Tech

Južná Kórea má svoj vlastný druh spoločnosti zvaný chaebol. Čím sa vyznačuje?

Južná Kórea po vojne v 50. rokoch 20. storočia potrebovala systém, ktorý vzpruží jej ekonomiku. Vytvorením chaebolu sa inšpirovala v Japonsku a podporila tak miestne firmy, ktoré ju postavili na nohy. Ako celý systém funguje a ktoré spoločnosti sú tie najznámejšie?

Čo je chaebol? 

Slovo chaebol je kombináciou kórejských slov chae (bohatstvo) a bol (klan). Chaebol predstavujú rodinné podniky, ktoré vlastnia väčšinou ďalšie dcérske spoločnosti. Ide o korporátnu štruktúru, ktorá tradične umiestňuje členov zakladajúcej rodiny na vlastnícke alebo riadiace pozície. Prostredníctvom nich potom môžu udržiavať kontrolu nad dcérskymi spoločnosťami. Úspech spoločnosti úzko súvisí aj so spoluprácou s vládou. Tá spočíva v podpore spoločností vo forme pôžičiek, dotácií, daňových stimulov, prostredníctvom ktorých sa spoločnosti stávajú silnými piliermi juhokórejskej ekonomiky.  

Aj napriek tomu, že v Južnej Kórei existuje viac ako 40 konglomerátov, ktoré jasne spĺňajú definíciu chaebolu, iba niektoré z nich majú skutočnú ekonomickú silu. Chaebol riadi väčšinu investícií Južnej Kórey do výskumu a vývoja, pričom taktiež zamestnáva ľudí po celom svete. Skvelým príkladom je napríklad spoločnosť Samsung Electronics, ktorá zamestnáva viac ako 300 000 ľudí po celom svete.

Ako vznikol chaebol? 

Vznik chaebolu sa v Kórei datuje do obdobia japonskej okupácie pred koncom druhej svetovej vojny. Inšpiráciu vzali od japonských priemyselných a finančných konglomerátov známych ako zaibatsu. V rokoch 1950 až 1953 do Kórei začala prúdiť americká a medzinárodná pomoc. Vláda sa rozhodla financie poskytnúť chaebolom. Milióny dolárov tak boli poskytnuté ako špeciálna finančná podpora v rámci úsilia o obnovu juhokórejskej ekonomiky. Najviac podporenými odvetviami boli stavebníctvo, chemikálie, oceľ a ropa. 

Postupom času sa chaebol rozšíril do nových priemyselných odvetví a na nové lukratívne zahraničné trhy. Práve úspech v zahraničí priniesol nárast exportu a Južná Kórea sa stala viac nezávislou. Milióny ľudí boli vďaka rozvoju ekonomiky vymanení z chudoby a chaebol sa stal úspešným plánom povojnového omladenia Južnej Kórey. 

Vznik chaebolu je skvelo vysvetlený aj v nasledujúcou videu: 

Najznámejšie spoločnosti 

Spoločnosť Samsung Group bola založená v roku 1938 a je jedným z najziskovejších chaebolov v Južnej Kórei. Samsung pôvodne začal ako malá spoločnosť, ktorá sa venovala vyvážaniu ovocia, rezancov alebo sušených rýb najmä do Číny. V súčasnosti je konglomerát prevadzkovaný rodinou Lee, ktorá je druhou najbohatšou v Ázii. Jej najväčšou dcérskou spoločnosťou je Samsung Electronics, ktorá za posledné desaťročie predstavovala 14% hrubého domáceho produktu Južnej Kórey. 

(reprofoto youtube.com/HyundaiWorldwide)
(reprofoto youtube.com/HyundaiWorldwide)

Ďalším významným chaebolom je spoločnosť Hyundai, ktorá vznikla ako Hyundai Group v roku 1947. Bola malým stavebným podnikom, ale neskôr sa rozrástla o niekoľko dcérskych spoločností. Veľké zmeny prišli v roku 2003 kedy zomrel jej zakladateľ Chung Ju-yunga a chaebol bol rozdelený na päť samostatných spoločností. Najvýznamnejšími sú automobilka Hyundai Motor a Hyundai Heavy Industries, ktorá sa venuje stavbe lodí. 

LG logo (reprofoto youtube / LG Global)
LG logo (reprofoto youtube / LG Global)

Medzi ďalšie známe patrí spoločnosť LG Corporation, ktorá vznikla fúziou firmy Lucky a GoldStar. Svoju činnosť začala v roku 1947 v plastovom a chemickom priemysle. O chod firmy sa starala rodina Koo, ktorá v 60. rokoch 20. storočia investovala značné prostriedky do rozvoja spotrebnej elektroniky, výroby energie, telekomunikačných sietí a chemického priemyslu. V roku 2005 sa spoločnosť LG rozdelila a vytvorila samostatný subjekt s názvom GS, ktorý je taktiež chaebolom a jeho hlavné činnosti sú v športe, maloobchode, stavebníctve a energetike. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button