CestovaniePikošky

Dháka a zaujímavosti, ktoré ste o hlavnom meste Bangladéša nevedeli

Dháka je hlavné a najväčšie mesto Bangladéšu, avšak existuje veľa informácií, ktoré o nej nie sú úplne známe. Aký šport majú ľudia v Dháke najradšej a podľa čoho získalo mesto svoj názov? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o tomto jedinečnom meste. 

Mesto textilu a rikší

Dháka je ekonomickým centrom Bangladéša. Veľa obyvateľov pracuje v textilnom priemysle a nezanedbateľná časť sa živí ako rikšovia. Rikšovia sú v Dháke všade, na malých trojkolesových vozidlách vozia miestnych, ale najmä turistov, ktorých jednoducho dopravia kam potrebujú. Ide o lacný dopravný prostriedok. Odhaduje sa, že rikšov je v Dháke viac ako 400-tisíc, pričom len 85-tisíc má oficiálnu licenciu. 

Rikša (zdroj obrázku: canva.com)
Rikša (zdroj obrázku: canva.com)

Trh s tisíckami ľudí denne

Jedným z najväčších obchodných centier je Bashundara City s viac než 2 500 obchodmi a kaviarňami, ktoré sa nachádza neďaleko komerčnej štvrte Kawran Bazar. Jedným z najstarších a najznámejších trhov v Dháke je Mouchak Market, ktorý bol postavený v 40. rokoch minulého storočia a denne ho navštívi niekoľko tisíc ľudí. Na týchto trhoch nájdeme oblečenie, jedlo, bižutériu, hračky, ale i živé zvieratá.

Kriket je najobľúbenejší šport 

Kým na Slovensku žijeme väčšinou futbalom a hokejom, v Dháke sa obrovskej popularite teší kriket. Dháka domovom nielen národného štadióna, ale aj popredných kriketových celebrít v krajine. 

Podľa čoho získalo mesto svoj názov? 

Existuje viacero verzií príbehov, ako mesto získalo svoj názov. Najpopulárnejší je, že bolo mesto pomenované po skrytej bohyni Dhakeshwari. Iné povesti naznačujú, že mesto svoj názov nesia podľa stromu Dhak alebo po hudobnom nástroji.

Rodisko nositeľa Nobelovej ceny

Dháka je rodná krajina nositeľa Nobelovej ceny Muhammada Yunusa, ktorý založil Grameen Bank v roku 1983. Snažil sa realizovať svoju víziu podpory pre najchudobnejších ľudí prostredníctvom pôžičiek za jednoduchých podmienok. Jeho koncept „mikroúveru“ ako prostriedku boja proti chudobe ho priviedol k získaniu Nobelovej ceny za mier v roku 2006.

Lacno sa najete a pritom skúsite rôzne chute

V Dháke sa veľmi chutne najete, vyskúšať môžete napríklad mimoriadne obľúbený sladký pokrm mišti. V starej Dháke sa dá ľahko kúpiť jedlo bežne aj pod jedno euro. Z národných kuchýň je tu zastúpená indická kuchyňa, thajská, vietnamská, čínska, ale i grécka alebo mexická. Nájdete tu aj celosvetovo rozšírené reťazce rýchleho občerstvenia. 

Nádherné látky zakúpite na každom kroku (zdroj obrázku: canva.com)
Nádherné látky zakúpite na každom kroku (zdroj obrázku: canva.com)

Mesto v záplave hodvábu

Na trhoch v Dháke zoženiete jeden z najkvalitnejších hodvábov na svete. Ponuka je naozaj obrovská, nájsť tu môžete aj hodváb Banarasi, či špeciálny bavlnený hodváb. Len málokto odolná bohatému výberu a väčšinou každý odchádza domov s pekným kúskom.  

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button