Cestovanie

Santoríni Taiwanu – mesto Jiufen je skvelým cestovateľským aj gastronomickým zážitkom

Ste gurmán, máte radi dobré jedlo a zároveň ste vášnivý cestovateľ? Ak ste odpovedali áno, návšteva mesta Jiufen v Taiwane je pre vás tým pravým miestom na dobrodružný trip a ochutnávku zaujímavého ázijského jedla.

Zlaté mesto Taiwanu Jiufen, mesto baníkov a architektúry

Malé mesto, či skôr mestečko v Taiwane sa preslávilo ťažbou vzácneho kovu – zlata. Zlato v tejto oblasti bolo objavené počas vlády dynastie Qing. Ťažba sa naplno rozbehla keď  bol Taiwan pod nadvládou Japonska – v prvej polovici 20. storočia. Jiufen preto získal jeden z viacerých prívlastkov, ktorým sa označuje. „ Zlaté mesto Ázie alebo Zlaté mesto Taiwanu.“

Keď sa prechádzate uličkami Jiufenu, vplyv Japonska budete stále cítiť. Historické budovy sú postavené v japonskom architektonickom štýle. Najväčší vplyv japonskej kultúry uvidíte na budhistických kláštoroch, ktoré milovníka exotickej architektúry očaria.

Architektonicky veľmi atraktívnou stavbou je  staré kino, založené v roku 1914, čo z neho robí najstaršie postavené kino Taiwanu. Zaujímavosťou tohto kina je, že všetky filmy sa stále premietajú na plátne, ktoré pamätá staré časy. Atmosféra z pozerania filmu je pre návštevníkov kina silným zážitkom.

Mesto má úžasnú atmosféru (zdroj obrázku: canva.com)
Mesto má úžasnú atmosféru (zdroj obrázku: canva.com)

Romantické „Santoríni“ Taiwanu

Ak už ste boli na gréckom ostrove Santoríni budete mať pocit, že ste si pomýlili dovolenkovú destináciu, pretože Jiufen je považované za Santoríni Taiwanu. Keď sa obzriete okolo seba uvidíte biele domčeky s modrými strechami presne, ako na gréckom ostrove Santoríni. Vďaka tomu mesto Jiufen získalo ďalší z už spomínaných prívlastkov, a teda  Santoríni Taiwanu.

Mesto jedla a čaju

Na potulkách Jiufenu rozhodne nezabudnite navštíviť malebnú čajovňu A-Mei, ktorá stojí na vrchole kopca. Z balkóna čajovne môžete sledovať ruch mesta, keďže je postavená na hlavnej ulici tak, aby bola neprehliadnuteľná. Umožňuje tiež sledovanie severného pobrežia Taiwanu.

Okrem čaju je Taiwan vychýrený dobrým jedlom takže môžete vyskúšať množstvo ázijského jedla a jedinečnú taiwanskú kuchyňu. Jedál, ktoré sa oplatí v Jiufene vyskúšať je hneď niekoľko.

Dusená bravčová ryža (Lu Rou Fan) je veľmi jednoduché, ale chutné jedlo, pozostávajúce z malých kúskov duseného bravčového mäsa marinovaného v hustej, tmavej omáčke, podávané na horúcej dusenej ryži.

Dusená ryža Lu Rou Fan (zdroj obrázku: canva.com)
Dusená ryža Lu Rou Fan (zdroj obrázku: canva.com)

Taro Ball Soup je jedným z najznámejších občerstvení v Jiufene. Taro guľky sú výborné, pretože majú dokonalú žuvaciu textúru – nie sú príliš mäkké a nie príliš tvrdé. Tento pokrm vám pripravia na pare alebo budú podávať studené na ľade s fazuľou. Často sa tiež podáva ako dezert, pretože v ázijských krajinách je veľmi bežné, že je fazuľa súčasťou sladkých jedál.

Arašidová zmrzlina A-zhu je ďalšou pochúťkou, ktorú v Jiufene musíte ochutnať. Je to v podstate tenká krepovitá vrstva naplnená mletými arašidmi a vyvážená dvoma kopčekmi zmrzliny, ktoré jednoducho musíte vyskúšať.

Prečítajte si viac zaujímavostí o Taiwane a nezabudnite sa s nami podeliť o tipy na ďalšie články.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button