TechPikošky

Cestovanie po mesiaci realitou? Toyota predstavila nové lunárne vozidlo

Japonská Toyota opäť šokuje svet! Najväčšia automobilka na svete tento rok predstavila lunárne vozidlo, ktoré umožní cestovanie po mesiaci. Aký je jeho účel, koľko kilometrov zvládne prejsť a kedy sa predpokladá, že bude vozidlo v plnej prevádzke?

Toyota oficiálne oznámila spoluprácu na lunárnom vozidle 

Už počas roka 2019 sa objavili prvé informácie o spolupráci medzi automobilkou Toyota a japonskou vesmírnou agentúrou JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). Zmluva o spolupráci bola podpísaná 13. júna 2019. Oficiálne informácie prezrádzajú, čo bolo cieľom spolupráce. 

Spoločnosť Toyota oznámila vývoj lunárneho vozidla, ktoré bude poháňané vodíkovými palivovými článkami, s ktorými má bohaté skúsenosti. Názov vozidla je Lunar Cruiser a poctou má byť známemu SUV od Toyoty Land Cruiser. 

Značka Toyota budete svietiť aj na mesiaci (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)
Značka Toyota budete svietiť aj na mesiaci (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)

Inžinier Toyoty Shinichiro Noda sa vyjadril, že poslanie vozidiel Toyota je misiou ich spoločnosti. Toyota má svoje autá takmer všade, tak prečo nie vo vesmíre? Vozidlá Toyota by sa tak dostali na miesta, kde nikto z nás nikdy nebol. Súčasťou misie automobilky je slúžiť zákazníkom a poskytnúť cenné zdroje, ktoré môže umožniť Mesiac a zároveň sú potrebné pre život na Zemi.  

Dizajn lunárneho vozidla je nadčasový (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)
Dizajn lunárneho vozidla je nadčasový (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)

Jedinečný dizajn a funkcie 

Mnohí ľudia prirovnávajú nové vesmírne vozidlo ku karavanu, pretože jeho účel bude podobný. Vedenie spoločnosti Toyota sa vyjadrilo, že tak ako ľudia dokážu jesť, pracovať, spať alebo komunikovať v autách na Zemi, môžu to isté robiť ľudia aj vo vesmíre. Táto myšlienka sa stala pri vytváraní Lunar Cruiseru kľúčovou. 

Oficiálne informácie uvádzajú, že by lunárne vozidlo malo poskytnúť dostatok komfortu pre dve dospelé osoby, v prípade núdze však až štyroch ľudí. Veľkosť pretlakovej kabíny bude mať objem 13 metrov kubických. Rozmery celého vozidla majú 3,8 metra na výšku, 5,2 na šírku a 6 metrov na dĺžku. 

Kedy bude Lunar Cruiser na mesiaci? 

Tento rok bude pre Lunar Cruiser kľúčový! Jeho prvé pristátie na mesiaci je naplánové na koniec roka 2022. Aj napriek tomu, že je vesmírne vozidlo skvelým vynálezom, na jeho oficiálne fungovanie si však ešte dlho počkáme. Odhaduje sa, že ľuďom na mesiaci začne pomáhať až v roku 2040. Do tejto doby musí prejsť celým vývojom a čaká ho ešte množstvo testov. 

Vesmírne vozidlo ešte bude musieť prejsť dlhým vývojom (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)
Vesmírne vozidlo ešte bude musieť prejsť dlhým vývojom (zdroj obrázku: Toyota, Jaxa)

Vývoj prvej fázy by mal trvať približne tri roky a začal v roku 2020. Kvôli novému vesmírnemu projektu zriadila Toyota špecializované pracovisko Lunar Exploration Mobility Works. Zamestnaných je v ňom približne 30 expertov, ktorí neustále pracujú na vývoji. Ich prvou úlohou bolo špecifikovať technológie, ktoré budú potrebné k ďalšiemu vývoju.

Prvé testy Lunar Cruiser boli spustené ešte minulý rok a v súčasnosti neustále prebiehajú. Ich súčasťou je napríklad použitie simulácií na potvrdenie výkonu rozptylu energie a tepla počas jazdy, využitie virtuálnej reality a hodnotenie prototypov pneumatík. V prípade, že pôjdu testy podľa plánov, Lunar Cruiser bude na Mesiac poslaný už koncom roka 2022.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button