CestovaniePikošky

Spoznajte hlavné mesto Južnej Kórey – Soul

Vedeli ste, že viac ako polovica juhokórejskej populácie žije v Soule? Hlavné mesto krajiny má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta a pravidelne je označované za jedno z najmodernejších miest na Zemi. Čím vás Soul prekvapí a aké miesta by ste v ňom určite mali navštíviť?

Čo navštíviť v Soule? 

Palác Changdeokgung je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a známy je tiež ako Východný most. Zároveň je jedným z piatich veľkých kráľovských palácov, posledný panovník tu žil do roku 1926. Turisti môžu navštíviť okrem paláca a ďalších vládnych budov aj Národné palácové múzeum Kórey, Národné ľudové múzeum Kórey, či záhradu s upravenými trávnikmi a lotosovým jazierkom. 

Nádherný výhľad na mesto sa návštevníkom naskytne z 500 metrov vysokej veže s názvom N Seoul Tower. Súčasťou sú štyri vyhliadkové plošiny, reštaurácia, obchody so suvenírmi a umelecká výstava Inside Seoul so štyridsiatimi laserovými projektormi zobrazujúce virtuálne zobrazene miesta. 

N Seoul Tower (zdroj obrázku: canva.com)
N Seoul Tower (zdroj obrázku: canva.com)

Národné múzeum Kórey je skvelou prehliadkou umeleckých diel a histórie kórejského ľudu. Zamerané je na umenie, archeológiu, históriu a zbierku diel starých niekoľko miliónov rokov. Ide o jedno z najväčších múzeí Ázie s množstvom artefaktov, sôch, malieb a veľkou zbierkou starožitností.  

Amerika má Biely dom a Kórea zase Modrý dom, ktorý je súčasťou komplexu budov postavených v tradičnom kórejskom štýle. Názov dostal Modrý dom podľa farby strechy, ktorá je výrazne modrá. Nachádza sa tu sídlo kórejského prezidenta a budovu môžu navštíviť aj turisti. Organizované sú tu prehliadky, ktoré záujemcov prevedú celým komplexom vrátane kórejskej verzie Ružovej záhrady a zasadacích miestností.

Obľúbenou časťou Soulu je rušná štvrť Itaewon, ktorú tvorí niekoľko ulíc. Nájsť tu môžete rôzne obchodíky, kaviarne, umelcov alebo pouličných predajcov predávajúcich chutné špeciality. V štvrti panuje skvelá atmosféra a jej návštevu odporúča takmer každý turistický sprievodca. 

Populárnym je aj pouličný trh Gwangjang, ktorý je známy pestrou ponukou jedál. Nachádzajú sa tu rôzne stánky s občerstvením, ktoré ponúkajú tradičné kórejské jedlá. Odporúčame napríklad bibimbap, sundae (krvavá klobása), gimbap (kórejské sushi) alebo bindaetteok (placky z mungo fazule). 

Bibimbap (zdroj obrázku: canva.com)
Bibimbap (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosti o Soule

Južná Kórea žije online hrami a e-športom. Každoročne je tu organizovaných niekoľko turnajov v hraní hier, populárnym je najmä World of Warcraft alebo StarCraft. Južná Kórea je známa aj nízkymi cenami za veľmi modernú elektroniku, vďaka ktorej je nielen hranie hier, ale aj iné technológie dostupné pre mnohých ľudí. 

Hlavné mesto Soul z vtáčej perspektívy (zdroj obrázku: canva.com)
Hlavné mesto Soul z vtáčej perspektívy (zdroj obrázku: canva.com)

V Soule by ste pravdepodobne pracovať nechceli. Kým u nás je týždenná pracovná doba približne 40 hodín, v Južnej Kórey sú ľudia často považovaní za workoholikov. V priemere tu ľudia pracujú približne 55 hodín týždenne. 

Málokto vie, že americké karikatúry ako South Park alebo Simpsonovci boli spracované v Soule. Práve odtiaľto pochádzajú aj známe K-popové hviezdy ako Rain, 2NE1, či PSY, ktorého preslávila legendárna pieseň Gangnam style. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button