj pod menami Kumar Kartikeya alebo len Kartikeya. Označovaný je za hinduistického boha bojovníkov a typickým je pre neho jazda na pávovi. Je prvým synom Šivu a Parvati. Jeho hlavným cieľom od narodenia bolo zabitie démona Tarkasura. Po preukázaní odvahy a zručností mu bolo ponúknuté miesto nebeského kráľa, ktoré odmietol. Rozhodol sa radšej nechať si úlohu vrchného veliteľa, ktorú považoval za dôležitejšiu. 

Ganéša (zdroj obrázku: canva.com)
Ganéša (zdroj obrázku: canva.com)

Bonus: Ganéša 

Ďalší syn Parvati a Šivu je známy ako boh slonov a všeobecne je považovaný za jedného z najdôležitejších hinduistických božstiev. Najčastejšie je znázorňovaný so sloňou hlavou ku ktorej sa viaže zaujímavá legenda. Bohyňa Parvati sa cítila osamelo, pretože Šivu trávil čas v boji s démonmi a tak vytvorila svojho syna. Keď sa Šiva vrátil z bojiska, jeho syn ho nechcel pustiť k matke, pretože ho nepoznal. Šiva mu vraj od zlosti odtrhol hlavu a ďaleko ju zahodil. Keď sa dozvedel, že išlo o jeho syna, chcel mu hlavu vrátiť. Hlavu hodil tak ďaleko, že ju nemohol nájsť a tak povedal, že dá svojmu synovi hlavu prvého zvieraťa, ktorého stretne. Šiva stretol ako prvého slona a tak jeho syn dostal hlavu po ňom. Ganešova hlava sa stala symbolom veľkosti a múdrosti, ktorá je pre slony typická.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button