Tech

Prekvapivé fakty o automobilke Suzuki

Japonsko sa môže pochváliť viacerými známymi automobilkami. Medzi najznámejšie patrí napríklad Mazda, Honda, Nissan, Toyota, Lexus alebo Suzuki. Práve posledná spomínaná sa spolu s ďalšími nedávno umiestnila v prestížnom rebríčku 10-tich najspoľahlivejších áut. Automobilka Suzuki je významným výrobcom automobilov a svoje vozidlá predáva aj na Slovensku. Určite existuje veľa zaujímavostí, ktoré ste o nich netušili a preto vám prinášame niektoré z nich.

Ako začínala spoločnosť Suzuki? 

Písal sa rok 1909 keď Michio Suzuki založil továreň Suzuki Loom Works. Prvých 30 rokov sa spoločnosť venovala výrobe tkáčskych strojov, v ktorej sa jej mimoriadne darilo. V roku 1929 vynašiel Michio Suzuki úplne nový typ tkáčskeho stroja, ktorý šil desaťkrát rýchlejšie ako všetky ostatné. Nový stroj bol okamžite exportovaný do zámoria a spoločnosti sa začalo veľmi dariť. 

Snom zakladateľa však nebolo celý život vyrábať tkáčske stroje, a tak sa začal uberať iným smerom. Zlákala ho myšlienka automobilov a v roku 1937 vyrobila jeho spoločnosť niekoľko prototypov. Všetko však zmenila vojna, ktorá na niekoľko rokov výrobu vozidiel úplne zastavila. 

Po skončení vojny sa dopyt po osobnej doprave v Japonsku zvýšil. Novovzniknutú situáciu spoločnosť Suzuki dokonale využila a začala sa venovať výrobe motocyklov s názvom “Power Free”. Ich výhodou bola jednoduchá údržba, dvojtaktný motor a prevodový systém s dvoma ozubenými kolesami, ktoré umožnili jazdcovi ísť len na výkon motora, poprípade šliapať s alebo bez asistencie motora. 

V roku 1954 sa názov spoločnosti zmenil na Suzuki Motor Co., Ltd.. O rok neskôr po obrovskom úspechu motocyklov predstavilo Suzuki svoj prvý automobil – Suzuki Suzulight. Známe logo v podobe “S” začalo Suzuki využívať až v roku 1958.

Najslávnejšie motocykle 

Spoločnosť Suzuki vo svete najviac preslávili jej motocykle. Medzi najznámejšie modely patrí jednoznačne Suzuki GSX1300R Hayabusa, ktorý sa začal vyrábať v roku 1999. Po celom svete získal uznanie ako najrýchlejší sériovo vyrábaný motocykel s maximálnou rýchlosťou 303 až 312 km/h. Medzi ďalšie známe patrí napríklad motocykel Suzuki GSR-X. 

Ukážka Suzuki GSX1300R Hayabusa:

Okrem legendárnych motocyklov sa spoločnosti darilo aj na mori. V roku 2014 sa Suzuki zúčastnilo Majstrovstiev sveta v preteku lodí s motormi do 294 Kw. Suzuki sa podarilo obsadiť prvé miesto a poraziť tak plavidlá z Švajčiarska, Belgicka, Talianska a mnohých ďalších krajín. Značke Suzuki pomohol pretek k zviditeľneniu sa a dokázaniu, že pozemné dopravné prostriedky nie sú jej jedinou doménou.

Suzuki v číslach 

Celkovo má Suzuki 35 výrobných závodov v 23 krajinách. O distribúciu sa stará 133 sprostredkovateľov v 192 krajinách sveta. Spoločnosť Suzuki zamestnáva viac ako 45 000 ľudí po celom svete. Jej celosvetový objem predaja je desiaty najväčší na svete, najväčšie zastúpenie má v domácom Japonsku a Indii. 

Viac zaujímavostí o Suzuki nájdete aj v nasledujúcom videu:

Dcérske spoločnosti 

Vďaka obrovskému úspechu sa Suzuki rozhodlo pre vytvorenie ďalších dcérskych spoločností v zahraničí. V Indii bola založená Maruti Suzuki India Limited v roku 1981. Po dohode s Pakistan Automobile Corporation (PACO) bola v roku 1983 založená akciová spoločnosť Pak Suzuki Motor Company Limited (PSMCL). Ďalšie dcérske spoločnosti môžete nájsť napríklad v americkej Kalifornii (American Suzuki Motor Corp.), Kanade alebo v Anglicku.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button