ŠportKultúra

Netradičný šplh po tyči sa teší obľube v mnohých krajinách sveta

Šport, ktorý má množstvo mien predstavuje špeciálny šplh po tyči, ktorá je potretá tak aby sa šmýkala a šplhanie bolo sťažené. V mnohých krajinách a kultúrach sa šplh spája s rôznymi udalosťami a oslavami, ktorých sa zúčastňuje veľa ľudí. Ako tento šport nazývajú v rozdielnych krajinách a s čím sa spája? 

Panjat Pinang 

Pri príležitosti Dňa nezávislosti v Indonézii sa konajú rôzne súťaže, medzi ktoré tradične patrí aj Panjat Pinang. Každoročne sa jej zúčastňuje množstvo ľudí, ktorých úlohou je vyliezť na arekové orechy. Tie sú zasadené do zeme a natreté mazivom. Na hrote arekového orecha sú zavesené rôzne ceny, ktoré si účastníci, ktorým sa podarí na vrchol vyliezť môžu zobrať. V Indonézii túto hru predstavili Holanďania, ale dnes je pevnou súčasťou kultúry Indonézie.

Ukážka stĺpov s odmenami (zdroj obrázku: flickr/Ya, saya inBaliTimur)
Ukážka stĺpov s odmenami (zdroj obrázku: flickr/Ya, saya inBaliTimur)

Qiang-gu

Panjat Pinang má svojich fanúšikov aj v Číne, ale tu je hrá známa ako qiang-gu. Populárnou je v provincii Fujian, Guangdong alebo na Taiwane, kde je spájaná s festivalom duchov. Vďaka subtropickému podnebiu sa tu darí rastu arekových orechov. Slávnosť lezenia na mastné tyče tu bola prvýkrát zaznamenaná počas dynastie Ming. V Taiwane hrajú hráči väčšinou v tímoch, ktorých cieľom je vyšplhať sa na vrchol a zničiť červený zvitok, ktorý je tam pripevnený. Po jeho zničení získajú množstvo odmien. 

Palo-sebo

Filipínsky názov Palo-sebo pre túto hru pravdepodobne pochádza zo Španielska. Na Filipínach túto hru hrajú väčšinou chlapci počas mestskej slávnosti alebo pri zvláštnych príležitostiach v rôznych filipínskych provinciách. Chlapci lezú na rovné bambusové tyče, ktoré sú vyleštené a namazané tukom. Na vrchu každej tyče je priviazaná malá taštička obsahujúca cenu. Väčšinou sa v nej nachádzajú peniaze, hračky alebo sladkosti. V niektorých prípadoch je na vrchu tyče umiestnená len vlajka. 

Ako vyzerá šplh na tyč? Ukážku nájdete vo videu: 

Zahraničné krajiny 

Hra lezenia na mastnú tyč takpovediac dobyla svet a stala sa súčasťou mnohých kultúr. Napríklad v Holandsku je táto hra známa ako sprietlopen. V Južnej Európe je obľúbenou najmä v Španielsku, kde je známa ako cucaña a v Taliansku je pomenovaná ako albero della cuccagna. Vo východnej Európe bola hra súčasťou vidieckych veľtrhov. Hlavnou cenou po vylezení na tyč boli zvyčajne kožené topánky. 

Lezenie na mastnú tyč malo úspech aj v Južnej Amerike. Konkrétne v Čile sa koná tradičná súťaž známa ako “Palo Ensebado”. Úlohou súťažiacich je šplhať po tyči, ktorá je namazaná bravčovým alebo veľrybím tukom, pričom cieľom je dostať sa k vrecku peňazí alebo iného tovaru. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button