TechAktuálne

Tencent plánuje skenovanie tvárí hráčov, aby zakázal hranie hier deťom v neskorších hodinách

Spoločnosť Tencent patrí medzi najväčších producentov hier na svete. Uvedomuje si však svoju zodpovednosť a to, že hry spôsobujú mnohé hráčske závislosti. Práve proti nim sa rozhodla čínska spoločnosť Tencent bojovať pomerne originálnym spôsobom. Do svojich hier zabuduje technológiu rozpoznávania tváre, ktorá obmedzí prístup maloletým hráčom v nočných hodinách čím predíde ich dlhému ponocovaniu.

Aké zákony platia v Číne o hraní hier? (zdroj obrázku: canva.com)
Aké zákony platia v Číne o hraní videohier? (zdroj obrázku: canva.com)

Čínske obmedzenia pre maloletých hráčov 

Ešte v roku 2019 prijala Čína zákon, ktorý zakazuje maloletým hrať videohry v čase medzi 22. a 8. hodinou ráno. Okrem toho, môžu počas dňa stráviť hraním hier len 90 minút denne. Aktuálne sa aj tento zákon zmenil a maloletý už môžu hrať videohry len počas piatku, soboty a nedele, vždy len jednu hodinu denne. 

Okrem toho všetkého zákon stanovuje aj maximálnu čiastku, ktorú môžu maloletý mesačne minúť na nákup virtuálnych predmetov vo videohrách. Táto suma sa mení v závislosti od veku maloletého a pohybuje sa v rozpätí od 24 do 48 eur mesačne. 

Zákon ako zo sci-fi je v Číne realitou, ktorá výrazne prospieva rozvoju detí a vyhľadávaniu iného druhu aktivít. Každý užívateľ bez ohľadu na vek sa do novo stiahnutej hry musí prihlásiť s pravdivými údajmi, ku ktorým sa najnovšie pridá aj fotografia tváre. 

Videohry spoločnosti Tencent si už deti v noci nezahrajú (zdroj obrázku: canva.com)
Videohry spoločnosti Tencent si už deti v noci nezahrajú (zdroj obrázku: canva.com)

Polnočná hliadka 

Výraz polnočná hliadka obsahuje kombináciu rozpoznávania tváre s databázou fotografií registrovaných hráčov na kontrolu maloletých. Práve pre tých platia vyššie spomínané denné limity. V prípade, že niektorí z užívateľov odmietne zaregistrovať svoju tvár do systému, bude automaticky považovaný za maloletého a prepnutý do režimu offline. 

Nové obmedzenia sa týkajú desiatok hier vrátane známych titulov ako sú PUBG Mobile, Game For Peace alebo Honor of Kings. Do zoznamu podľa dostupných informácií zatiaľ nie je zaradený titul League of Legends. 

Čo na to hráči? 

Novinkou samozrejme nie sú nadšení mladší hráči a najmä tým, ktorým do dovŕšenia 18 rokov zostáva len niekoľko mesiacov. Spoločnosť Tencent však s takýmito prípadmi nebude mať žiadne zľutovanie a rovnaké pravidlá platia pre všetkých. Vyjadrenie v tlačovej správe spoločnosti Tencent hovorí jasne: ,,Deti, odložte telefón a choďte spať”.

Zatiaľ tieto nariadenia platia len v Číne. Je však len otázkou času kedy výhody týchto nariadení zopakujú aj iné krajiny. Možno potom spoločnosť Tencent tiež rozšíri skenovanie tváre za hranice Číny.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button