Kultúra

Japonské kimono nikdy nevyjde z módy

Tradičný japonský odev kimono má dlhú históriu. Známy je rôznymi strihmi, farbami a prevedením. Aká je jeho história a kedy sa kimono nosí?

Kimono 

Národný odev Japonska sa nazýva Kimono. Jeho typický tvar má písmeno T so štvorcovými rukávmi a obdĺžnikovým telom. Látka je cez telo preložená na ľavej strane a väčšinou je upevnená s OBI. Ide o pás rôznych veľkostí a tvarov, ktorí sa nosí s tradičným japonským oblečením a je tiež súčasťou uniforiem pre japonské bojové štýly. Okrem OBI sú súčasťou kimona aj zori sandále a špeciálne tabi ponožky. Zori sandále pripomínajú naše žabky a ponožky tabi sú upravené tak aby do nich správne pasovali. 

Ukážka drevených Zori sandálov (zdroj obrázku: canva.com)
Ukážka drevených Zori sandálov (zdroj obrázku: canva.com)

Nosenie kimona

To, ako človek nosí svoje kimono, je známe ako kitsuke. Existujú rôzne druhy kimona pre ženy, deti alebo mužov. Líšia sa podľa príležitostí, veku nositeľa alebo podľa ročného obdobia. V minulosti sa nosili aj podľa rodinného stavu nositeľa. Napriek vnímaniu kimona ako formálneho a ťažko nositeľného odevu existujú typy, ktoré sú vhodné pre každú formalitu a dokonca sa nosia aj pri neformálnych príležitostiach. Mnoho motívov kimona sa nosí počas rôznych sezón a preto sa menia jeho motívy. Niektoré, ako napriklad borovica, slivka, bambus sú priaznivé a nosia sa na formálne príležitosti počas celého roka. Najčastejšie sa kimono nosí na letných festivaloch. Využíva sa však aj pri pohreboch, svadbách alebo iných formálnych udalostiach. 

Najmä dámske kimono sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach (zdroj obrázku: canva.com)
Najmä dámske kimono sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach (zdroj obrázku: canva.com)

Výber vhodného typu kimona si vyžaduje znalosť veku nositeľa, formálnych okolností alebo príležitosti, rodinný stav a ročné obdobie. Od týchto faktorov je závislá najmä voľba tkaniny, aj keď v mnohých prípadoch už boli niektoré typy látok nahradené inými. 

Druhy kimona 

Ako sme spomínali vyššie, kimono sa nosí na formálne aj neformálne príležitosti. Formálnosť ženského kimona určuje predovšetkým umiestnenie vzoru, štýl dekorácie, farba a výber látky. Formálnosť mužského kimona určujú najmä prvky a výber látky. Mužské kimono býva väčšinou jednofarebné, motívy bývajú viditeľné len pri pohľade zblízka. 

Pánske kimono 

Zvyčajne sa skladá z piatich kusov, okrem obuvi. Kimonové rukávy sú pripevnené k telu kimona tak, že v spodnej časti nie sú pripevnené takmer vôbec. Rukávy sú prišité len pár centimetrov čím sa výrazne odlišujú od ženského. Pánske rukávy sú menej hlboké ako dámske. V súčasnosti sú hlavné rozdiely medzi mužskými kimonami najmä v látke. Typické pánske kimono je tmavej farby, najčastejšie ide o hnedú, čiernu, tmavo modrú alebo zelenú. Väčšinou ide o matné látky a niektoré majú jemný vzor alebo textúru. Neformálne kimono býva vyrobené aj v jasnejších farbách, pričom o zápasníkoch sumo sa vedelo, že nosia úplne žiarivé farby. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Dámske kimono 

Typické ženské kimono tvorí približne dvanásť a viac častí. Pri niektorých príležitostiach ako sú napríklad svadba, môže byť kimono upravované licencovaným úpravcom kimona. Ženské kimono sa delí na viacero druhov podľa príležitosti, veku, ročného obdobia alebo rodinného stavu. Existuje naozaj veľa druhov a tak spomenieme len niektoré. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Najformálnejšie kimono zvané furisode, je vhodné pre mladú nezosobášenú ženu. Pokryté je množstvom vzorov a typickým sú dlhé rukávy a o dĺžke približne jeden meter. Medzi najznámejšie druhy kimono, ktoré sa nosia najmä na festivaloch patrí yukata. Ide o kimono z bielej bavlny, ktorá sa nosí nie len na festivaloch, ale aj ako oblečenie doma alebo na krátku prechádzku do mesta. Typickým je preň farebnosť a motívy ročných období. Ďalším zaujímavým druhom kimona je iromuji, ktoré sa nosí najmä pri čajových obradoch. Kimono mofuku sa zvyčajne nosí na udalosti súvisiace so smútkom. Celé kimono je jednoliatej čiernej farby. Shiromuku predstavuje čistú bielu nevinnosť a ide o biele svadobné kimono pre nevesty. Tie ho najčastejšie nosia na tradičných japonských šintoistických svadobných obradoch. 

Starostlivosť o kimono 

V minulosti bola starostlivosť o kimono náročná. Pri jeho umytí bolo celé rozobraté, umyté a potom sa naspäť zošité dohromady. Táto metóda má názov arai hari. Našťastie boli vyvinuté modernejšie tkaniny a metódy čistenia, ktoré potrebu rozšívania kimona eliminovali. Metóda arai hari sa využíva už len zriedka, väčšinou pri odevoch vyššej triedy. 

Kimono sa pri jeho uskladnení musí správne poskladať a zabaliť do papiera zvanom tatoshi. Tento odev sa musí sezónne vetrať a taktiež pred a po každom nosení. V dnešnej dobe necháva veľa ľudí svoje kimono chemicky vyčistiť, pretože je to najjednoduchšou variantou starostlivosti. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button