PikoškyCestovanie

TOP 10: Bangladéš a všetko, čo ste nevedeli

Krajina južnej Ázie skrýva množstvo zaujímavostí, ktoré ste o nej doteraz nevedeli. Bangladéš je jednou z najchudobnejších a najľudnatejších krajín sveta. Známa je najmä vďaka mnohým továrňam, ktoré dovážajú tovar do celého sveta. Aké zaujímavé fakty Vás o tejto krajine prekvapia?

1. Základné informácie

Hlavným mestom Bangladéša je Dhaka. Žije tu viac ako 164 miliónov ľudí, ktorí rozprávajú úradným jazykom bengálčinou. Celková plocha krajiny je 147 570 kilometrov štvorcových. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

2. Vlajka Bangladéša 

Oficiálna vlajka krajiny pozostáva z dvoch farieb. Zelená je symbolom viery v Islam a červená zase spomienkou na krviprelievanie v boji za nezávislosť. Červený kruh je taktiež znamením vychádzajúceho slnka novej krajiny. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

3. Čím sa živia obyvatelia? 

Približne 70 percent obyvateľov sú poľnohospodári. Tento sektor zamestnáva v Bangladéši najviac ľudí, aj keď textilný priemysel dosahuje oveľa väčšie zisky. Viac ako 95% príjmov krajiny pochádza z vývozu textilu do celého sveta. Nadnárodné odevné spoločnosti si vyberajú Bangladéš pre svoju výrobu kvôli nízkym výrobným nákladom. Lákadlom je najmä nízka mzda a lacné energie.  

Hilsha Fish Curry (zdroj obrázku: canva.com)
Hilsha Fish Curry (zdroj obrázku: canva.com)

4. Národné jedlo 

V prípade, že by ste sa rozhodli navštíviť Bangladéš, určite vyskúšajte ich národné jedlo. Známe je ako Hilsha Fish Curry a ide v podstate o rybu podobnú sleďovi. Na internete nájdete niekoľko receptov na prípravu, a tak môžete toto jedlo vyskúšať pripraviť aj doma.

Bengálsky tiger (zdroj obrázku: canva.com)
Bengálsky tiger (zdroj obrázku: canva.com)

5. Bengálsky tiger 

V Bangladéši žije najviac bengálskych tigrov na svete. Bengálsky tiger je zároveň považovaný za národné zviera Bangladéša. Dokonca aj národný kriketový tím nesie názov Tigers. 

Hráči kabaddi v akcii (zdroj obrázku: flickr/Joegoauk Goa)
Hráči kabaddi v akcii (zdroj obrázku: flickr/Joegoauk Goa)

6. Národný šport 

Ak ste čakali, že národným športom bude futbal alebo kriket, prekvapíme vás. Za národný šport bol vyhlásený kabaddi, ktorý však v našich končinách nie je príliš známy. O tomto športe už sme písali, cieľ hry a pravidlá nájde v článku tu. Aj napriek tomu, že je kabaddi národným športom, najväčšej popularite sa v Bangladéši teší kriket. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

7. Obyvatelia sú vegetariáni 

Bangladéš sa môže pochváliť veľmi nízkou konzumáciou mäsa. Štatistické údaje hovoria o tom, že sa v krajine spotrebujú približne štyri kilogramy mäsa na osobu za rok. Možno aj vďaka vynechaniu mäsu z jedálnička a celkovej ekonomickej situácií krajiny patria obyvatelia Bangladéšu medzi najmenej obéznych ľudí na svete. Bangladéš je v svetovom rebríčku na treťom mieste, o prvenstvo bojujú India s Vietnamom. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

8. Najviac skorumpovaná krajina 

Bohužiaľ prvým priečkam sa Bangladéš približuje aj v nie príliš lichotivom zozname. Krajina je známa svojou skorumpovanou vládou a verejným sektorom. 

Nobelova cena (zdroj obrázku: canva.com)
Nobelova cena (zdroj obrázku: canva.com)

9. Jediný držiteľ Nobelovej ceny

Bangladéš sa pýši jediným držiteľom významnej Nobelovej ceny. Tá bola udelená za mier v roku 2006 mužovi Muhammadovi Yunus, ktorý je známy aj ako “bankár najchudobnejších z chudobných”. Cenu získal za svoj nápad mikropôžičiek, vďaka ktorým jeho práca pomohla odstrániť chudobu. 

10. Žiadni turisti 

Bangladéš patrí medzi najmenej navštevované krajiny sveta. Odhaduje sa, že ho ročne navštívi viac ako 100-tisíc ľudí, čo je v porovnaní s inými krajinami naozaj veľmi málo. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button