TechAktuálneBiznis

Čo je WeChat?

WeChat je aplikácia označovaná ako “aplikácia pre všetko” alebo “super aplikácia.” Vyvinutá bola v Číne a mesačne ju využíva miliarda ľudí. Na čo aplikácia slúži a čo by ste o nej mali vedieť?

WeChat

Aplikácia vznikla v Číne už v roku 2011 a vlastní ju technologický gigant Tencent. Samostatne fungujúcou sa stala v roku 2018 a získala obrovskú základňu aktívne využívajúcich používateľov. V minulosti začínala pod názvom Weixin, ktorý bol neskôr zmenený na súčasný názov. Sociálna sieť Facebook je v Číne zakázaná a tak sa WeChat stal platformou pre podnikanie a komunikáciu. WeChat zastrešuje mnohé funkcie a jeho rozvoj bol podporený aj čínskou vládou.

WeChat má zelené logo (zdroj obrázku: canva.com)
WeChat má zelené logo (zdroj obrázku: canva.com)

Funkcie

Hlavnou náplňou aplikácie je posielanie správ, ktoré sa rozšírilo o funkciu videohovorov, hier, uverejňovania príspevkov v momentoch alebo nahrávanie hlasových správ. To samozrejme nie je všetko. Funkcie aplikácie by sme mohli rozdeliť do kategórií. 

Prvou je funkcia sociálnych sietí, ktorá zastrešuje vyššie spomínané možnosti. Zaujímavými sú napríklad možnosti vytvorenia skupiny, v ktorej môže byť až 500 ľudí.  Skupinový hovor je možné zrealizovať s deviatimi ľuďmi naraz. Taktiež je možné spoznávanie nových ľudí funkciou “pridať ľudí v okolí.” Tá umožňuje spojenie s novými ľuďmi v blízkej vzdialenosti, ktorí tak isto používajú túto aplikáciu. Veľmi populárna je aj funkcia okamihy, ktorá v značnej miere kopíruje funkcie Instagramu a Facebooku. Užívatelia môžu pridávať fotky, komentovať, lajkovať, pridávať odkazy alebo natáčať videá. Spoločnosti majú možnosť zaregistrovať si na WeChate oficiálny účet. Prostredníctvom neho môžu zdieľať správy a novinky. 

Skenovanie kódov v aplikácií uľahčuje život používateľom (zdroj obrázku: canva.com)
Skenovanie kódov v aplikácií uľahčuje život používateľom (zdroj obrázku: canva.com)

Ďalšou významnou funkciou je objednávanie jedla v reštaurácií. Užívatelia WeChatu majú možnosť naskenovať QR kód, prostredníctvom ktorého si jedlo objednajú. Následne môžu za jedlo cez aplikáciu zaplatiť. Platenie v reštaurácii nie je jedinou vymoženosťou. Prostredníctvom aplikácie sa dá taktiež nakupovať a platiť bez toho aby ju jej používatelia museli opustiť. Peniaze si môžu užívatelia posielať aj medzi sebou. Zaplatiť sa dajú aj klasické účty za energiu, plyn alebo napríklad vodu. 

WeChat spustil miniaplikácie, ktoré pomáhajú ľuďom zjednodušiť ich každodenný život. Objednať si prostredníctvom nich môžu návštevu u lekára, taxík alebo dokonca požiadať o pôžičku. Tieto možnosti majú za cieľ znižovať množstvo sťahovaných aplikácií. 

Ochrana súkromia a zákaz používania

Aplikácia bola veľakrát kritizovaná za nízku ochranu súkromia používateľov. V Číne je veľa tém cenzurovaných a aplikácia vo veľkej miere sleduje obsah jej používateľov. Po spore medzi Čínou a Indiou bol WeChat v Indii v roku 2020 zakázaný. Podobný zákaz chcel zaviesť aj Donald Trump v Amerike, ale jeho návrh bol neúspešný. Vznikla tam aliancia americko-čínskych právnikov USWUA, ktorí bojovali za práva čínskych obyvateľov Ameriky. Aplikácia im umožňuje spojenie s domovom, sprostredkúva informácie z domoviny a pomáha v podnikaní. Zákaz sa v Amerike nepodarilo presadiť. Napriek zlej ochrane súkromia patrí aplikácia medzi tie najpoužívanejšie vo svete.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button