Pikošky

Chcete byť svojim rozvodom presvedčení? Navštívte Tokio a podstúpte rozvodový obrad

Svadba je pre mnohých ľudí najvýznamnejším dňom v živote. Za posledné desaťročia však nie sú populárnymi len svadby, ale aj rozvody. Rastúci počet rozvodov využil podnikateľ Hiroki Terai, ktorý vymyslel spôsob ako sa môžu ľudia čo najefektívnejšie rozviesť.

Ako vznikol tento nápad? 

Autorovi tohto nápadu menom Hiroki Terai vraj odmalička vŕtalo hlavou prečo existuje len svadobný ceremoniál, ale nikto sa nestará o to, čo bude po rozvode. A tak ho napadlo vytvoriť rozvodový obrad, ktorým tak pokryl dieru na trhu a prišiel s myšlienkou, ktorú pred ním naozaj ešte nikto nemal. Rozvodové obrady organizuje v Tokiu už od roku 2008. Cieľom obradu je povedať si posledné zbohom a vstúpiť do nového života každý sám za seba pred rodinou a priateľmi. 

Aj vás prekvapilo, že sa obradu zúčastňuje aj rodina a priatelia? Tak ako to býva pri svadbe, podobný priebeh má aj rozvodový obrad a Hiroki Terai si kvôli nemu dokonca prenajal vlastné priestory.  

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Priebeh ceremoniálu 

Dnes už sú rozvodové obrady súčasťou mnohých bývalých manželstiev a tento nápad si získal v Japonsku množstvo fanúšikov. Väčšinou ho podstupujú ľudia, ktorí sú odhodlaní začať žiť nový život a túto skutočnosť chcú dokázať nielen sebe navzájom, ale aj rodine a priateľom. Tých pozvú na rozvodový obrad, ktorého súčasťou je nielen podpísanie rozvodových papierov, ale aj ďalšie zvyky. 

Tradičnou súčasťou je ukážka fotografií zo spoločného života počas manželstva a rozbitie snubných prsteňov kladivom. Práve rozbité snubné prstene vyjadrujú koniec manželstva. Po ich zničení sa hádžu do úst sochy žaby, ktorá v japonskej kultúre znamená zmenu. Po skončení obradu rozvádzajúci sa muž hádže kyticu medzi svojich známych a kto ju chytí taktiež sa dočká šťastného rozvodu. 

Nech vám celá situácia príde akokoľvek absurdná, mnohí ľudia tento spôsob vyhľadávajú. Na obrady sú veľmi dobré recenzie a mnohí ľudia si pochvaľujú spôsob akým sa rozlúčia so starým životom. 

Ukážka rozvodového ceremoniálu: 

Náklady

Našťastie rozvodový obrad je omnoho lacnejší ako svadba a nepotrpí sa pri ňom na žiadne obleky či špeciálne šaty pre rozvádzajúcu sa ženu. Zvyčajne stojí takýto obrad okolo 600 dolárov v závislosti od toho za čo všetko sú ochotní si rozvádzajúci sa manželia zaplatiť. Celý obrad je na záver zakončený vetou: “A kráčajte svojim životom šťastne až do smrti, od tejto chvíle každý sám”. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button