KultúraPikošky

Pieseň Gangnam Style pobláznila svet a spropagovala K-Pop po celom svete

V roku 2012 na platforme YouTube zažiarila nová hviezda, ktorá prekvapivo pochádza z Južnej Kórey. Konkrétne 15. júla 2012 sa juhokórejský spevák a rapper PSY objavil na globálnej hudobnej scéne s modrým smokingom, nezabudnuteľným tancom, energickým zvukom a chytľavým textom, ktorým úplne pobláznil svet.

Stačila jedna pieseň a  juhórejská kultúra sa dostala do povedomia po celom svete. Pieseň „Gangnam Style“ sa stala celosvetovým hitom.

Pieseň „Gangnam Style“ sa rýchlosťou svetla stala virálnou a spôsobila nadšenie po celom svete. PSY svojou piesňou zaplavil rozhlasový éter a hudobné video kolovalo na všetkých sociálnych sieťach. Po vydaní piesne v septembri debutovala v rebríčku Billboard Hot 100 a potom sa o 2 týždne neskôr vyšplhala na číslo „number one“. Videoklip k piesni sa stal sa úplne prvým videom, ktoré na YouTube dosiahlo 1 miliardu zhliadnutí.

PSY, ktorý bol populárny zatiaľ len vo svojej rodnej krajine sa doslova cez noc stal jedným z najznámejších umelcov na svete. Do roka prekonal tri Guinessove rekordy a s Madonnou vystupoval v newyorskej Madison Square Garden. Rodák zo Soulu tak zažil úspech, ktorý si pravdepodobne nedokázal ani len predstaviť.

V rozhovore z pred viac ako desať rokov prirovnáva toto obdobie svojho života k oslave narodenín. „Deň predtým ste vzrušení v očakávaní,“ hovorí pre CNN. „A potom v ten deň… je to všetko trochu divoké a bláznivé.“

PSY spopularizoval K-Pop vo svete 

Vplyv jeho piesne dokonca siaha ďaleko za hranice hudobného priemyslu. V skutočnosti sa úspech piesne s príznačným názvom „Gangnam Style“ považuje za hlavný katalyzátor a bránu do sveta„ kórejskej vlny“ alebo „hallyu“, čo je termín opisujúci šírenie kórejskej kultúry na medzinárodnej úrovni – niečo, čo sa juhokórejská vláda snaží pretlačiť do hudby a médií už od 90. rokov 20. storočia.

Podľa viacerých odborníkov na K-Pop bol práve hit „Gangnam Style“ tým, ktorý dal kórejskej popkultúre uznanie tohto hlavného prúdu mimo východnej Ázie. Gangnam Style sa preniesol aj do štýlu obliekania mladých ľudí. Napríklad po získaní celosvetovej popularity speváka, sa slávny návrhár Dior rozhodol po prvý raz zorganizovať svoju show na mólach v Južnej Kórei.

Pozrite si aj ukážku ďalšej známej kórejskej skupiny BlackPink, ktorá sa aktuálne teší celosvetovej popularite: 

PSY vydláždil cestu k sláve pre ďalšie juhokórejské talenty

Vďaka popularite rapera PSY-a začali postupne naberať odvahu aj ďalšie juhokórejské talenty a tým dosiahli novú úroveň globálnej popularity a fanúšikov. K-popová skupina BTS bola v roku 2021 najpredávanejším hudobným počinom na svete a odvtedy vystúpila na Grammy, a tiež v Bielom dome, aby diskutovala o ázijskej reprezentácii a protiázijských zločinoch z nenávisti. Dievčenská skupina Blackpink medzitým vystúpila na hudobnom festivale Coachella a spolupracovala s osobnosťami ako Lady Gaga a Selena Gomez, pričom všetky jej štyri členky sa pripojili k významným značkám alebo luxusným módnym domom ako ambasádorky.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button