TechBiznisPikošky

Kia oslavuje 15 rokov na Slovensku od začatia výroby! Čo ste o tejto kórejskej automobilke nevedeli?

V roku 2004 bola podpísaná zmluva a schválená výstavba automobilky Kia Motors Corporation na Slovensku. V roku 2005 bola výstavba dokončená a v lete 2006 sa testovala výroba. Počas decembra 2006 spoločnosť Kia oficiálne spustila svoju výrobu automobilov. Od tej doby ubehlo už 15 rokov a značke sa podarilo vybudovať si silné postavenie na trhu. Aké zaujímavosti ste o tejto spoločnosti nevedeli?

Začiatky spoločnosti 

Väčšina súčasných výrobcov automobilov začínala pôvodne v úplne inom odvetví. Inak tomu nie je ani pri Kia Motors Corporation. Spoločnosť bola založená v roku 1944 pod názvom Kyungsung Precision Industry. Zaoberala sa najmä výrobou oceľových rúr a náhradných dielov na bicykle. Zaujímavosťou je, že v roku 1951 sa spoločnosti podaril vyrobiť prvý kórejský bicykel s názvom Samchully. Prvé auto vyrobila Kia až v roku 1974. 

Chcete vedieť viac o histórii Kia Motors Corporation? Pozrite si nasledujúce video: 

Čo znamená názov Kia? 

Názov spoločnosti sa skladá z dvoch čínsko-kórejských znakov 起 (ki) a 亞 (a). Prvý znak je možné preložiť ako vstať, či vyjsť von. Druhý znamená Východ alebo Ázia. Názov Kia sa prekladá ako “Povstanie z východu” alebo “Ten, čo pochádza z Ázie”. 

Dizajn tohto loga už je minulosťou (zdroj obrázku: canva.com)
Dizajn tohto loga už je minulosťou (zdroj obrázku: canva.com)

Logo spoločnosti Kia

Len nedávno prešlo dlhoročne známe logo spoločnosti Kia veľkou zmenou. Tri samostatne stojace písmená nahradilo celé slovo, ktoré je plynulo spojené v jeden celok. Nové logo vyzerá sviežo, moderne a verejnosť ho prijala s pozitívnymi reakciami. 

Zaujímavosť je, že kým celý svet pozná automobily Kia pod jedným logom, v domácej Južnej Kórei sa logo často mení. Zvyčajne sú automobily označené znakom “K”, ale nedávno Kia opäť prekvapila. Jej najnovší model automobilu Stinger má vo svojom znaku “E”, zatiaľ však zmena zostala bez vysvetlenia.     

Nové logo predstavila svetelná šou dronov, ktorá je zdokumentovaná na videu: 

Zaujímavé spolupráce 

Svoju popularitu si značka Kia získala aj vďaka významným spoluprácam a sponzorstvám rôznych projektov a súťaží. Kia Motors Corporation podporuje napríklad organizáciu FIBA a NBA. Sponzoruje tiež Majstrovstvá Európy UEFA alebo Majstrovstvá FIFA. Na konte má aj niekoľko zaujímavých spoluprác s celebritami ako LeBron James alebo Rafael Nadal. Pre automobily značky Kia sa dokonca rozhodol aj pápež František pri svojej návšteve v Abú Dabí. 

Ako vyzerá výroba KIA na Slovensku? 

Súčasnosť 

Spoločnosť Kia Motors Corporation sa môže pochváliť najväčšou továrňou na výrobu automobilov na svete, ktorá sa nachádza v Južnej Kórei. Závod dokáže vyrobiť 114 automobilov za hodinu, čo predstavuje 2 autá za minút. Najviac predávaným automobilom z dielne Kia je Sportage, ktorého sa po celom svete predalo viac ako 3 milióny kusov. 

Aktuálne sa vozidlá značky Kia predávajú po celom svete. Obľúbené sú najmä v Európe, kde sú pre ostatné automobilky veľkým konkurentom. V súčasnosti je Kia Motors dcérskou spoločnosťou Hyundai. Dohodu podpísali ešte v roku 1998 a aktuálne sú spoločne tretím najväčším výrobcom áut na svete. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button