TechPikošky

Bude kozí robot Bex od Kawasaki novým dopravným prostriedkom?

Jedným z najväčších prekvapení tohtoročnej výstavy iREX 2022 bol jednoznačne štvornohý kozí robot Kawasaki Kaleido Bex z dielne japonského koncernu Kawasaki Heavy Industries. Aké je využitie robota v praxi a akú budúcnosť mu predpovedajú odborníci?

Prvý prototyp je na svete 

Známy japonský výrobca motocyklov Kawasaki predstavil na tokijskej výstave iREX 2022 (International Robot Exhibition) prvý prototyp štvornohého chodiaceho robota menom Bex. Robotickú humanoidnú platformu Kaleido vyvíja Kawasaki dlhých sedem rokov a verejnosti boli konečne predstavené prvé výsledky. 

Nový robot Kawasaki Kaleido Bex na prvý pohľad zaujme blikajúcimi svetlami a bielou farbou, ktorých kombinácia pôsobí veľmi futuristicky. Najviac však prekvapí hlava robota, ktorá je inšpirovaná divým kozorožcom z horských oblastí Eurázie a Afriky. Výrobcovia dokonca prezradili, že “koziu” hlavu by bolo možné nahradiť inou zvieracou hlavou. 

Kozia hlava zaujme na prvý pohľad (zdroj obrázku: Kawasaki Robotics)
Kozia hlava zaujme na prvý pohľad (zdroj obrázku: Kawasaki Robotics)

Ako vznikla myšlienka štvornohého robota? 

Šéf vývoja RHP Masayuki Soube sa vyjadril, že pri práci na platforme Kaleido narazili na niekoľko problémov, ktoré súviseli s vývojom dvojnohých robotov, a tak hľadali zlatú strednú cestu. Podarilo sa im vytvoriť štvornohého chodiaceho robota Bex, ktorý má v spodnej časti nôh kolesá, vďaka ktorým sa zvláda rýchlo pohybovať na rovnom povrchu a jeho nosnosť je 100 kg. 

Zároveň spoločnosť vyhlásila, že Bex robot je stavaný aj do náročných a nerovných terénov. Okrem koliesok na nohách, sú ďalšie umiestnené aj v kolenách a pod bruchom, čo umožňuje lepšiu stabilitu. 

Detail kolies BEX robota (zdroj obrázku: Kawasaki Robotics)
Detail kolies BEX robota (zdroj obrázku: Kawasaki Robotics)

Využitie Bex robota v praxi 

Ak ste si doteraz nevedeli predstaviť, kde by podobný robot mohol nájsť využitie, inžinieri o tom majú jasnú predstavu. Nápadov má Kawasaki hneď niekoľko, robot by mohol byť skvelým strážcom v rôznych oblastiach alebo nosiť plodiny zbierané na poliach, či sadoch. Vďaka nosnosti 100 kg je tu tiež predpoklad využitia robota ako dopravného prostriedku, avšak predstava, že by nahradil motocykel je zatiaľ nereálna. 

Ukážka robota Bex na výstave iREX 2022:

Budúci vývoj je nejasný 

Reakcie na nový prototyp Bex robota sú zmiešané. Mnoho odborníkov sa prikláňa k názoru, že kozia hlava a netradičný zjav robota mali v prvom rade zaujať. Kvôli pomalým pohybom a nízkej rýchlosti sa zdá, že Bex robot nemá príliš sľubnú budúcnosť ako dopravný prostriedok. 

Toto tvrdenie však vyvracia niekoľko špecialistov, ktorí tvrdia, že Bex robot sa ešte môže predviesť vo veľmi dobrom svetle. Stačí ak si predstavíte robota bez kozej hlavy s väčšími kolieskami, rýchlejšími a plynulejšími pohybmi, a dostanete hybrida motorky a štvorkolky. Zdokonalená verzia Bex robota by tak podľa odhadov mohla byť v budúcnosti skvelým pomocníkom alebo dopravným prostriedkom, na ktorý si však ešte niekoľko rokov počkáme.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button