Pikošky

Túžite plávať ako morská panna? V Číne je nový netradičný šport obrovským hitom

Nádherné bytosti s krásnymi farebnými chvostami, ladným plaveckým štýlom a vznešeným zjavom sú nám známe z rôznych filmov. Ich existencia nebola nikdy potvrdená, ale aj tak sa stali inšpiráciou pre mnohých umelcov. Aktuálne sú v Číne morské panny veľkým trendom, ktorému sa chcú Číňania priblížiť čo najviac. Tí sa môžu zúčastniť rôznych kurzov, ktoré vedú certifikovaní inštruktori a učia, ako plávať a vyzerať, ako morská panna.

Prečo majú Číňania záujem o morské panny? 

Dôvodov je hneď niekoľko. V apríli roku 2021 sa podarilo stovke morských panien jedinečné vystúpenie, ktoré bolo ocenené certifikátom Guinessovej knihy rekordov. Nácvik vystúpenia trval niekoľko mesiacov a obrovskej šou sa zúčastnilo sto profesionálnych potápačov a plavcov. Tí spolu synchronizovane plávali spolu s ďalšími morskými živočíchmi. Vystúpenie sa odohralo v čínskom letovisku Atlantis Sanya na ostrove Hainan a malo obrovský úspech. Záznamy z vystúpenia a informácie o rekorde zdieľali médiá po celom svete.  

Netradičné plávanie je v Číne obrovským hitom (zdroj obrázku: canva.com)
Netradičné plávanie je v Číne obrovským hitom (zdroj obrázku: canva.com)

Počas festivalu dračích lodí v čínskej provincii Hunan, ktoré sa konalo v júni roku 2021, bolo odvysielané video s morskou pannou. Tá svojim prejavom zaujala všetkých prítomných. Žena stvárňujúca mýtickú bytosť kombinovala prvky tanca, ladnosti a na veľmi dlhú dobu dokázala zadržať dych. Video sa začalo okamžite šíriť a stalo sa virálnym. 

Vďaka obrovskému dosahu, ktoré sociálne siete majú sa dokázali morské panny v priebehu niekoľkých mesiacoch spropagovať a dostať na výslnie. V Číne sa okamžite začali školiť tréneri pre tento druh športu a spustila sa aj výroba špeciálnych odevov pre morské panny. 

Plávanie vyučujú skúsení lektori v bazénoch (zdroj obrázku: canva.com)
Plávanie vyučujú skúsení lektori v bazénoch (zdroj obrázku: canva.com)

Čo všetko obnáša toto netradičné plávanie? 

Plávanie na štýl morskej panny je často prirovnaný k podvodnému tancu. Treba si však uvedomiť, že pri tomto type plávania sa vôbec nevyužívajú kyslíkové masky a ani žiadne ďalšie prístroje. Ide tak o jedinečné spojenie človeka s vodou, pri ktorom sa ľudia učia nádherne splynúť s vodou. 

Tento typ plávania kombinuje jógu, synchronizované plávanie, a tiež voľné plávanie. Pri cvičení je kladený dôraz najmä na koordináciu a silu v rukách, páse, bruchu a bokoch. Tento štýl plávania sa môže naučiť takmer každý a kurzov sa bežne zúčastňujú deti aj dôchodcovia.  

Morské panny sa tešia obrovskému záujmu aj na sociálnych sieťach (zdroj obrázku: canva.com)
Morské panny sa tešia obrovskému záujmu aj na sociálnych sieťach (zdroj obrázku: canva.com)

Tréning prebieha v bazénoch s čírou vodou v hĺbke od 1 do 1,8 metra. Medzi základné cviky, ktoré sa učia ako prvé patria otočky, kotúle a celkový pohyb, tak aby vyzeral plynulo. Kvôli chvostu sú nohy počas celej doby plávania pevne spojené, a tak je dôležité aby sa záujemcovia o tento šport naučili plávať prirodzene. 

Kurz stojí približne 500 eur. Jedna lekcia je rozdelená do dvoch dní, ktoré zahŕňajú 8 hodín tréningu. Tento typ kurzov ponúkajú viaceré spoločnosti, a tak si záujemcovia môžu vybrať z bohatej ponuky. Po absolvovaní dostávajú účastníci kurzu certifikát o jeho absolvovaní a svoje umenie môžu zveľaďovať ďalej. Na sociálnych sieťach sa tak objavuje čoraz viac videí s ľuďmi plávajúci ako morské panny, ktorí si tento netradičný šport zamilovali.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button