PikoškyKultúra

Žili v skutočnosti morské panny? V Japonsku skúmali nezvyčajnú múmiu

Morské panny sa roky tešia obrovskému záujmu verejnosti, vďaka čomu sa stávajú inšpiráciou pre filmových producentov, spisovateľov, básnikov alebo atrakciami zábavného priemyslu. V Číne sú dokonca morské panny natoľko obľúbené, že si ľudia kupujú špeciálne obleky a učia sa plávať, ako morské panny. Otázkou reálnej existencie morských panien sa zaoberajú rôzni vedci z celého sveta, avšak pravdu sa nepodarilo odhaliť nikomu. Podaril sa v Japonsku nový objav a ako dopadla analýza netradične vyzerajúcej múmie v podobe morskej panny? 

Múmia s telom morskej panny 

V meste Asakuchi bol v chráme Enju-in dlhodobo vystavený zvláštny artefakt s ľudskou tvárou a rybím chvostom, ktorý svojim vzhľadom pripomínal morskú pannu. Celý artefakt je dlhý asi 30 cm, pričom telo začína hlavou so zvláštnou grimasou a špicatými zubami. Na hrudi má “japonská morská panna” chlpy podobné chlpom primátov a jej telo je zakončené šupinatým chvostom. Z tela zároveň po bočných stranách vedú ruky smerom k hlave. 

O celom artefakte bolo známych len niekoľko informácií. Uložená bola v drevenej škatuli s poznámkou, že ningyo (označenie pre morské panny v japončine) bola chytená okolo roku 1740 pri pobreží súčasného mesta Kóči v Japonsku

Výskum začal v roku 2022

Nezvyčajný artefakt pravdepodobne nedal spávať viacerým vedcom, pretože sa ho rozhodli podrobnejšie preskúmať. Vo februári v roku 2022 začali vedci z Kurašikiskej univerzity spolupracovať s chrámom na výskume tejto nezvyčajnej bytosti. Výskum bol začiatkom roka 2023 konečne ukončený a verejnosť pozná výsledky. 

Je nezvyčajný japonský artefakt skutočnou morskou pannou? 

Pravdepodobne to mnohí z vás čakali, a tak pre vás výsledok nebude sklamaním. Celý artefakt bol skúmaný viacerými spôsobmi, ktoré zahŕňali vizuálne zhodnotenie, röntgen, eketrónkovú mikroskopiu, analýzu DNA, rádiokarbónové datovanie, optickú mikroskopiu, či CT vyšetrenie. Vyšetrenia, analýzy a rôzne výskumy potvrdili, že japonský artefakt, ktorý mnohí považujú za dôkaz o existencii morských panien v skutočnosti nemá ani skelet. 

Sú morské panny mýtom alebo skutočne existovali? (zdroj obrázku: canva.com)
Sú morské panny mýtom alebo skutočne existovali? (zdroj obrázku: canva.com)

Celá bytosť bola zostavená z viacerých častí, prevažne z látky, bavlny a papiera. Tie boli potiahnuté zmesou drveného uhlia a piesku. Hlava bola vyrobená zo sadry a bavlny, pričom vlasy sú v skutočnosti zvieracími chlpmi. Na rybí chvost boli použité šupiny z dvoch druhov rýb a našli sa aj stopy po koži zo štvorzubcovej ryby fugu. 

PREČÍTAJTE SI AJ: V Číne padol ďalší netradičný rekord! Uhádnete koľko morských panien spolu dokázalo naraz vystupovať?

Vedci svoj výskum zhodnotili nasledovne: “Artefakt pripomínajúci morskú pannu bol vyrobený z papiera a nafúknutej rybej kože s bavlnou a inými výplňami podobnými omietke.” Tím vedcov ďalej predpokladá, že bytosť bola vyrobená v neskorom 19. storočí. 

Aj napriek tomu, že výskum nepotvrdil očakávania verejnosti, jej význam pre chrám je stále veľký. Ako sa morská panna dostala do vlastníctva japonského chrámu Enju-in sa vedcom objasniť nepodarilo. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button