CestovaniePikošky

TOP 10: Zaujímavostí o filipínskej Manile, ktorá je mestom rôznorodých zážitkov

Rozhodujete sa kam ísť na dovolenku v Ázii? V prípade, že ste sa rozhodli pre Filipíny nezabudnite navštíviť aj hlavné mesto Manilu. Tá skrýva množstvo zaujímavostí, o ktoré sa s vami radi podelíme.

Múzeum peňazí

Je jedným z turisticky najatraktívnejších miest Manily. Bankovky sú uložené v sklenených vitrínach a zobrazujú zmenu bankoviek počas niekoľkých desaťročí. Mince a papierové peniaze sa premietajú na displeji, ktorý zobrazuje zmenu meny počas rokov. Pre Filipíncov je táto zbierka ekonomickou stabilitou, ale pre návštevníkov je to zaujímavá a predovšetkým zábavná turistická atrakcia.

Manilská kultúra a jedlo

Manile vládlo mnoho vládcov a Filipínci si cudzie hodnoty prispôsobili po svojom. Sú to tolerantní ľudia a bývajú šťastní, štedrí a spoločensky ústretoví. Obyvatelia Manily sú jedáci ryže a k dispozícii sú všestranné kuchyne. Lechon (pečené prasa) je veľmi obľúbené jedlo a zvyčajne sa podáva na oslavách a slávnostných udalostiach. Kinilaw (surová ryba na kocky marinovaná v octovom dresingu a kyslej ovocnej šťave) je surové jedlo z morských plodov, ktoré sa zvyčajne podáva ako predjedlo. Halo Halo (mix-mix) je obľúbený dezert vyrobený z ľadovej drviny s jackfruitom, sladkými zemiakmi, fialovým yamom, kokosom, karamelom, zmrzlinou a odpareným mliekom.

Kinilaw (zdroj obrázku: canva.com)
Kinilaw (zdroj obrázku: canva.com)

Meno Manila pochádza z povesti o kvete

O pôvode Manily je veľa povestí, ale väčšina Filipíncov verí v povesť o krásnych kvetoch. Podľa príbehu v novopostavených stenách pevnosti rástli krásne biele a žlté kvety, ktoré domorodci nazývali „Nilad“. Keď sa jednej ženy ľudia pýtali odkiaľ vzala biele a žlté kvety, povedala: „Sa may Nilad“ čo v preklade znamená, z miesta, kde rastú Nilady. Odvtedy miestni obyvatelia začali túto oblasť nazývať „Sa may Nilad“ a po chvíli sa z nej stala „Sa Maynila“ alebo Manila.

Ulica Escolta je plná prvenstiev krajiny

Ulicu Escolta musíte v Manile vidieť, pretože okrem nádherných pamiatok a nostalgie tejto oblasti je tiež domovom mnohých prvenstiev v krajine. Nájdete tu napríklad prvý obchodný dom v americkom štýle, prvý výťah v Manile, prvé kino a dokonca aj prvý obchod so zmrzlinou.

Rizal Park v Manile (zdroj obrázku: canva.com)
Rizal Park v Manile (zdroj obrázku: canva.com)

Rizal Park

Jednou z vašich zastávok v Manile môže byť Rizal Park, niekedy označovaný aj ako Luneta Park. Ide o pokojnú a pestrú záhradu, ktorá sa nachádza v centre mesta. V celom parku sú sochy a pamiatky, ktoré poukazujú na históriu hlavného mesta.

Manila a jej najstaršia čínska štvrť na svete

Ak pôjdete po uliciach Binonda v Manile natrafíte na jej vlastnú čínsku štvrť, ktorá je najstaršou na svete. Táto štvrť bola postavená v roku 1594 a bola centrom čínskeho obchodu, kde filipínsko-čínske rodiny prevádzkujú množstvo obchodných zariadení. Odvtedy je čínska štvrť hlavným cieľom čínskeho tovaru a čínskych potravín.

Manila Ocean Park

Manila Ocean Park je jedným z najlákavejších dobrodružstiev v meste. Návštevníci majú možnosť vidieť žralokov a viacero pavilónov venovaných morským živočíchom. Celkovo sa v Oceanáriu nachádza až 14 000 morských živočíchov z približne 277 druhov, z ktorých všetky majú pôvod v juhovýchodnej Ázii. Obľúbenou zastávkou sú aj rybníky, v ktorých sa šikovné rybičky postarajú o masáž a čistenie nôh. Súčasťou Manila Ocean Parku sú aj rôzne exponáty zvierat a vtákov.

V Manila Ocean Parku sa nachádza množstvo atrakcií (zdroj obrázku: canva.com)
V Manila Ocean Parku sa nachádza množstvo atrakcií (zdroj obrázku: canva.com)

Pešie a cyklistické výlety

Krásu mesta si vychutnáte aj počas prechádzky alebo jazdou na bicykli. Požičať si môžete aj netradičný bambusový bicykel, s ktorým preskúmate všetky známe pamiatky. Najznámejší chodník pre peších turistov nesie názov “Walk This Way” a je možné zaplatiť si sprievodcu, ktorý vám prechádzku spríjemní rozprávaním o histórii Manily, architektúre a ďalších zaujímavostiach.

Manilská radnica vyzerá ako rakva

Ak budete mať možnosť pozrieť si manilskú radnicu z hora, všimnete si, že vyzerá ako rakva s krížom nad ňou. Pôvodne však bola navrhnutá tak, aby vyzerala ako štít templárskych rytierov, ktorý symbolizoval silný vplyv rímskokatolíckej cirkvi v krajine.

Nočný život

Ďalším dôvodom, prečo nevynechať návštevu mesta Manila je úžasný nočný život. Nachádza sa tu množstvo luxusných strešných barov, oddychové puby, ale aj kluby so živou hudbou. Práve bohatý nočný život je dôvodom, prečo sa Manila teší obrovskej návštevnosti turistov, ktorí okrem spoznávania pamiatok túžia aj po poriadnej nočnej zábave. 

Ak by ste sa chceli s nami podeliť o zážitky z vašej cesty na Filipíny, môžete tak urobiť v komentári pod článkom.

 

 

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button