Kultúra

Chodník slávy a tisícky filmov? Vitajte v Bollywoode

V predchádzajúcom článku si môžete prečítať základné informácie o indickom filmovom priemysle Bollywood. Ten skrýva veľa tajomstiev, rekordov a prekvapení. Kedy bol natočený prvý film alebo koľko trval najdlhší filmový bozk? Odpovede na tieto otázky vás určite prekvapia.

Prvý natočený film 

Film Zápasníci bol natočený v roku 1899. Ide o úplne prvým filmom natočený v Indii. Nebol však prvým vyrobeným filmom. Tým bol Raja Harishchandra, ktorý bol uvedený v roku 1913. 

Prvá ženská režisérka 

V roku 1926 natočila svoj prvý film ženská režisérka. Bola ňou Fatima Begum, ktorá natočila film Bulbul-e Paristan. 

Prvý farebný film 

Film o situácii chudobných farmárov s názvom Kisan Kanya bol v kinách uvedený v roku 1937. Bol prvým farebným filmom v Indii. 

Bollywood 

V 70. rokoch predbehol Bollywood Ameriku ako najväčší svetový producent filmov. Odvtedy sa oficiálne začalo indické kino označovať ako Bollywood. 

Tisícky filmov 

V Bollywoode sa ročne natočia tisícky filmov. Štatisticky sa v indickom filmovom priemysle natočí dvakrát viac filmov ako v Amerike. 

Inšpirácia pre Black Eyed Peas 

Pri vzniku pesničky Don´t Phunk with My Heart sa známa skupina Black Eyed Peas inšpirovala dvoma bollywoodskymi piesňami. Sú nimi Ye Mera Dil Yaar Ka Diwana a Ae Nujawan Hai Sub.

1000 týždňov 

Celkovo dlhých tisíc týždňov sa v indických kinách udržal film Dilwale Dulhania Le Jayenge. V angličtine je názov filmu The Brave Hearted Will Take Away The Bride. Tento film je považovaný za jeden z najlepších filmov Bollywoodu všetkých čias. 

Najvyššie tržby

Najúspešnejším bollywoodskym filmom je satirická sci-fi komédia P.K.. Natočená bola v roku 2014 a zarobila približne 100 miliónov dolárov. 

Jazyková rôznorodosť 

Filmy v Bollywoode sa vyrábajú v rôznych jazykoch. Najčastejšími sú práve hindčina, kannadčina, telugčina, tamilčina, gudžarátčina, pandžábčina, asámčina, bengálčina, maráthčina a malajámčina.

Chodník slávy 

Je známe, že Bollywood sa mnohými nápadmi inšpiroval z Hollywoodu. Jednou z inšpirácií je vytvorenie Walk of the Stars v Bandre, ktorý je nápadne podobný Walk of Fame v Hollywoode. Mnoho slávnych indických hercov má v Bandre svoju sochu, kachličku alebo autogram. 

(zdroj obrázku: wikimedia.org/Bollywood Dreamz)
(zdroj obrázku: wikimedia.org/Bollywood Dreamz)

Bonus: Najdlhší filmový bozk 

Zoznam zaujímavostí zakončíme najdlhším filmovým bozkom. Ten trval štyri minúty vo filme Karma z roku 1933. Bozk sa odohral medzi skutočnými manželmi Devikou Rani a jej manželom Himanshu Rai. Vo filme bola taktiež použitá prvá bollywoodsky pieseň v angličtine. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button