Cestovanie

Mesto Jaipur natreté na ružovo ako symbol pohostinnosti

Jaipur je hlavné mesto Radžastánu v Indii a súčasť zlatého trojuholníka. Ten patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie. Spoznajte zaujímavosti tohto miesta a objavte pamiatky, ktoré určite stoja za vašu návštevu.

Založenie mesta 

Vznik mesta Jaipur sa datuje od roku 1727, kedy ho založil Jai Singh II. Ide o jedno z prvých plánovaných miest Indie. Na jeho plánovaní sa podieľal významný architekt Vidyadhar Bhattacharya. Kvôli rastúcemu počtu obyvateľov a nedostatku vody vo vtedajšom hlavnom meste Amber sa sem Jai Singh II. spolu s mnohými ľuďmi presunul. 

Ružová ako symbol 

Mesto Jaipur je celosvetovo známe ako ružové mesto. Koluje legenda, ktorá hovorí, že v roku 1876 princ z Walesu navštívil Indiu na turné. Nakoľko ružová farba predstavuje pohostinnosť nechal Maharaja Ram Singh namaľovať celé mesto na ružovo aby si princa uctil. Táto farba dominuje celému mestu a vytvára úžasný dojem. 

Albert Hall (zdroj obrázku: canva.com)
Albert Hall (zdroj obrázku: canva.com)

Súčasť zlatého trojuholníka Indie 

Hlavné mesto Rádžasthánu je svetovo preslávené najmä svojimi farebnými drahokamami. Návštevníkom ponúka všetky výhody metropoly a celkovo ide o veľmi moderné mesto. Minulosť tu ožíva v niektorých nádherných pevnostiach a palácoch, ktoré sú sčervenané do ružova. Obrovské sídla, v ktorých kedysi žili maharadžovia dnes denne navštívia tisícky turistov. Mesto je tiež známe svojimi rušnými bazármi. Obľúbenými sú najmä šperky, látky, topánky alebo koberce. Výnimočná kvalita je zárukou dobre odvedenej práce. 

Mesto je súčasťou zlatého trojuholníka Indie, ktorý tvorí spolu s mestom Agra a Dillí. Ide o najnavštevovanejšie turistické miesta Indie, ktoré svojim návštevníkom majú čo ponúknuť. 

Najznámejšie pamiatky Jaipuru 

Miest, ktoré by ste mali v Jaipure navštíviť je neúrekom. Nedá sa vymenovať všetky a tak vám aspoň okrajom spomenieme tie najzaujímavejšie. 

Hawa Mahal (zdroj obrázku: canva.com)
Hawa Mahal (zdroj obrázku: canva.com)

Mestský palác dal vystavať zakladateľ mesta Jai Singh II. a je stále domovom poslednej vládnucej kráľovskej rodiny. V paláci sa nachádza múzeum na počesť zakladateľa a  vystavené sú tu kráľovské kostýmy a zbrane.

Snáď najznámejšou budovou je Hawa Mahal, ktorú dal v roku 1799 vystavať kráľ básnikov Sawai Pratap Singh. Ide o špeciálnu budovu nazývanú aj ako palác vetrov. Jej špeciálne okná slúžia ako klimatizácia a do celej budovy uprostred letných horúčav vháňajú chladný vzduch. 

Amber (zdroj obrázku: canva.com)
Amber (zdroj obrázku: canva.com)

Niekoľko kilometrov od Jaipuru sa nachádza oranžový palác Amber, na ktorom je premietaná svetelná a zvuková šou. Po ceste do Amberu je zaujímavou pamiatkou Gaitore. Tu sú pochované pozostatky vladárov Jaipuru. Toto miesto je označované ako spomienka kráľov a dominantný je tu biely mramor.

Gaitore (zdroj obrázku: canva.com)
Gaitore (zdroj obrázku: canva.com)

V Jaipure tiež nájdete jedno z piatich najväčších observatórií na svete Jantar Mantar, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO. Nachádza sa tu tiež množstvo chrámov. Medzi najznámejšie patrí napríklad chrám s modlou Govinda Devjiho, Digamber Jain alebo Galtaji. 

Jantar Mantar (zdroj obrázku: canva.com)
Jantar Mantar (zdroj obrázku: canva.com)

Raj zážitkov 

V prípade, že vás omrzí vyhľadávanie pamiatok Jaipur ponúka mnoho ďalších aktivít. Typickým sú preň najmä lety horkovzdušným balónom. Tie sa objavujú na takmer každej pohľadnici Jaipuru a sú jeho stálou súčasťou. Nachádza sa tu mnoho spoločností, ktoré sú ochotné návštevníkov vziať do oblakov a vychutnať si tak jedinečný západ slnka. 

Okrem letu balónom si môžu záujemcovia vychutnať aj jazdu na slonovi v americkom paláci. Večer sú obľúbenými atrakciami svetelné šou. Najznámejšia svetelná a zvuková šou sa odohráva na hradbách pevnosti Amber. Diváci tak majú možnosť vychutnať si niekoľko minútové predstavenie, ktorého svetelné efekty sa krásne odražajú na hladine vody. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button