Cestovanie

Plánujete dovolenku do Thajska? Navštívte Phuket!

Medzi najkrajšie miesta Thajska patrí jednoznačne Phuket. Ročne ho navštívia tisíce ľudí, ktorí tu obdivujú nádherné pláže, okolité ostrovy, užívajú si nočný život a množstvo ďalších atrakcií. Prečo by ste mali Phuket navštíviť aj vy?

Slnkom zaliate pláže 

Patong je najdlhšou plážou Phuketu a zároveň obrovským turistickým rajom. Na pláži to žije aj počas dňa a využiť tu môžete ponuky na rôzne vodné športy. Neďaleko sa nachádza množstvo letovísk a hotelov, takže majú návštevníci pláž naozaj blízko. Celá pláž je lemovaná obchodmi a barmi, ktoré ožívajú najmä v noci. 

Pláže na Phukete sú rajom (zdroj obrázku: canva.com)
Pláže na Phukete sú rajom (zdroj obrázku: canva.com)

Pre porovnanie, pláž Kata je viac pokojnejšia. Na prvý pohľad pripomína zakrivenú zátoku, ktorá leží v objatí svahov. Rozdelená je na dve časti Kata Noi a Kata Yai. Typickým pre obe pláže je mäkký biely piesok a ich okolie je vhodné pre šnorchlovanie a potápanie. Obe pláže ponúkajú malebný výhľad na ostrov Koh Pu, ktorý má svoje čaro najmä pri západe slnka.  

Medzi ďalšie známe pláže môžeme zaradiť napríklad Paradise Beach (rajskú pláž), Bang Tao, Railay alebo Phra Nang.  

Phuket si zamilujú aj nadšenci fotografovania (zdroj obrázku: canva.com)
Phuket si zamilujú aj nadšenci fotografovania (zdroj obrázku: canva.com)

Nočný život 

Nielen na pláži Patong to v noci žije. Na ulici Bangla Road nájdete množstvo obchodov, klubov a ďalších podnikov, ktoré otvárajú večer. Jednotlivé bary sa od seba odlišujú podľa rôznych tém, nájdete tu napríklad írsky, športový alebo jazzový. V prípade, že túžite po netradičnom zážitku, navštíviť môžete aj gay bary, v ktorých môžete spoznať sympatické spoločníčky ladyboy

Ladyboys nájdete najmä pri návšteve špeciálnych klubov a barov. Táto fotka pochádza z jedného z ich vystúpení na pódiu (zdroj obrázku: flickr/John Shedrick)
Ladyboys nájdete najmä pri návšteve špeciálnych klubov a barov. Táto fotka pochádza z jedného z ich vystúpení na pódiu (zdroj obrázku: flickr/John Shedrick)

Pamiatky 

V prípade, že vás prestane baviť vylihovanie na pláži môžete sa vydať na výlet do starej časti mesta. Vidieť môžete, ako vyzeral Phuket pred návalom turistov, prejsť sa starými uličkami, navštíviť malé obchodíky alebo si vychutnať kávu v jednej z kaviarní.  

Často navštevovanou pamiatkou je aj socha veľkého Budhu o výške 45 metrov. Návštevníci ostrova ju môžu vidieť z akejkoľvek južnej časti ostrova. Kúpiť si tu môžete aj  dlaždicu, ktorú podpíšete a následne bude umiestnená do sochy. Pri návšteve sochy veľkého Budhu si môžete všimnúť zvonenie zvončekov, ktoré sú zavesené na okolitých stromov. Tradičný thajský zvonček si môžete kúpiť a podpísať aj vy, a následne zavesiť na jeden zo stromov. Domáci obyvatelia veria, že zvončeky sú symbolom nádeje. 

Chrám Wat Chalong (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Wat Chalong (zdroj obrázku: canva.com)

V Phukete sa nachádza aj niekoľko verejne dostupných chrámov. Svojou jedinečnou stavbou vás zaujme chrám Wat Phra Thong v Thalangu. Najnavštevovanejším je biely chrám Wat Chalong, v ktorom môžete nájsť napríklad maľby zobrazujúce Budhov život. 

Thajská kuchyňa 

Milujete exotiku? Thajská kuchyňa je naozaj jedinečná a jej chutné jedlá si budete môcť vychutnať na každom rohu. Medzi obľúbené thajské pokrmy patria napríklad pražené rezance s kuracím mäsom Pad Thai alebo mango s lepkavou ryžou. Prekvapia vás aj nízke ceny a bohatá ponuka stánkov s rýchlym občerstvením. 

Servírovanie sa často líši a kombinácií je naozaj veľa (zdroj obrázku: canva.com)
Servírovanie sa často líši a kombinácií je naozaj veľa (zdroj obrázku: canva.com)

Vodné športové aktivity 

Phuket ponúka množstvo športových aktivít, ktoré by ste mali určite vyskúšať. Obľúbenou je napríklad zážitková jazda na kajaku, ktorú je možné spojiť s prežitím v džungli alebo návštevou okolitých ostrovov. Tieto zážitky sprostredkúvajú rôzne cestovné agentúry, ktorých výlety sa u turistov tešia veľkej obľube. 

Na Phukete je populárne aj potápanie. Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí 26 až 30 stupňov a viditeľnosť je veľmi dobrá. Záujemcovia môžu sledovať krásne farebné koraly, tropické ryby, morské koníky, manty, korytnačky alebo žraloky veľrybie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button