PikoškyKultúra

Ako správne darovať darček v Číne?

Iný kraj, iný mrav. Toto porekadlo rozhodne platí najmä na kultúrne rozdiely a aplikovať ho môžeme aj na otázku darovania darčekov v Číne. Čo je vhodné a ako si pri darovaní darčeku neurobiť hanbu? Prečítajte si nasledujúci článok a zistite viac o etikete darovania darčekov v Číne.

Darovanie darčekov

Kým u nás sú normálne iné zvyky pri návšteve zahraničia by sme si mali zistiť čo je vhodné a čo nie. V Číne sa dávajú darčeky často na sviatky ako sú narodeniny, meniny, svadby, maturita alebo iné špeciálne príležitosti. Normálnym je tiež obdarovanie obchodných partnerov, prinesenie darčeku na banket, návštevu alebo prinesenie darčeku z ciest. Darovanie darčeku robí výborný prvý dojem a má veľký význam. Darčeky v Číne zohrávajú významnú úlohu nielen pri preukázaní úcty k starším alebo nadriadeným. Ukazujú odhodlanie a nadšenie pre udržiavanie dobrých vzťahov s rodinou a priateľmi.

Darček by ste mali prijímať aj odovzdávať dvoma rukami (zdroj obrázku: canva.sk)
Darček by ste mali prijímať aj odovzdávať dvoma rukami (zdroj obrázku: canva.sk)

Jednoduché pravidlá, ktorých sa držte

V Číne má darovanie darov veľký význam a zakorenené pravidlá vhodného správania. Toto je malý zoznam pravidiel, ktoré vám pomôžu pri správnom darovaní darčekov.  

  • Dôležité je načasovanie. Medzi priateľmi a rodinou sa darčeky dávajú na začiatku stretnutia, poprípade pred večerou alebo obedom. 
  • Pri odovzdávaní alebo prijímaní darčeka používajte obe ruky. Vhodné je obdarovanej osobe niečo pekné zaželať.
  • Karty s venovaním nie sú dôležité. Dnes je úplne normálne, že ľudia na karty s venovaním k darčeku zabudnú, a tak sa im neprikladá veľký dôraz. Ak na ňu zabudnete nedopustíte sa tým ničoho hrozného. 
  • V prípade, že budete obdarovaným, darček pre darcom neotvárajte. Taktiež, ak niekomu darček darujete nečakajte, že ho pred vami otvorí. Vhodné je darcovi neskôr napísať mail alebo zavolať a za darček sa mu poďakovať. 
  • Ak ste v spoločnosti viacerých ľudí, ale darček máte len pre jedného odovzdajte ho v súkromí. Je neetické odovzdávať darček jednej osoby pred zrakom ostatných pokiaľ aj pre nich nemáte darčeky. Toto pravidlo neplatí pre narodeninových oslávencov. 
  • Darčeky, ktoré dostanete by ste mali ľuďom pri ich obdarovaní oplatiť v podobnej hodnote. V prípade, že ste darčeky ešte nedostali a idete ho darovať je dobré zistiť si o danom človeku nejaké informácie. Dôležité je, aby ste nekúpili príliš lacný alebo naopak drahý darček, ktorý by obdarovaného mohol priviesť do rozpakov. 
Dôležitou súčasťou je aj balenie darčeka. Vyhnite sa preto bieločiernej kombinácii (zdroj obrázku: canva.sk)
Dôležitou súčasťou je aj balenie darčeka. Vyhnite sa preto bieločiernej kombinácii (zdroj obrázku: canva.sk)

Dary v čínskom biznise predstavujú častokrát znamenajú podmienku úspechu. V niektorých čínskych spoločnostiach sa však darovaniu darčekov vyhýbajú a tento akt je označovaný ako uplácanie. Preto je dôležité zistiť si vopred aký postoj má obchodná spoločnosť k tomuto zvyku. Darovať darček môžete celej spoločnosti, nie konkrétnemu človeku. Robí sa to pred uzavretím obchodných rokovaní. Mali by ste objasniť, aká spoločnosť darček posiela a prečo. Darček by mal byť odovzdaný vedúcemu pracovníkovi. Jeho hodnota by nemala byť príliš vysoká.

Vhodné dary

Za vhodný darček sa považuje napríklad víno, cigary alebo darčekové koše. Ďalšími môžu byť kvalitný čaj, káva alebo cukrovinky. V obchodných vzťahoch je vhodným darom napríklad pozvanie na večeru. Častými darmi sú tiež gravírované perá alebo drahý alkohol.

Vhodným darčekom je napríklad darčekový kôš (zdroj obrázku: canva.sk)
Vhodným darčekom je napríklad darčekový kôš (zdroj obrázku: canva.sk)

Odmietnutie daru

Môže sa stať, že váš dar nebude prijatý. Niekedy ľudia darček odmietnu zo zdvorilosti, aby nevyzerali príliš chamtivo. Odporúča sa preto darček ponúknuť viackrát. Ak odmietnu viackrát, netlačte na nich. V iných prípadoch sa môže stať, že darček odmietnu ľudia s väčšou mocou. Tí by prijatím daru nadobudli záväzok, že vám v budúcnosti pomôžu. Naznačuje to tiež, že daná osoba s vami nechce byť v “priateľskom” bližšom kontakte. V prípade, že by dar neprijala rodina vášho nastávajúceho partnera alebo partnerky, znamená to, že v rodine pravdepodobne nie ste vítaný.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button