PikoškyCestovanie

TOP 10: Zaujímavostí o jedinečných dvojičkách Petronas Towers v Malajzii 

Hlavné mesto Malajzie Kuala Lumpur sa môže pochváliť jedinečnou stavbou obrích dvojičiek známych ako Petronas Towers. Stali sa dominantou mesta a vyhľadávaným turistickým cieľom. Ich výrazný dizajn ich preslávil nielen v Malajzii, ale po celom svete. Čo by ste o nich mali vedieť? 

1. Prečo názov Petronas? 

Ide o skratku pre názov spoločnosti “Petroliam Nasional Berhad”, ktorá je ropnou a plynárenskou spoločnosťou vo vlastníctve malajzijskej vlády. Táto spoločnosť si výstavbu veží objednala a jednu z nich využíva ako svoje sídlo spolu s ďalšími dcérskymi spoločnosťami. 

2. Kto je autorom návrhu? 

Petronas Towers navrhol jeden z najznámejších architektov na svete César Pelli. Okrem týchto veží navrhol napríklad Medzinárodné finančné centrum v Hongkongu alebo Svetové finančné centrum v New Yorku.

Veže sú dominantou mesta Kuala Lumpur (zdroj obrázku: canva.com)
Veže sú dominantou mesta Kuala Lumpur (zdroj obrázku: canva.com)

3. Význam veží 

Cieľom pri stavaní veží bolo vytvorenie ikony, ktorá sa mala stať dominantou krajiny. Veže mali symbolizovať spojenie malajzijskej a islamskej kultúry, a svojim dizajnom mali byť ikonou 21. storočia. 

4. Miesto na výstavbu muselo byť posunuté 

Pôvodne mali stáť veže na úplne inom mieste. S plánovaním výstavby sa začalo ešte v roku 1992. Prvé vrty však ukázali, že miesto, na ktorom mali veže stáť je z polovice tvorené skalou vápenca a druhú polovicu tvorila mäkká skala. Celá výstavba sa preto posunula o 61 metrov a začalo sa stavať len v oblasti s mäkkými kameňmi. Tá sa však nachádzala na ploche dostihové ihriska “Selangor Turf Club”, ktoré bolo kvôli výstavbe zničené. 

5. Zaujímavé čísla 

Architektonická výška veží je 451,9 metrov, pričom najvyššie poschodie sa nachádza vo výške 375 metrov. Celkovo má každá z veží 88 poschodí a 5 poschodí pod zemou. Obe veže spoločne zaberajú plochu o veľkosti 395 000 metrov štvorcových.  

6. Výstavba veží 

Stavba oboch veží prebiehala súčasne a oficiálne bola zahájená 1. marca 1993. Dokončené boli obe o tri roky neskôr 1. marca 1996. Verejnosti boli otvorené až 31. augusta 1999. Odhaduje sa, že celkové náklady na výstavbu veží boli približne 1,6 miliardy dolárov.  

Nebeský most (zdroj obrázku: canva.com)
Nebeský most (zdroj obrázku: canva.com)

7. Nebeský most 

Známy tiež ako Sky bridge spája obe veže a tvorený je dvoma poschodiami. Nachádza sa na 41. a 42. poschodí vo výške 170 metrov nad zemou. Ide o najvyšší dvojposchodový most na svete. Turistom je sprístupnené len 41. poschodie, 42. používajú zamestnanci firiem. Okrem toho, že sú z mostu nádherné výhľady slúži tiež ako poistka v prípade požiaru alebo nutnosti evakuácie ľudí z jednej veže do druhej. 

8. Petronas Towers vo filmoch 

Túto úžasnú stavbu si pre svoje filmy vybrali aj niektorí režiséri. Vidieť ste ju mohli napríklad vo filme Entrapment z roku 1999, v ktorom si zahral Sean Connery a Catherine Zeta-Jones. Známym filmom je aj Fair Game z roku 2010, ide o politickú drámu v hlavnej úlohe so Seanom Pennom a Naomi Watts. Posledným známym filmom, ktorý sa tu natáčal je Deň nezávislosti: Resurgence z roku 2016. 

9. Kaskadér vyliezol na vrchol jednej z veží bez istenia 

Alain Robert sa 1. septembra 2009 postaral o poriadny rozruch, keď v ranných hodinách začal liezť na jednu z veží Petronas Towers. Nemal so sebou žiadne istenie a k uchyteniu používal len bosé ruky a nohy. Našťastie má tento príbeh dobrý koniec a až na vrchol sa mu skutočne podarilo dostať bez zranení. Čo však nasledovala potom nie je známe, nakoľko ide o prísne porušenie hneď niekoľkých zákonov. Alain sa na veže pokúšal dostať už v minulosti, ale jeho pokusy z roku 1997 a 2007 vždy skončili zatknutím. 

Využitie veží Petronas Towers (zdroj obrázku: canva.com)
Využitie veží Petronas Towers (zdroj obrázku: canva.com)

10. Na čo sa veže využívajú? 

Ako sme spomínali vyššie, veľkú časť kancelárií využíva spoločnosť Petroliam Nasional Berhad, a tiež ďalšie súkromné podniky. Môžete tu však nájsť reštauráciu, či navštíviť nebeský most. Na úpätí sa nachádza luxusné nákupné centrum Suria KLCC spolu s galériou, akváriom, vedeckým centrom a ďalšími atrakciami. Súčasťou je aj obrovský park, ktorý je známy svojimi farebnými fontánami a krásnou zeleňou.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button