TechBiznisPikošky

Lenovo je legendou už od začiatku

Spoločnosť Lenovo je  známa po celom svete. Venuje sa najmä výrobe elektroniky a je najväčšom čínskou firmou vo výrobe počítačov. Prečítajte si zaujímavé fakty, ktoré ste určite nevedeli.

1. Založenie spoločnosti

Liu Chuanzhi založil spoločnosť Lenovo v roku 1984 s desiatkou inžinierov a veľmi malým kapitálom. Je teda staršia ako Huawei alebo HTC. Svoju činnosť začala ako distribútor osobných počítačov.

Liu Chuanzhi - zakľadateľ spoločnosti Lenovo (zdroj obrázku: flickr/Ministerio de Agricultura Chile)
Liu Chuanzhi – zakľadateľ spoločnosti Lenovo (zdroj obrázku: flickr/Ministerio de Agricultura Chile)

2. Legenda

Keď spoločnosť začínala mala názov New Technology Developer, Inc. Ten po chvíľke zmenili na Legend. Tak sa spoločnosť Lenovo volala až do roku 2003. Tento názov im však prišiel príliš všedný a tak sa premenovali na Lenovo. V preklade je označený ako nová legenda. Za rebranding spoločnosť Lenovo zaplatila viac ako 3 milióny dolárov a reklamy išli po celom svete. Tá znázorňovala logo spoločnosti s modrou oblohou s jednoduchým textom “Transcendencia záleží od toho, ako ju myslíte”.

V roku 2015 sa spoločnosť Lenovo rozhodla zmeniť svoje logo na to súčasné. Predstavovať má filozofiu spoločnosti zameranú na zákazníka, pretože logo sa prispôsobí ich potrebám. Dostupné sú rôzne varianty farieb a vzorov. K logu bol taktiež predstavený slogan “Inovácia nikdy nestojí na mieste”.

3. Zmluva s Microsoftom

V roku 1990 uviedlo Lenovo na trh prvý osobný počítač, ktorý mal úspech najmä v Číne a Ázií. Spoločnosť dosiahla prvý väčší zisk a mohla sa ďalej rozvíjať. Kľúčovým však pre ňu bolo podpísanie zmluvy so spoločnosťou Microsoft. Tá Lenovu pomohla stať sa populárnejšou a otvorila jej dvere možností. V roku 2005 kúpilo Lenovo divíziu od IBM a stalo sa tretím najväčším výrobcom osobných počítačov vo svete. Po uzavretí tejto dohody sa štvornásobne zvýšil predaj spoločnosti. Tento krok sa neskôr ukázal ako najlepšie rozhodnutie, ktoré Lenovu pomohlo stať sa konkurencieschopnejším.

Microsoft (reprofoto youtube/ Fashion Photographers in Los Angeles)
Microsoft (reprofoto youtube/ Fashion Photographers in Los Angeles)

4. Motorola Mobility

V roku 2012 začalo Lenovo s výrobou smartfónov vlastnej značky. Rok 2014 bol pre spoločnosť Lenovo významný. Od Googlu kúpilo za 2,91 miliardy dolárov Motorolu Mobility. V technologickom svete ide o najväčšiu zahraničnú akvizíciu čínskej spoločnosti. Google si ponechalo 15 000 patentov a Lenovo získalo 2 000. Lenovo tiež získalo práva na patenty, ktoré patria Googlu. Stali sa tretími najväčšími výrobcami smartfónov na svete.

5. Novinky

Spoločnosť Lenovo sa stále snaží napredovať a inovovať svoje produkty. Svet technológií nikdy nespí a tak aj vývojári v Lenove musia neustále pracovať na zmenách. V talianskej Bologni v roku 2020 predstavili niekoľko noviniek. Tými najzaujímavejšími bol výsledok spolupráce so značkou Ducati. Notebook Lenovo Ducati 5 sa od ostatných odlišuje výraznou potlačou a do predaja sa dostane limitovaný počet 12 000 kusov. Horúcou novinkou bolo predstavenie prvého skladacieho notebooku na svete ThinkPad X1 fold. Vývojári v Lenove na ňom pracovali viac ako 4 roky. Najťažším vraj bolo vyriešiť aby po zložení nemal displej v polovici zlom. Lenovo sa stále drží medzi poprednými výrobcami počítačov, ktorých predaj tvorí jeho hlavné príjmy.

Notebook Lenovo Ducati 5 (reprofoto youtube/ Lenovo)
Notebook Lenovo Ducati 5 (reprofoto youtube/ Lenovo)

Bonus: Lenovo a olympijské hry

V roku 2008 sa v Pekingu konali olympijské hry. Spoločnosť Lenovo bola prvou, ktorá sa prihlásila o sponzorstvo. Údajne zaplatila 65 miliónov za sponzorskú dohodu týkajúcu sa olympiády v Turíne roku 2006 a Pekingu roku 2008. Tá obsahovala taktiež poskytnutie počítačového vybavenia a služieb pre obe olympiády. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button