TechPikošky

Skenovanie tváre kvôli toaletnému papieru? Vitajte v Číne

Nech vám nadpis článku príde akokoľvek prehnaný, je pravdivý. V Číne sa rozhodli úrady zaviesť vydávanie toaletného papieru na verejných toaletách až po oskenovaní tváre. Prečo vláda prijala takéto rozhodnutie, aké zmeny nastali a ako vyzerá situácia dnes?

Problém s toaletným papierom? 

Možno to niekomu príde ako úplná banalita, ale obrovská spotreba toaletného papieru a najmä jeho krádež je obrovským problémom, ktorý rieši nielen Čína, ale aj iné zahraničné krajiny. V Číne nie je bežne toaletný papier dostupný a ľudia sú zvyknutí nosiť si svoj vlastný. Táto situácia však nevytvára dobrý obraz o krajine, ktorú ročne navštívia milióny turistov, ktorí nie sú zvyknutí na nedostatky v sociálnych zariadeniach. 

Stále sa to niekomu môže zdať ako vtip, ale ide o vážnu situáciu, ktorá potrebovala okamžité riešenie. Aj napriek tomu, že Čína výrazne od 70. rokov bojuje proti chudobe, krádeží sa väčšinou dopúšťajú starší ľudia, ktorých nové ekonomické zmeny príliš neovplyvnili alebo ľudia, ktorí chudobe stále čelia. Skúste si predstaviť, že ľudia kradnú toaletný papier po celom svete. A teraz si predstavte, že 20 percent celej populácie žije v Číne. Je to naozaj veľký počet ľudí a preto Čína prišla s riešením, ako zabrániť veľkému počtu krádeží. 

 

Prístroj na výdaj toaletné papiera spolu so skenerom tváre (reprofoto youtube.com/ Ruptly)
Prístroj na výdaj toaletné papiera spolu so skenerom tváre (reprofoto youtube.com/ Ruptly)

Skenovanie tvárí 

Moderným riešením aké u nás nemá obdoby je aplikovanie špeciálnych automatov so zásobovačmi toaletného papiera. Tie sú umiestnené na verejných toaletách, ktoré sú v známych turistických oblastiach, ako napríklad zoologické záhrady, múzeá alebo galérie. Automaty sú umiestnené pred vstupom na toaletu. Prostredníctvom technológie skenovania tváre automat nasníma tvár človeka a následne mu vydá určitú časť toaletného papiera, ktorú môže využiť pri vykonaní potreby. Ak človek skúsi okamžite požiadať o ďalší toaletný papier, automat mu ho nevydá. Opätovné vydanie sa v rôznych druhoch automatov líši, zvyčajne je však doba ďalšieho výdaju možná o deväť minút. 

Zmeny po zavedení systému 

Celý systém má veľké množstvo výhod, ktorými sú najmä vplyv na životné prostredie, bezdotykovosť, čo zlepšuje hygienickosť celého prostredia toaliet a snáď najväčšou výhodou je bezplatnosť. Systém však nepriniesol len radu výhod, ale aj reálne zmeny, ktoré sa odrazili najmä v spotrebe toaletného papiera. Predtým bolo v priemere denne spotrebovaných 14 roliek toaletného papiera, po zavedení automatov sa tento počet znížil na 4 za deň. Zabránilo sa tak častým krádežiam, ale aj zbytočnému plytvaniu. 

Odvrátená stránka 

Aj keď znie všetko super, existuje veľké množstvo nevýhod, ktoré má systém skenovania tvárí. Jednou z nich je absencia anglického jazyka, ktorý chýba na väčšine automatov. Nevýhodou je aj nízky počet automatov v niektorých turistických oblastiach, takže miesto toho aby sa stála rada na toaletu, vytvárajú sa rady na toaletný papier. Často je problém aj so samotnou technológiou rozpoznania tvári, ktorej sa v niektorých prípadoch nedarí tvár rozpoznať. Nedomyslená je aj výška automatov, s ktoru môžu mať ľudia s postihnutím alebo na invalidnom vozíku problém. Snáď najväčšou nevýhodou celého systému je obava ľudí o zneužitie svojich údajov. Nie každý je totiž ochotný nechať skenovať svoju tvár. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button