BiznisPikošky

Pony Ma spoznal svoju životnú lásku cez vlastnú zoznamku

Najlepším rozhodnutím druhého najbohatšieho muža Číny Ma Huatenga, známeho tiež ako Pony Ma bolo bezpochyby vytvorenie aplikácie WeChat. Nie len vďaka nej sa stal jedným z najbohatších mužov Číny a podarilo sa mu dosiahnuť niekoľko významných úspechov. Čo stojí za jeho úspechmi a aké informácie vás o ňom určite prekvapia?  

Začiatky podnikania

Niekto sa bohatým narodí, niekto sa bohatým stane. Ma Huateng je ten druhý prípad. Narodil sa 29.10.1971 v Chaoyang provincie Guangdong a pochádza zo skromnejších pomerov. Pre svoje štúdium si vybral univerzitu v Shenzhene, kde absolvoval bakalársky titul v obore informatika. Najskôr sa zamestnal ako programátor v spoločnosti CMMobile. Tá poskytovala služby telefónnych pagerov. V roku 1998 založil so svojim priateľom Zhang Zhidongom a ďalšími spolužiakmi spoločnosť Tencent. Jej prvou novinkou bola aplikácia QQ, ktorá si zobrala inšpiráciu zo známeho ICQ a v Číne sa stala veľmi obľúbenou. 

Čomu sa venuje spoločnosť Tencent? 

Logo spoločnosti (reprofoto youtube.com/ TecMundo)
Logo spoločnosti (reprofoto youtube.com/ TecMundo)

Spoločnosť Tencent je známa najmä vďaka aplikácií WeChat. Jej predchodcom bola práve aplikácia QQ, ktorá pomohla zakladateľom lepšie spoznať potreby ľudí. Okrem WeChatu má niekoľko dcérskych spoločností, ktoré globálne predávajú rôzne služby a produkty súvisiace s internetom, zábavou, umelou inteligenciou a ďalšími technológiami. Je najväčším dodávateľom počítačových hier a vlastní tiež väčšinu hudobných služieb spoločnosti Global s viac ako 700 miliónmi aktívnych užívateľov, pričom 120 miliónov tvoria platiaci predplatitelia. Medzi ďalšie ponúkané služby spoločnosti Tencent patria napríklad mobilné hry, sociálne siete, webové portály, hudba, platobné systémy, smartphony alebo online hry pre viac hráčov. V súčasnosti má spoločnosť Tencent podiely v rôznych spoločnostiach ako sú napríklad Tesla, Snap alebo Spotify. 

Aplikácia WeChat

Aplikácia WeChat (zdroj obrázku: canva.com)
Aplikácia WeChat (zdroj obrázku: canva.com)

Nie je možné písať o spoločnosti Tencent bez toho aby sme pár riadkov nevenovali jej najúspešnejšiemu dieťaťu – aplikácií WeChat. Tá uzrela svetlo sveta v roku 2011 a stala sa veľmi populárnou. Predbehla všetky známe sociálne siete a dnes ju v Číne a mimo nej využíva viac ako miliarda užívateľov. Mnohí ľudia tvrdia, že sa bez nej v Číne nedá komunikovať. Možné je použiť ju okrem klasických funkcií sociálnych sietí aj na platenie, nakupovanie, hranie hier alebo rezerváciu ubytovania či platenie v reštaurácií. 

Zaujímavosti zo života Ma Huateng

V niektorom z rozhovorom Ma Huateng priznal, že svoju manželku spoznal cez sociálnu sieť QQ. Vraj si spolu najskôr niekoľko mesiacov písali a až potom sa rozhodli stretnúť. Táto informácia je jednou z mála, ktoré sa podarili o podnikateľovi zistiť. Svoje súkromie si veľmi stráži a tak o jeho osobnom živote nie je známych veľa informácií. 

Známy je svojou láskou k astronómii a jeho záujem o prieskum vesmíru neutícha. V roku 2016 dokonca investoval do spoločností Satellogic, Planetary Resources a Moon Express, ktoré sa podieľajú na výskume vesmíru. Okrem astronómie je tiež známym zberateľom umenia. 

Jeho najväčším podnikateľským vzorom je zosnulý Steve Jobs. Za kľúč k úspešnému podnikaniu považuje dôveru. Tá vraj otvára nové dvere a pomáha vybudovať silné spojenectvá a funkčné vzťahy. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button