AktuálneBiznisCestovanieTech

Shenzhen: Silicon Valley a Mekka elektroniky Číny

Shenzhen je šiestym najväčším mestom Číny. Definujú ho mrakodrapy a infraštruktúra, ktorú mu môžu závidieť mnohé čínske mestá. Moderná architektúra, nablýskané nákupné centrá, bohatá ponuka tematických zábavných parkov a blízkosť Hongkongu sú dominantami tohto viac ako 12 miliónového juhočínskeho mesta.  

Z kanála až k technologickému centru Číny

Názov mesta v čínštine je 深圳, čo znamená v preklade „hlboký kanál“. Tento názov je starý viac ako päť storočí. Aj napriek svojej dlhej histórii sa Shenzhen stal metropolou až relatívne nedávno. Ešte v roku 1980 malo mesto iba niečo okolo 30 tisíc obyvateľov. Rok 1980 bol pre jeho vývoj zlomový pretože v tomto roku sa mesto stalo prvou Špeciálnou ekonomickou zónou Číny a vďaka tomuto status a získaným zahraničným investíciám nastúpilo na cestu dynamickej modernizácie a rozvoja, ktorý trvá aj v súčasnosti. 

Najskôr sa v meste a jeho okolí vyrábali hlavne elektronické komponenty, v súčasnosti sa tu vyrábajú a skladajú komplexné produkty ako mobilné telefóny, laptopy či LCD displeje. 

Mobilné telefóny sa v Číne vyrábajú v okolí mesta Shenzhen
Mobilné telefóny sa v Číne vyrábajú v okolí mesta Shenzhen (Zdroj obrázku: Freepik)

Šialená atmosféra povestného trhu Huaqiangbei začína upadať

Obľúbené miesto domácich pre nákup smartfónov a laptov trh Huaqiangbei (华强北) zažíva v poslednej dobe pokles. Niektoré z predajných stánkov sa rozhodli predajcovia elektroniky na tomto trhu uzavrieť kvôli klesajúcemu dopytu po elektronike z fyzických obchodov. Stánky nahradili predajcovia kozmetiky. Ani povestný Huaqiangei, ktorý bol vyhľadávaným miestom aj pre zahraničných turistov (z ktorých si mnohí nevedomky kúpili lacné Apple mobily s nastavením na čínsky trh, ktoré teda nepodporovali Google a neumožňovali prehliadanie západných sociálnych sietí 😃) sa teda nevyhol digitalizácii. 

Huaqiangbei v Shenzhene
Huaqiangbei v Shenzhene (Zdroj obrázku: Flickr)

Výdavky na výskum a vývoj mesta sú najvyššie v Číne

Mesto investuje približne 4 percentá HDP do výskumu a vývoja. Ide o úctyhodné číslo, nakoľko Čína ako celok investuje na vedu a výskum „iba“ niečo cez 2 percentá HDP. Shenzhen má polovičný podiel na všetkých patentových prihláškach Číny. Na rozdiel od Pekingu alebo Šanghaja, ktoré s ním súperia pochádza väčšina patentových prihlášok Shenzhenu od privátneho sektora. Ten má až 90 percentný podiel na patentových prihláškach Shenzhenu. 

Výdavky mesta Shenzhen na výskum a vývoj sú najvyššie v Číne
Výdavky mesta Shenzhen na výskum a vývoj sú najvyššie v Číne (Zdroj obrázku: Freepik)

Lákadlom pre etablované firmy a startupy sú aj daňové výhody

Podpora výskumu a vývoja a podnikania ako takého je v Shenzhene vyjadrená aj preferenčnými daňovými zákonmi, ktoré umožňujú niektorým firmám dokonca neplatiť dane počas prvých 2 rokov fungovania. Mestská vláda podporuje aj startupovú komunitu a vytvorila dokonca fond na podporu inovácií a startupov, ktorý bol spustený v roku 2018 s objemom spravovaných financií vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov. 

Výsledky sa už začínajú objavovať. Najsilnejšími sektormi v meste sú hitech, logistika, poisťovníctvo a bankovníctvo. Shenzhen je sídlom viacerých čínskych spoločností s globálnym zásahom. Medzi ne patria napríklad Tencent (herné odvetvie a sociálne siete), ZTE (telekomunikácie), Huawei (telekomunikácie a výroba elektroniky), BYD (automobilka). 

Kvôli všetkým zmieneným faktom je Shenzhen prirodzeným lákadlom mladých vysokoškolsky vzdelaných Číňanov, ktorí sa chcú presadiť v službách s vysokou pridanou hodnotou a dosiahnuť svoj „čínsky sen“. Obrovský dopyt po bývaní v tomto meste sa prejavuje aj v cenách nehnuteľností, ktoré už teraz robia byty pre mladých nedostupnými a ceny neustále rastú. Dvojizbový byt v Shenzhene stál na začiatku roka 2020 v priemere okolo 740 tisíc eur! A to sme si mysleli, že ceny v Bratislave sú šialené! 

Vlastné bývanie je pre mladých v Shenzhene čoraz nedostupnejšie
Vlastné bývanie je pre mladých v Shenzhene čoraz nedostupnejšie (Zdroj obrázku: Freepik)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button