CestovaniePikošky

TOP 10: Zaujímavostí o čínskom meste Šanghaj

Šanghaj je významným kultúrnym a finančným centrom Číny, a teší sa veľkej návštevnosti turistov. Vedeli ste, že sa tu nachádza najvyššia budova Číny, alebo že je Šanghaj prezývaný ako ázijský New York? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o tomto výnimočnom meste aj vy.

1. Zaujímavosti o názve mesta

V minulosti sa Šanghaj nazýval aj Shen alebo Hudu. Aktuálny názov mesta je možné preložiť ako “na mori”. V súčasnosti je Šanghaj jedným z najväčších miest na svete a často je nazývaný aj ako “ázijský New York”. 

Šanghaj (zdroj obrázku: canva.com)
Šanghaj (zdroj obrázku: canva.com)

2. Najľudnatejšie mesto Číny 

Podľa štatistických údajov z roku 2019 žije v Šanghaji viac ako 26,3 miliónov ľudí, čo z neho robí najľudnatejšie mesto Číny. Pre porovnanie v Pekingu žije približne 21,5 milióna ľudí a v Nankingu 8,5 milióna. 

3. Netradičné hľadanie lásky 

V Šanghaji majú niektorí rodičia zvyk počas víkendov navštevovať sobášny trh na námestí People’s Square, kde hľadajú partnerov pre svoje deti. Ide o naozaj netradičný spôsob, ako si v 21. storočí nájsť lásku. 

Ukážku priamo z trhoviska si môžete pozrieť v reportáži BBC:

4. Lyžovačka v meste počas celého roka 

V Šanghaji sa nachádza jedno z najväčších krytých lyžiarskych stredísk na svete. Jeho názov je WintaStar a aj napriek tomu, že svah je menší ako pri klasických zjazdovkách, lyžovačka je obrovským zážitkom. 

5. Najvyššia budova v Číne 

Známa veža Shanghai Tower je najvyššou budovou v Číne. Jej výška je 632 metrov a tvorí ju 128 poschodí. Na jej vrchole bol nedávno otvorený najvyšší hotel sveta. 

Pohľad na majestátny mrakodrap vám vyrazí dych (zdroj obrázku: canva.com)
Pohľad na majestátny mrakodrap Shanghai Tower vám vyrazí dych (zdroj obrázku: canva.com)

6. Dokonalý dopravný systém 

Cestovania v Šanghaji sa nemusíte báť. V meste sa nachádzajú letiská Pudong a Hongqiao, ktoré ročne prepravia viac ako 110 miliónov cestujúcich. V Šanghaji tiež premáva najrýchlejší vlak na svete – Shanghai Maglev. Dostupných je aj 393 staníc metra, ktoré prepájajú celé mesto a hlavné turistické atrakcie. 

7. Národný kvet 

Takmer každá krajina v Ázii má svoj národný kvet. V Šanghaji je národným kvetom biela magnólia, známa ako White Yulan. 

Biela magnólia (zdroj obrázku: canva.com)
Biela magnólia (zdroj obrázku: canva.com)

8. Milovníci kávy 

Obyvatelia Šanghaja milujú kávu a kvôli veľkému dopytu tu nájdete kaviarne prakticky na každom rohu. Odhaduje sa, že sa ich v meste nachádza viac ako 7000, obľúbený kávový nápoj si tak môžete vychutnať takmer všade. 

9. Sladká kuchyňa 

Šanghajská kuchyňa je považovaná za jednu z najsladších na svete a spotreba cukru je tu naozaj veľká. Väčšinou vás o sladkosti tejto kuchyne presvedčia sladké omáčky alebo chutné sladké dezerty. Najznámejším dezertom je Tangyuan, ide o lepkavé sladké ryžové knedle plnené čiernym sezamom. 

Knedle Tangyuan (zdroj obrázku: canva.com)
Knedle Tangyuan (zdroj obrázku: canva.com)

10. Obrovský Disneyland 

Jednou z najväčších atrakcii Šanghaja je zábavný park Disneyland, ktorého rozloha je 11-krát väčšia, ako pôvodného Disneylandu v Kalifornii. Disneyland v Šanghaji má najväčší Disney zámok a zároveň je druhým najväčším zábavným parkom na svete. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button