KultúraSlovensko a Ázia

Produkcia Anime dobyla svet

Anime predstavuje japonský štýl kresby. Vyvinul sa z mangy a je jej animovanou, filmovou a počítačovo hernou verziou. Tento štýl si obľúbili ľudia po celom svete a má milióny fanúšikov. S čím sa Anime spája a ako ho vnímame na Slovensku?

Anime

Manga predstavuje komiksy, ktoré sa stali inšpiráciou pre vytvorenie ich digitálnej podoby. Tento štýl sa nazval Anime, ktorým sú vytvárané seriály, filmy alebo počítačové hry. Typickým pre tento štýl je výzor postáv, ktoré majú veľké oči, malé ústa a vlasy rôznych farieb. Filmové štúdia pre tvorbu Anime začali vznikať po druhej svetovej vojne. Medzi prvé sfilmované anime príbehy patrí legenda o Bielom hadovi. 

Manga rástla spolu s Anime a prinášala nové témy na spracovanie. V 70. rokoch sa v Anime prvýkrát objavili roboti. Najznámejším seriálom z tejto doby je Mazinger Z. V 80. a 90. rokoch vzniklo Hentai určené pre dospelých. Ide o pornografické kresby, ktoré majú svojich fanúšikov dodnes. Na mnohých weboch s erotickým obsahom má Anime svoju špeciálnu kategóriu. Okrem erotickej verzie Anime má neskutočne veľa žánrov. Tými najznámejšími sú akčné, romantické, komédie, sci-fi, dráma, história, hudba, šport alebo démoni a upíri. 

Anime zastrešuje rôzne žánre (zdroj obrázku: flickr/Tatiana T)
Anime zastrešuje rôzne žánre (zdroj obrázku: flickr/Tatiana T)

Anime vo svete

Anime vo svete zožalo veľký úspech. Za ten vďačí najmä svojej rozmanitosti a širokej škále tém, ktoré spracováva. Jedným z najdlhších seriálov je Sazae-san, ktorý má viac ako 7 400 epizód. Anime filmy sú často uvádzané v kinách, kde sa na ne prídu pozrieť milióny ľudí. V roku 2020 film Demon Slayer: Mugen Train prekonal v Číne návštevnosť Titanicu a je na druhom mieste najväčších kinových tržieb všetkých čias. Medzi ďalšie známe filmy patrí napríklad Cesta do fantázie, ktorá po celom svete získala niekoľko ocenení. Medzi tie najvýznamnejšie patrí Academy Awards známe tiež ako Oscar za najlepší animovaný film. Za pozretie tiež stojí Wolf Children, Klaus, A Silent Voice, Princezná Mononoke alebo Your Name. Medzi populárne seriály patrí napríklad Cannon Busters, Baki, One Punch Man, Your Lie In April alebo Attack On Tittan.

Comic con Anime

Comic con predstavuje stretnutie všetkých nadšencov Anime. Ide o festivaly, ktoré sú organizované po celom svete. Stretávajú sa tu najväčší fanúšikovia Anime, aby sa dozvedeli veľa nových informácií, spoznali nových ľudí alebo sa predviedli v rozličných kostýmoch. Pre návštevníkov je pripravených veľa stánkov s rôznymi zberateľskými predmetmi, komiksami a taktiež sa tu propagujú tvorcovia Anime. Nechýbajú besedy, moderné technológie, stánky s občerstvením a súťaže. Najznámejšie sú organizované v Japonsku, ale medzi populárne patria aj tie vo Francúzsku, Kalifornii, New Yorku, San Diegu alebo Washingtone DC.

Comic con sa teší veľkej obľube návštevníkov v maskách (zdroj obrázku: canva.com)
Comic con sa teší veľkej obľube návštevníkov v maskách (zdroj obrázku: canva.com)

Anime na Slovensku

Tento štýl sa na Slovensku zatiaľ nestretol s dostatočným pochopením. Viacerí ľudia považujú anime len za rozprávky pre deti. Anime má na Slovensku niekoľko fanúšikov, ktorí každoročne organizujú festivaly s touto tématikou. Medzi známe slovenské občianske združenia venujúce sa anime patrí napríklad AnimeCon, AnimeDream alebo Animecrew. 

Zúčastnili ste sa niekedy Comic conu? Napíšte nám do komentára kde to bolo.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button