ŠportKultúra

TOP 10 Bojových umení! Čo spája karate, thajský box alebo taekwondo?

Bojové umenie je staré ako ľudstvo samo. Formalizuje techniky telesného konfliktu s protivníkom a rôzne zručnosti. Svojim učňom pomáha v zlepšovaní činností, ktoré súvisia s bojom, lovom, prežitím alebo silou. Ktoré bojové štýly sú najznámejšie?

Nasledujúce bojové umenia spája niekoľko dôležitých vecí. Majú najviac študentov alebo sú najrýchlejšie rastúcimi bojovými umeniami vďaka silnému tréningovému systému a svojej efektivite. Pochádzajú z Ázie a dnes sa im venujú milióny ľudí po celom svete. 

Farba opasku v karate určuje úroveň bojovníka (zdroj obrázku: canva.com)
Farba opasku v karate určuje úroveň bojovníka (zdroj obrázku: canva.com)

1. Karate

Medzi úplne najznámejšie bojové umenia patrí japonské Karate. Zamerané je na údery rukou, lakťom, kolenom a kopy. Karate praktizujú milióny študentov po celom svete. Medzi hlavné podštýly patria napríklad Goju – Ryu, Shorin – Ryu, Shito – Ryu alebo Shotokan. Mnoho cvičiteľov využíva aj tradičné zbrane bojového umenia ako sú drevené palice Bo. 

2. Krav Maga

Krav Maga je štýl bojového umenia pochádzajúceho z Izraela. Je zameraný na víťazstvo v skutočných bojových situáciách. Sústredí sa najmä na tréning sebaobrany, nepraktizuje turnajové sparingy ani kata. 

Zápasy MMA sa v súčasnosti tešia obrovskej obľube (zdroj obrázku: canva.com)
Zápasy MMA sa v súčasnosti tešia obrovskej obľube (zdroj obrázku: canva.com)

3. MMA

MMA je skratkou pre Mixed Martial Arts. Ide o techniku, ktorá využíva rôzne bojové štýly. Často ide napríklad o Jiu-Jitsu, box, karate, Muay Thai a ďalšie. Výcvik MMA všeobecne kombinuje techniky úderov v stoji s technikami zápasenia a boja na zemi. 

Bojovému umeniu sa môžu venovať aj deti (zdroj obrázku: canva.com)
Bojovému umeniu sa môžu venovať aj deti (zdroj obrázku: canva.com)

4. Taekwondo

Kórejské bojové umenie zvané Taekwondo, je zamerané predovšetkým na údery, bloky a kopy. Praktizujú ho milióny ľudí po celom svete a je tiež olympijským športom

5. Muay Thai

V Thajsku je najznámejším bojovým umením Muay Thai, ktoré sa odtiaľ preslávilo do celého sveta. Je podobný kickboxu, ale zahŕňa aj údery lakťom a kolenom. U nás je známy pod názvom Thajský box. Založený je najmä na silných kopoch a preto je častou súčasťou tréningov MMA. 

Ukážka tréningu Muay Thai (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka tréningu Muay Thai (zdroj obrázku: canva.com)

6. Aikido

Medzi najmladšie japonské bojové umenia patrí aj Aikido. To sa vo svojej podstate zameriava na presunutie útoku smerom od vás, pričom dôležitá je najmä sebaobrana.

7. Tang Soo Do

Tang Soo Do je kórejským bojovým umením podobný Taekwondo a Karate. Od Taekwonda sa oddelil v roku 1953. Najznámejším predstaviteľom tohto bojového štýlu je Chuck Norris. 

Aj takto môže vyzerať sparing Jiu Jitsu (zdroj obrázku: canva.com)
Aj takto môže vyzerať sparing Jiu Jitsu (zdroj obrázku: canva.com)

8. Jiu Jitsu

Brazílske Jiu Jitsu známe pod skratkou BJJ vychádza z princípov techniky páky, znehybňovania a predovšetkým boja na zemi. Aj fyzicky slabší bojovník v tomto prípade dokáže poraziť silnejšieho protivníka. Často sa trénuje len pre účel sebaobrany alebo ako šport. Vytrvalosť a tvrdý tréning hrá v tomto prípade kľúčovú rolu. 

Pri cvičení Kung Fu sa využívajú rôzne zbrane (zdroj obrázku: canva.com)
Pri cvičení Kung Fu sa využívajú rôzne zbrane (zdroj obrázku: canva.com)

9. Kung Fu

Známym bojovým štýlom je aj Kung Fu. Ide o čínske bojové umenie zamerané na údery rukou, kopy a dokonca aj výcvik so zbraňami. Najčastejšie využívanými je najmä meč a oštep. Medzi známe podštýly Kung Fu patria Shaolin Kung Fu, Coy Li Fut alebo Tiger Claw Kung Fu. 

10. Džudo

Japonské bojové umenie a tiež olympijský šport. Typický je preň športový zápas, v ktorom sa vlastným výkonom snaží bojovník prekonať svojho súpera fyzickou, taktickou a technickou prevahou.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button