Kultúra

Spoznajte príbehy samurajov vďaka filmom. Toto je 5 najlepších

Japonskí bojovníci, ktorí slúžili svojmu cisárovi alebo pánovi majú v Japonsku tisícročnú históriu. Mladí muži boli cvičení za bojovníkov, učili sa strieľať z luku, prekonávať strach alebo jazdiť na koni. Taktiež sa učili bojovať so zbraňami a dôležitý bol aj ich duchovný život. Stali sa inšpiráciou pre mnoho básní, piesní, obrazov a taktiež filmový priemysel. Ktoré filmy sa stali najúspešnejšími a vďaka ktorým môžete lepšie pochopiť život a správanie samurajov?

13 vrahov 

Veľmi úspešným nielen v Japonsku, ale aj na západe sa stal film s názvom 13 vrahov. Ide o remake filmu 13 vrahov Eiichiho Kudu z roku 1963, pričom jeho novodobá verzia bola uvedená v roku 2010. Za jeho réžiou stojí Takashi Miike, ktorý je v Japonsku známym režisérom. Celý príbeh sa odohráva v roku 1844 kedy sa skupina samurajov spojí, aby zvrhla despotického pána pre väčšie dobro spoločnosti. Vhodne zvolené prostredie, pútavý príbeh a pekné kostými dopomohli filmu k skvelému hodnoteniu a my vám môžeme jeho pozretie len odporučiť. 

Trailer k filmu si môžete pozrieť v odkaze nižšie:

Čepeľ nesmrteľných 

Tento film opäť režíroval známy Takashi Miike a pochádza z roku 2017. Inšpirovaný je úspešnou sériou manga od Hiroakiho Samura. Príbeh rozpráva o nesmrteľnom samurajovi, ktorý sa stane osobným strážcom sirotského tínedžera Rina Asana. Spolu sa vydávajú na cestu pomsty proti skupine samurajov, ktorí mu zabili rodičov. Film je dostupný na netflixe a nájsť ho môžete aj pod anglickým názvom Blade of the Immortal. 

Ukážka filmu Čepeľ nesmrteľných:

Rurouni Kenshin

Film z roku 2012 nesie rovnaký názov ako manga, z ktorej sa producenti inšpirovali. Ide o japonský dobrodružný film, ktorý sa zameriava na fiktívne udalosti z raného obdobia Meidži v Japonsku. Hlavný dej zachytáva tuláka menom Himura Kenshin, ktorý bol v minulosti známym vrahom. Ten teraz putuje po japonskom vidieku a ponúka pomoc a ochranu tým, ktorí to potrebujú, pričom sa snaží odplatiť svoje hriechy. Film mal po celom svete veľký úspech a distribuovaný bol do viac ako 60 krajín. Natočené boli aj dve pokračovania – Kyoto Inferno (2014) a Legenda končí (2016). 

Ukážka posledného dielu série Rurouni Kenshin z roku 2021:

Samuraj 

Dej filmu sleduje slepého pútnika menom Zatoichi, ktorý si zarába na živobytie masážami a hazardom. Okrem toho však vie dokonale ovládať svoj meč a protivníci nemajú šancu ho zdolať. Pri svojej púti nájde mesto v horách, kde spozná dve gejše, ktoré chcú pomstiť smrť svojich rodičov. Tú má na svedomí nemilosrdný Ginzo, ktorého sa pokúsi Zatoichi poraziť. Film získal množstvo ocenení a na viacerých filmových portáloch má vynikajúce divácke recenzie. Známy slovenský portál csfd.sk eviduje pri jeho názve skvelých 81%. 

Ukážku filmu máte k dispozícií vo videu nižšie:

Súmrak 

V tomto prípade nejde o časť Twilight ságy o upíroch s Kristen Stewart a Robertom Pattinsonom, ale o úžasný japonský film, ktorý má za sebou nespočetne veľa nominácií na prestížne ocenenia vrátane oscara. Film zachytáva osud samuraja menom Seibei, ktorý je čerstvým vdovcom a na starosť mu zostala stará mama a dve dcéry. Prezývajú ho súmrak, pretože po ceste z práce nechodí piť, ale ide rovno domov. Ako samuraj však podlieha príkazom svojho pána a tak musí robiť čo mu nariadi. Film skvelo vykresľuje život samurajov s nižším postavením a ich reálny život v 19. storočí. Vyhľadať si ho môžete aj pod anglickým názvom Twilight Samurai. Na slovenskom filmovom portáli csfd.sk mu fanúšikovia udelili skvelých 84% a tak v prípade, že vás život samurajov naozaj zaujíma, tento film by ste určite nemali vynechať. 

Poznáte ďalšie úžasné filmy o samurajoch? Podeľte sa s nami o ich názov do komentáru alebo nám napíšte, ktorý z vybraných filmov ste videli, poprípade si plánujete pozrieť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button