Cestovanie

Ladakh – Malý Tibet v Indii

Chystáte sa do Indie a rozmýšľate, aké miesto ešte zaradiť do zoznamu? Máme pre vás výborný tip! Navštívte malý indický región zvaný Ladakh alebo ešte Ladak a objavte všetky jeho krásy.

Prečo v Indii navštíviť práve Ladakh? 

Ladakh, bývalé budhistické kráľovstvo, je viditeľne členité. Vyprahnuté hory, skalnaté výbežky, malebné gompy, meditačné steny mani a viacfarebné vlajky sú len málo z mnohých miest, ktoré sú príkladom krásy Ladaku. Dobre vyvážená tradičná spoločnosť Ladaku má Západu čo ponúknuť z hľadiska ekologického povedomia a tiež kultúry.

Ladakh má na východe hranicu s Tibetskou autonómnou oblasťou, kvôli čomu získal aj príznačné pomenovanie Malý Tibet v Indii. Nachádza sa uprostred zasnežených kopcov a je centrom tibetskej budhistickej kultúry. Je posiaty množstvom farebných kláštorov. Niektoré z obľúbených turistických hotspotov v Ladakhu zahŕňajú Alchi a Nubra Valley. Okrem toho je Ladakh tiež krajinou, ktorá je obľúbená pre bohaté dedičstvo a kultúru. Je domovom vzácnej divočiny vrátane tibetskej antilopy, kozorožca a jaka.

Nádherné výhľady na pohorie Himalájí (zdroj obrázku: canva.com)
Nádherné výhľady na pohorie Himalájí (zdroj obrázku: canva.com)

Ladakh je úžasná a nepreskúmaná zázračná krajina Himalájí. Je to miesto, ktoré je považované za raj pre každého, kto hľadá, aby nasýtil svoju dušu a nenásytnú lásku k dobrodružstvu. Okrem pešej turistiky v Ladakhu si môžete dopriať rad dobrodružných športov, ako je cyklistika, rafting, safari a mnoho ďalších adrenalínových športov.

Ladakh sa nachádza v nadmorskej výške 2750 – 7672 metrov nad morom a je skutočne požehnaný neuveriteľnou topografiou, ktorá zahŕňa kopcovité terény, vysokohorské vrcholy a svieže zelené trávnaté plochy. Milovníci dobrodružstiev z celého sveta navštevujú Ladakh, pretože je tu k dispozícii množstvo turistických chodníkov a možností na treking. Región je priam raj pre milovníkov adrenalínu a akčnejších turistov, ktorí dajú prednosť pohybu pred slnením sa niekde na pláži.

Ladakh skrýva množsvo prírodných krás (zdroj obrázku: canva.com)
Ladakh skrýva množsvo prírodných krás (zdroj obrázku: canva.com)

Miesto kde to žije, centrum diania Leh – hlavné stredisko Ladakhu

Leh, hlavné mesto Ladakhu je jedným z turisticky najpriateľskejších miest v Indii. V porovnaní s inými mestami v tejto rozporuplnej ale zároveň magickej krajine, kde sú ulice plné odpadkov, výkalov alebo ľudí pospávajúcich na chodníkoch, sa tu s ničím podobným nestretnete. Ulice sú tu bezpečné, pomerne čisté a jediná vec, ktorá si vyžaduje miernu ostražitosť, sú túlavé psy, ktoré sa turistom pletú pod nohami a čakajú na každý kúsok jedla, čo spadne turistovi na zem. Reštaurácie vám okrem klasických ázijských jedál dokonca ponúknu pizzu alebo cestoviny. V obchodoch nájdete veľký výber oblečenia na hory alebo obľúbený tibetský trh  s budhistickými suvenírmi, ktorými môžete po príchode domov obdarovať rodinu alebo priateľov.

Ladakh si zamilujú nadšenci do fotografovania (zdroj obrázku: canva.com)
Ladakh si zamilujú nadšenci do fotografovania (zdroj obrázku: canva.com)

Nakoľko Ladakh  pokrývajú poväčšine skalnaté vrchy, hory a púšte je mnohými ľuďmi región Ladakah prezývaný mesačnou krajinou. Miestami sa kde-tu z diaľky zazelená obývaná oáza, pretože na niektorých miestach vyviera voda z roztopených ľadovcov.

August a september sú mesiace zberu úrody, kedy ženy na poliach zbierajú suché klasy jačmeňa. V tomto období sa zbierajú po uliciach a na poliach aj vysušené kravské výkaly, ktoré im budú slúžiť v chladných zimných mesiacoch na prikurovanie v ich skromných obydliach.

Ak vás náš článok o malom Tibete zaujal a navštívite ho, nezabudnite sa s nami v komentári podeliť o vaše dojmy a zážitky.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button