Cestovanie

Plánujete dovolenku do Taiwanu? Národný park Taroko nesmie chýbať na vašom zozname!

Vedeli ste, že v Taiwane sa nachádza až deväť národných parkov? Jedným z najznámejších je Národný park Taroko, ktorý je mnohými považovaný za klenot Taiwanu. Prečítajte si o ňom viac zaujímavostí a nechajte sa uniesť dokonalými fotografiami.

Spoznajte Národný park Taroko 

V minulosti Národný park Taroko obývali výhradne domorodé kmene Truki a Atayal, v súčasnosti je celá lokalita jedným z najvyhľadávanejších miest v Taiwane. Dominantnými sú vysoké útesy a hory, očarujúcimi sú strmé rokliny i tečúce rieky. Celá scenéria je ako vystrihnutá z rozprávky a ponúka množstvo príležitostí nielen pre peších turistov, ale na svoje si tu prídu aj horolezci, či vyznávači iných outdoorových aktivít. 

Nádherné výhľady sú v celom parku (zdroj obrázku: canva.com)
Nádherné výhľady sú v celom parku (zdroj obrázku: canva.com)

Okrem jedinečných prírodných úkazov sa tu nachádzajú nádherné mosty, svätyne a chrámy. Dostať sa k nim môžete po rôznych turistických chodníkoch, ktoré celý Národný park Taroko prepletajú. Celý park má rozlohu viac ako 920 km2 a rozlieha sa cez tri okresy – Nantou, Hualien a Taichung. 

Národný park Taroko (zdroj obrázku: canva.com)
Národný park Taroko (zdroj obrázku: canva.com)

Najznámejšia atrakcia parku – Roklina Taroko Gorge

Súčasťou Národného parku Taroko je známa roklina Taroko Gorge, ktorej história sa začala písať už pred viac ako 200 miliónov rokov. Jej dĺžka je obdivuhodných 19-kilometrov a formovaná bola tisíckami rokov erózie a vyhĺbená riekou Liwu, ktorá ňou doteraz preteká.  Nájsť ju môžete na východnom pobreží Taiwanu v štvrti Xiulin. 

Aby ste mohli roklinu lepšie preskúmať, môžete si na jej objavenie zvoliť jednu z turistických trás. Obľúbenou je napríklad Shakadang, ktorá patrí medzi najľahšie. Jej dĺžka je 4,4 km a prechádzka zaberie 2 až 3 hodiny. Nazývaná je aj ako Cesta tajomným údolím a väčšinou vedie popri riečnom útese vďaka ktorému máte nádherné výhľady na okolitú scenériu. Časť cesty vedie aj cez domorodú dedinu Truku, kde obyvatelia predávajú svoje remeselné výrobky, či občerstvenie. 

Odporúčaná je aj cesta k vodopádu Baiyang, ktorá začína v dlhom tunely pre chodcov a vedie popri útesu pozdĺž rieky. Popri trase vedie niekoľko ďalších tunelov, čo však návštevníkov zaujme najviac sú jedinečné útesty, vodopády a rozmanitá fauna a flóra. Jedinečným je aj visutý most, ktoré sa nachádza neďaleko veľkolepej vyhliadky na Baiyang Waterfall (dĺžka vodopádu je obdivuhodných 200 metrov) a tiež jaskyňa vodnej opony.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Čo by ste mali vedieť pred návštevou národného parku? 

Národný park Taroko je otvorený celoročne, avšak počas tajfúnovej sezóny od mája do septembra bývajú niektoré cesty z bezpečnostných dôvodov zatvorené. Počas leta sa tu teploty pohybujú okolo 25 °C, v zime medzi 12 až 16 °C. V prípade, že sa park rozhodnete navštíviť, turistické príručky odporúčajú zobrať si vychádzkovú obuv, ľahkú bundu do dažďa, repelent proti komárom, fľašu na vodu, čelovku/baterku, klobúk/čiapku, opaľovací krém, slnečné okuliare, fotoaparát a občerstvenie. Zo skál sa často uvoľňujú kamene a preto je lepšie chrániť si aj hlavu. Prilby sa dajú bezplatne požičať pri vstupe do parku. 

Prečítajte si viac zaujímavostí o Taiwane a nezabudnite sa s nami v komentároch podeliť o tipy na ďalšie články. 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button