CestovaniePikošky

Bunaken je rajom potápačov! Objavte krásy nezvyčajného Indonézskeho ostrova

Národný park Bunaken bol založený najmä kvôli ochrane a udržiavaniu morskej biodiverzity v jeho okolí. Ide o jeden z najznámejších morských národných parkov Indonézie a mimoriadne obľúbeným je najmä medzi potápačmi. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť a čím vás prekvapí?

Národný morský park Bunaken 

Tvorený je piatimi ostrovmi – Manado Tua, Siladen, Montehage, Bunaken a Nain, ktoré tvoria súostrovie. Národný park je tiež známy ako Bunaken Marine Park a založený bol už v roku 1991, rozprestiera sa na ploche takmer 80 000 hektárov. Vody sú tu hlboké až 1 566 m a ich teplota sa pohybuje v rozmedzí 27 až 29 °C. Známy je svojimi nádhernými korálovými útesmi a bohatým morským životom, ktorý sem chodia obdivovať potápači z celého sveta. 

Na ostrove Bunaken žije približne 20 000 miestnych obyvateľov, ktorí sa živia cestovných ruchom a zároveň sa podieľajú na správe celého národného parku. Na dodržiavanie pokynov dohliadajú aj národné a miestne vládne orgány, ochranárske skupiny a miestne komunity, tak aby boli významné morské poklady Indie čo najviac chránené. 

Podmorský svet skrýva množstvo krás (zdroj obrázku: canva.com)
Podmorský svet skrýva množstvo krás (zdroj obrázku: canva.com)

Potápanie v Bunaken je zážitkom na celý život 

V národnom parku Bunaken môžete objaviť až 70 rôznych druhov koralov a viac ako 2 000 rýb, konkrétne 70% zo všetkých druhov rýb, ktoré žijú v Indo-západnom Tichom oceáne. Žije tu množstvo jedinečných a ohrozených voľne žijúcich živočíchov, medzi najznámejšie patria veľryby, delfíny, či korytnačky (až 5 druhov). Bežnými sú aj biele a čierne žraloky, barakudy, tuniaky a občas je možné zazrieť aj morské krokodíly. 

V národnom parku Bunaken žije niekoľko druhov korytnačiek (zdroj obrázku: canva.com)
V národnom parku Bunaken žije niekoľko druhov korytnačiek (zdroj obrázku: canva.com)

V národnom parku Bunaken nájdete viac ako 25 potápačských lokalít, hĺbka vody medzi Manado Tua a Montehage je obdivuhodných 1 360 m. Pre porovnanie, najhlbší bazén sveta sa aktuálne nachádza v Dubaji a jeho hĺbka je 60 metrov. 

Ideálna dovolenka nielen pre potápačov 

Cestovný ruch sa na Bunakene neustále rozvíja, a kým v minulosti lákal najmä profesionálych potápačov, dnes je obľúbeným miestom aj pre rodiny s deťmi. Voľný čas tu môžete stráviť nielen potápaním, ale menej skúsení turisti môžu vyskúšať aj šnorchlovanie, ktoré je vďaka čistej priezračnej vode taktiež veľkým zážitkom.  

Voda je na Bunakene krásne priezračná (zdroj obrázku: canva.com)
Voda je na Bunakene krásne priezračná (zdroj obrázku: canva.com)

Medzi ďalšie aktivity, ktoré sa dajú robiť na ostrove patrí napríklad pešia turistika, vďaka ktorej môžete preskúmať severnú, či východnú časť ostrova alebo niektoré z odľahlých zátok. Mimoriadne obľúbeným je aj rybolov, ktorý má však jasné pravidlá a môže sa vykonávať len mimo hraníc parku. Na ostrove je k dispozícií viacero rybárskych lodí, ktoré si turisti môžu prenajať. 

V prípade, že nie ste nadšencom potápania, pohľad na oceán vás očarí aj z paluby lode. Organizované sú rôzne výlety počas ktorých môžete vidieť plávať delfíny, či veľryby. Úchvatný pohľad je aj na vlny bijúce o skaly, ktoré vytvárajú nádherné divadlo.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button